Animasyon ve hareketli içerikler, yaratıcı sektörler için güçlü birer araçlar haline geldi. Animasyon, küresel tasarım ve teknoloji trendlerine duyarlıdır. Her yıl gelişen ve değişen bu trendleri takip etmek yalnızca dijital varlığınızı güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda arama motoru optimizasyonu için de fayda sağlar. Google, kullanıcıların daha uzun süre etkileşim halinde olduğu web sitelerini öne çıkarmayı tercih eder.

Bu yazımızda, 2022 yılı için animasyon ve hareketli grafik trendini özetleyeceğiz. 2021 hareketli tasarım trendlerinin minimalizme dayandığını görmüştük. Şimdi 2022 yılına hükmedeceği tahmin edilen animasyon ve hareketli grafik trendlerine bir göz atalım.

Hareketli Kolaj

Animasyonlu kolaj, çizimler ve fotoğrafların bir araya getirilerek hazırlanmasıyla oluşur. Yani kısaca bir hikâye aktarmak için bir arada kullanılan görsel koleksiyondur.

Kinetik Tipografi

Metin, animasyonun bileşenlerinden biridir. Kinetik tipografi tasarım ögelerini dikkat çekici hale getirir. Bir hikâye anlatmak için oldukça etkili olan kinetik tipografi, reklamlar, web siteleri, filmler veya TV’de kullanılmak üzere birçok alanda mükemmel etkiler bırakır. Hareketli yazıların metnin anlamını veya vurgusunu nasıl geliştirdiğini ve değiştirdiğini görmezden gelemeyiz değil mi? Animasyonlarda kinetik tipografiye sahip olan e-ticaret siteleri, markayı olduğundan daha akılda kalıcı hale getirir ve trafik açısından yüksek performans gösterir.

Gren Efekti

Bu teknik doku ve gren efekti kullanarak hikâyeye odaklanır ve illüstrasyonlara hayat verir. Sanatçıların görüntülere daha özgün bir görünüm eklemek için kullandığı bir araçtır. Bu tekniği kullanarak oluşturulmuş animasyonlar diğerlerinden sıyrılıyor ve göz alıcı görseller sunuyor.

2022 animasyon  tasarım trendleriDönüşüm ve Sıvı Hareketi

Dönüşüm ve sıvı hareketi uygulanan animasyonlar, etkisi bitene kadar izlenmeyi sağlayan görsel bir mıknatıs gibidir. Şekilleri sıvı bir görünüme uyarlayıp öğeleri sonsuz bir döngü içinde tekrarlayan karelerin birleşimi ile oluşur. Sıvı öğelerin ve sorunsuz kare geçişlerinin zamanlaması, izleyiciler için son derece etkileyici bir hal alır. Bu teknik web sitesi animasyonunda oldukça yararlıdır; çünkü ziyaretçileri sayfada tutmaya ve geçireceği süreyi artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla SEO açısından değerlendirildiğinde getirisi büyüktür. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Google, ziyaretçilerin fazla vakit geçirdiği ve etkileşimde bulunduğu siteleri öne çıkarır.

Holografik Tasarımlar

Son zamanlarda hepimiz kırtasiye, ürün tasarımı, moda tasarımı (çanta ve ayakkabılar) ve benzeri alanlarda holografik tasarım trendini görüyoruz. Ancak bu trend o kadar çekici ki, web ve animasyon tasarımına da ulaşması şaşırtıcı değil. Uygulamalarda ve logolarda da aynı şekilde etkisini gösteriyor. Holografik tasarım, parlak, çok boyutlu pastel vurguların karışımıyla yüksek teknoloji ve fütürist bir görünüme sahiptir. Bu tekniğin en iyi yanı vurguların statik görüntülerde bile hareketli izlenimi vermesidir.

hareketli grafik tasarım trendleriVR Animasyonu

Sanal gerçeklik (VR) son teknolojinin hızla büyüyen bir biçimidir. Eşsiz tasarımlar yaratmak için heyecan verici fırsatların yanı sıra büyüme için büyük bir potansiyel sunuyor. Sanal gerçeklik şimdilerde yüksek kaliteli medya üretebilen bir ana akım aracına dönüştü. Metaverse’ün adını duyurmasıyla beraber bu alanda animasyon tasarımları ön plana çıkıyor.

İnce Çizgi Animasyonu

İnce çizgiler 2020’de önemli bir rol oynadı, 2022 yılı için de trend teknikler arasında yer alacak gibi gözüküyor. Çizgiler animasyonda yön verme veya şekilleri tanımlama işlevlerini yerine getirirler. Sanatçılar bu tekniği kullanarak çok ince ama ekstra ayırt edici ve gerçek elle çizilmiş resimlere benzeyen animasyonlar oluşturmaya çalışarak videolara farklı bir görünüm kazandırıyor.

Dikey Animasyonlar

Her gün gelişen ve değişen sosyal medya trendleri arasında değişmeyen tek şey dikey tasarımlar. Dolayısıyla dikey animasyonlar sosyal medya mecralarında önemli görülüyor. Tasarımcılar bu faktörü de ön plana alarak tasarım yaptıklarında daha etkili sonuç alacaklardır.

Her yıl olduğu gibi 2022’de de yılın getirilerine göre trendler belirleniyor ve şekilleniyor. Belirlenen bu trendler her sektöre olduğu gibi animasyon ve hareket tasarımı sektörüne de etkilerini yansıtıyor. Özellikle video tasarım trendleri sürekli gelişiyor. Dolayısıyla her zaman bir takip ve gelişim söz konusu diyebiliriz. Dünyanın her yerinde tasarımcılar tarafından, yaratıcı, canlı renkler, fütüristtik ve son zamanlarda markaların yeni logo değişimlerinde de gördüğümüz gibi daha minimal tasarımlar ortaya konuyor.