Dijital pazarlama günümüzde oldukça önem arz ediyor. İçerik pazarlaması bu noktada önemli bir yere sahip. Müşteriye olan değerin artmasıyla birlikte iyi hizmet sunmak, marka sadakati ve güven oluşturma açısından müşterinize sunduğunuz hizmet önemli hale gelmeye başladı. Bu çağda içerik pazarlama planlaması yapmayan markalar yok olup gidiyor. Bu yüzden hedef kitlenin ne istediğini bilmek ve bu doğrultuda hizmet vermek için iyi bir içerik planına ihtiyacınız var. Etkili içerik pazarlamasıyla hem marka bilinirliğinizi artırabilir hem de satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Gelelim içerik pazarlamasının detaylarına…

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizle etkileşim kurmak ve kitlenizi müşteriye dönüştürmek için alakalı ve değerli içerik yaratma sürecini kapsayan dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. İçerik üretirken hedef kitlenin ilgisini çeken içerikler planlamak avantaj sağlayacaktır. Bu noktada hedef kitleyi iyi analiz ederek ve veri araştırması yaparak ulaşmak istediğiniz noktaya daha çabuk varabilirsiniz. Günümüzde tüketiciler çok fazla pazarlama mesajlarına maruz kalıyorlar. Bu yüzden dikkat çekici içerikler yaratmak hayli zorlaşıyor.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Adım 1: Hedef Kitle Belirleyin.

Herhangi bir alanda içerik hazırlarken kime sesleneceğinizi belirlemek ilk adımınız olmalıdır. Genel hatlarıyla hedef kitlenizi belirledikten sonra daha derine inip hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz. Hedef kitle potansiyel müşteridir. Bu aşamada şu gibi sorulara yanıt arayın; Hedef kitle ne istiyor? Ne gibi sorunları var? İlgi alanları ve ihtiyaçları ne? Hangi sosyal medya platformlarını ağırlıklı olarak kullanıyor?  Bu analizler sonucunda hedef kitlenize doğru tonda mesaj vereceksiniz. Unutmayın içerikte doğru mesajı hedef kitleye ulaştırmak çok önemlidir.

Adım 2: Potansiyel Müşterilerin Yolculuğunu Analiz Edin.

Bu adımda alıcının ve potansiyel müşterilerin satın alma sırasında karar verme süreçlerini incelemek, içerik planınızda neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 3: İçerik Pazarlama Yönteminizi Belirleyin.

Hedefleriniz doğrultusunda içerik planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. İlk iki adımda yaptığımız analizler bu aşamada bize yol gösterici olacaklar. Örneğin; video içeriği veya podcast oluşturmak için dikkat çekici, izleyiciyi sıkmayacak uzunlukta ve kaliteli öğelere yer vermelisiniz. Arama motorunda üst sıralarda yer almak istiyorsanız ya da bir metin içeriği pazarlayacaksanız iyi bir SEO çalışması oluşturmalı ve alakalı anahtar kelimeler yerleştirerek net cümleler kurmalısınız. Bu adımda mesajınızı nasıl vereceğinize karar verdikten sonra içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Adım 4: Sonuçları Analiz Edin.

Son adımda tüm bu süreci analiz edin ve ölçün. Hedeflerinize ulaştınız mı? Bir sonraki içerik pazarlaması için gerekli değişiklikleri tespit edin.

içerik pazarlaması yöntemleri

İçerik Pazarlaması Yöntemleri Nelerdir?

İçerik pazarlaması oldukça geniş bir alandır. Hedef kitlenize ulaşmak için çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz. İşte bu yöntemlerden bazıları;

Sosyal Medya

Sosyal medya içerik pazarlamasını ayrı bir konu olarak değerlendirsek yerinde olur. Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu var ve hepsinin dinamikleri farklı. Bu platformlarda üreteceğiniz içeriklerle nokta atışı yapabilir, hedef kitlenize anında ulaşabilir ve güzel geri dönüşler alabilirsiniz.

