[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dronelar günümüzde her geçen gün daha popüler hale geliyor. Film, dizi, klip prodüksiyonlarından harita mühendisliğine, düğün videolarından tanıtım filmlerine kadar çok geniş bir yelpazede ve çok geniş sektörlerde dronelardan faydalanılıyor.

Dronelar üzerinde kamera sensörleri bulunuyor ve bunlar oldukça küçükler. Bu yüzden görüntü kaliteleri ve dinamik aralıkları standart güçlü kameralara nazaran daha düşük oluyor. Özellikle ışık kontrastının çok yüksek veya çok düşük olduğu ortamlarda drone videoları oldukça kötü olabiliyor. Fakat drone ile çekim yapmak doğru stratejiler takip edildiğinde imkânsız değil.

  • Zamanı İyi Seçin

Drone ile profesyonel çekimler yapmak ve videolarınızın daha sinematik görünmesini istiyorsanız ışık kontrastının daha düşük olduğu zamanları takip etmelisiniz. Güneşin doğuşu veya gün batımı bunun için en ideal zamanlardır. Bu saatlerde ortamın gerçek dokusunu ve renklerini daha iyi alabilirsiniz.

  • Hareketlerinizi Nizami Yapın

Drone ile profesyonel videolar çekmek ve sinematik videolar oluşturmak için bir diğer yapmanız gereken, hareketlerinizde yavaş olmanızdır. Acemi drone kullanıcılarının ilk öğrenmesi gereken unsur, drone’u yavaş kullanması gerektiğidir. Çoğu kullanıcı temel hata olarak droneları hızlı kullanmaktadır. Hızlı drone kullanımı, sinematik görüntüyü ve duyguyu yok eder. Bunun yerine her hareketiniz nizami olmalı, yavaş ve dengeli hareket ederek hem duygu yoğunluğunu hem de sinematik görüntüleri yakalamalısınız.

  • Filtreler Kullanın

Filtreler drone çekimlerinizden daha iyi netice almanızı sağlar. Özellikle ND filtre, kameranız için güneş gözlüğü gibidir. Peki, drone’unuzda ND filtre kullanmazsanız ne olur? Çoğu drone kamerası, sabit diyafram değerindedir. Işık kontrolü, shutter ve iso değerlerinin değişimiyle gerçekleştirilir. Çoğu kullanıcı, yoğun ışığın bulunduğu gündüz saatlerinde ışık dengesini ayarlamak için shutter değerini hızlandırmayı tercih eder. Bu, pozlamalarınızda dengeleme olanağı sağlarken çeşitli sorunların oluşmasına da yol açar. Bunlar da sinematik etkinin, gerçekçi görünümün yok olmasına sebep olur.

Yine yüksek shutter değeri, mikro jitter adı verilen titreşim problemini de beraberinde getirir. Yüksek hızlı shutter, çok küçük titreşimlerin bile profesyonel drone çekimleri üzerine etki etmesine yol açar.

Özellikle drone kameralarınızda diyafram yoksa shutter değerlerini normale çekmenizin tek yolu, ND filtre kullanmaktan geçer. ND filtre, kameranız için diyafram görevi üstlenerek çok yüksek ışıklı alanlarda ışığın bir kısmını emerek daha dengeli ışık almanızı sağlar. Bu sayede gözün gördüğüne yakın motion blur efekti elde eder, titreşim problemlerinden de kurtulursunuz.

  • Videolarınızda Renkleri Düzenlemelisiniz

Her ne kadar dronelar modern bir teknoloji olsa da sahip oldukları kameraların küçük sensörlerden oluştuğunu belirtmiştik. Derinlikleri ve dinamik aralıkları oldukça azdır. Bu yüzden her ne kadar doğru zamanda, doru şekilde videolar kayda alsanız da çektiğiniz videoları renk düzenleme işlemlerinden geçirmeniz gerekir. Bunun için droneların çekim seçenekleri arasındaki flat resim profillerini tercih edebilirsiniz. Markaya göre değişse de renklerle oynayabileceğiniz alternatifler vardır.

Videolarınız üzerinde renk düzenleme yapacak kadar bilginiz ve vaktiniz yoksa true color, cine like D gibi drone yazılımının renk profillerinden yararlanabilirsiniz. Pek çok drone zaten üzerinden doygunluk, kontrast, keskinlik gibi ayarları yapmanıza olanak verir. Bunları bulunduğunuz ortamın ışık ve renklerine göre ayarlayarak drone ile kaliteli video oluşturmak çok daha kolaylaşacaktır.

  • Sinematik Croplardan Yararlanın

Pek çok drone kullanıcısı aslında daha sinematik drone videoları elde etmek için sinematik crop adı verilen siyah barlardan yararlanır. Kurgu yazılımı ile videolarınızın altına, üstüne kolaylıkla bu siyah barları yerleştirebilirsiniz. Bu sayede daha sinematik bir etki elde edebilirsiniz. Sinema filmleri genellikle sinema perdesine uygun olan 2.39/1 ölçeğinde çekilir. Bu çerçeve oranı maalesef dronelarda bulunmaz. Bu sebeple sinematik bar kullanılır ve görüntü üstten ve alttan daraltılarak sinema filmlerindeki gibi etki yaratılır.