Podcast

Son zamanlarda oldukça popüler olan podcast’ler içerik pazarlamasının harika yöntemlerinden biri. Seçtiğiniz konu, süreniz vb. tamamen kendinizin belirleyebildiği ve yaratıcı içerikler çıkarabileceğiniz bir alan. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz: Podcast Yayını Nasıl Yapılır? SEO ile İlişkisi Nedir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Blog

İşletmeniz için blog oluşturarak diğer içerik tanıtımlarını yapabilirsiniz. Bu noktada iyi sonuç almak için arama motoru optimizasyonuna aşina olmanız gerekir.

SEO

SEO (Arama motoru optimizasyonu) içeriğinizin arama motoru sonuçlarında üstte çıkması için önemli bir yöntemdir. Rekabette geri kalmamak için SEO’nuzun güçlü olması gerekir. Bu yüzden içeriğinizde tek bir ana konuya odaklanmalı ve anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Paylaşımınızın arama motoruna ne yazınca çıkmasını istiyorsunuz? Bunu düşünün. Arama sonucunda üst sırada yer almak istiyorsanız alakalı içerikler üretin.

Video

İçerik pazarlamada videoyu etkili bir şekilde kullanmak önemlidir. Videoların ilk saniyelerinin genel video akışından daha önemli olduğunu söyleyebiliriz; çünkü hedef kitlenin dikkatini ilk saniyelerde çekmek önemlidir. Aksi taktirde iyi başlamayan bir videonun başarılı bir içerik olduğundan söz edemeyiz.

E-mail

E-mail içerik pazarlamasında etkin kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Hedef kitlenin iletişim bilgisine sahip olmak içeriklerinizi direkt ve kişiselleştirerek paylaşma imkânı sunar.

İnfografik İçerikler

İnfografik, farklı verilerin kullanıcıya grafik destekli sunularak daha kolay ve anlaşılır hale getirmesini sağlar. Kısa ifadeler ve resimler barındıran infografikler sayesinde karmaşık konuları daha anlaşılır hale getirebilir ve bu sayede mesajınızı hedef kitlenize daha net şekilde aktarabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Faydaları

İçerik pazarlamasının sağlayacağı faydalardan en önemlisi marka itibarıdır. Kaliteli ve düzenli içerik üretirseniz müşterilerin gözünde olumlu bir imaj bırakırsınız ve sadık bir kitle oluşturursunuz. Bu sayede marka bilinirliğiniz artar. Daha fazla trafik almaya başlarsınız ve takipçi sayınız çoğalır. Kısaca içerik pazarlaması birbirini takip eden bir dizi fayda sağlar.

içerik pazarlaması faydaları

İçerik Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • İçerik paylaşım sıklığı ve içerik uzunluğu: Hedef kitleye düzenli paylaşımlar yapmak, hatırlanabilirliği artıracaktır. Gerekli uzunlukta, detaylı ve alakalı içerikler Google için de önemlidir. Arama motoru optimizasyonunda üst sıralarda yer alır.
  • Rakip analizi: Rakiplerinizin oluşturduğu içerikleri, sosyal medya paylaşımlarını, makalelerdeki ortalama kelime sayılarını mutlaka incelemelisiniz.
  • Anahtar kelime araştırması yapın: Konu hakkında arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri belirleyin ve alakalı yerlerde kullanın.
  • Özgün içerikler üretin.
  • Gerçek zamanlı içerik planlaması oluşturun: Gündemde olan ve işletmenizi ilgilendiren konular hakkında içerik çalışmaları yapın.
  • Kaliteli ve zengin içerikli görseller kullanın.
  • Sosyal medya gerekli etkileşimi maksimum düzeyde karşılayabileceğimiz bir alandır. Bu yüzden aktif kullanıma özen gösterilmelidir.
  • Genel değerlendirme ve analiz yapmayı ihmal etmeyin: İçeriklerinizi iyileştirmek bu analizlerden çıkaracağınız sonuçlara bağlı. İçerikler ne zaman görüntülenmiş, kaç kişi görüntülemiş, en yoğun trafik alan mecra hangisi gibi konuları analiz edin.

 

Gurukafa Antalya reklam ajansı olarak içerik pazarlaması nasıl yapılır? Yazımızı sizler için derledik. İşletmeniz için içerik pazarlama alanında desteğe ihtiyacınız varsa Gurukafa reklam ajansı olarak sizleri bekliyoruz.