  • Polarize Filtrelerden Yararlanın

Drone ile daha sinematik ve daha kaliteli görüntüler elde edebilmek için özellikle gündüz çekimlerinizde, polarize filtre kullanmanızda büyük fayda vardır. Polarize filtre, yapısı itibariyle yansımayla oluşan ışık dalgalarının sensöre ulaşmasını engeller. Bu, havadaki su buharına çarpıp kırılan ışık yansımalarının önüne geçmeyi, daha doygun, daha sinematik bir görüntü elde etmeyi sağlar.

  • Zoomlar Kullanın

Zoom, dramatik duygusal efekt sağlamanın en etkili ve kolay yoludur. Çok yavaş zoom in veya zoom out yaptığınızda zaten hareketli drone görüntüsünün üzerine bir hareket daha eklemiş oluyorsunuz. Bu da görüntünüzün daha dramatik hale gelmesini sağlıyor. Bazı dronelarda optik zoom bulunduğu için bunu cihazınız üzerinden yapabilirsiniz. Fakat olmayanlarda zoom hareketlerini kurgu programları üzerinden dijital şekilde yapmanız gerekir.

Zoom kullanırken bazı hususları gözden kaçırmamalısınız. Çok fazla zoom yaparsanız görüntüde bozulmalar olur. Bu yüzden dijital zoom eklerken 2x ya da 3x uzunluğunda hareket yapmalısınız. Bunun da son derece yavaş ve dengeli yapılması gerekir.

drone çekim yapmak

Buraya kadar verdiğimiz açıklamalar sadece sinematik video çekiminin cevapları değil. Aynı zamanda Drone ile çekim nasıl yapılır sorusunun cevabı da olmuş oluyor. Drone ile video çekimlerinde sahip olunan droneların kalitesi önemlidir. Fakat daha da önemli olan, pilotun tecrübesidir. Bu yüzden sahip olduğunuz drone’un özelliklerini tanımalısınız. Nasıl hareket ettiğine dair ilk etapta bol bol test uçuşları yapmalısınız. Çünkü dronelarınızı istediğiniz gibi yönetemezseniz kafanızda tasarladığınız sahnelerin istediğiniz gibi olmamasıyla karşı karşıya kalırsınız. Hatta bunu farklı ayarlarda bol pratik yaparak da uygulamanızda fayda var.

Eğer arazide, dağlık bir alanda çekim yapacaksanız yanınızda birisinin olmasında fayda var. Bu sayede drone’unuz kontrolden çıkarsa yanınızdaki kişiden destek alabilirsiniz. Çeşitli uygulama ve sinema tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Drone Boomerang

Boomerang son dönemde Instagram ve Facebook’ta popülaritesi giderek artan bir uygulama. Uygulama, 1 saniyelik video paylaşımı yapmaya imkân veriyor. Çektiğiniz videoyu GIF formatında Instagram ve Focebook sayfanızda paylaşabiliyorsunuz. Uygulamayı telefonunuza indirerek sadece çekim tuşuna basarak çekiminizi yapıyorsunuz. Tuşa bastığınızda 1 saniyelik kayıt alıyorsunuz. Ardından videonuz hazır oluyor.

Bu çekimi drone boomerang olarak da yapabilirsiniz. Bunun için drone belli bir açı ile hangi nesneye odaklanacaksanız ondan havaya doğru gitmelidir. En uç gitmesini istediğiniz noktayı belirledikten sonra sabit hızla başlangıç noktanızdan ilerletmelisiniz. Son noktasında kaydı kapatmalısınız. Çünkü size sadece giderken çekeceği görüntü lazımdır. Daha sonra da görüntüyü bilgisayar üzerinde düzenleyerek Instagram benzeri hesaplarınızda kullanacağınız şekle getirebilirsiniz.

Drone Vertigo Efekti

Drone vertigo elekti aynı zamanda Dolly Zoom olarak da geçer. Özellikle sinemada kullanılan bir kamera özel etkisidir. Bunun için iki kombinasyona gereksinim vardır. Öncelikle kamera gövdesi bir dolly ya da şaryo ile ileri geri hareket ettirilerek çekimi yapılan varlığa yaklaştırılırken objektif üzerinden optik olarak karşıt bir uzaklaştırma işlemi uygulanır.

İkinci olarak kamera gövdesi bir dolly ya da şaryo ile geriye doğru hareket ettirilerek çekimi yapılan varlığa uzaklaştırılır. Objektif üzerinden optik olarak karşıt bir hareketle yakınlaştırma işlemi uygulanır.

Her iki kombinasyonda elde edilen görsel etkinin dışında karşıt hareketler yapılmış olur. Drone vertigo ile görsel algıyı bozan, tedirgin edici bir özel etki meydana getirilir. Filmlerin gerilim sahnelerinde atmosferi desteklemek için fazlaca tercih edilir. Drone sayesinde benzer efekti daha rahat yapabilirsiniz ve bunları kısa film, vlog, klip çekimleri gibi alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.[/vc_column_text][vc_message message_box_style=”outline” style=”square” message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fa fa-video-camera”]Gurukafa Antalya reklam ajansı olarak sizlere profesyonel drone çekim hizmetleri veriyoruz. İstediğiniz her konumda profesyonel olarak video çekim hizmetimizi alarak projelerinize kalite katabilirsiniz. Tüm projeleriniz ve profesyonel çalışmalarınız için Antalya drone çekim hizmetimizi alabilirsiniz.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]