Markalar, herhangi bir hizmeti veya ürünü belirli hedef kitleye ulaştırmak için elektronik posta yöntemini kullanır. Elektronik posta yöntemi ile bireylere tanıtım, bilgilendirme ve kutlama mesajları iletilir. Gerçek hayatta yapılan reklamlar ve tanıtımlar artık günümüzde E-mail ile elektronik ortamda yapılmaktadır. E-mail pazarlama, yatırımsal geri dönüşü ve hedef kitleyle etkileşimi en yüksek dijital pazarlama yöntemlerinden biridir.

Hedef kitleye mail göndermek için tek tek mail yazmak gerekmez. Doğru çalışma planı ve uygun maliyetle kısa süre içerisinde maksimum getiri elde edilebilir. E-mail pazarlamanın bu kadar etkili olmasındaki bir diğer neden ise insanların maillerini kontrol etmesi oluyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda her 100 kullanıcıdan 35 – 40’ı maillerini düzenli olarak kontrol ediyor. Maillerini inceleyen kullanıcılar burada gördükleri reklamları da incelemeye fırsatı yakalıyor ve reklam içeriği doğrultusunda ürüne veya hizmete yöneliyor. E-mail pazarlama ile toplu mail göndermek bazı avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar;

 • Kısa sürede çok fazla kullanıcıya ulaşmak
 • Kısa sürede geri dönüş elde etmek
 • Çok düşük maliyetle reklam ve tanıtım yapmak
 • Hedef kitleye her zaman ulaşılmak
 • Ürün ve hizmet satışında potansiyel müşterilere doğrudan erişim sağlamak
 • Marka imajınızı her zaman taze tutmak

e-mail marketing

Yukarıda yer alan maddeler E-mail pazarlama ile sizlere kazandırılmaktadır. E-mail pazarlama sayesinde en düşük maliyetle reklam ve tanıtım çalışmalarınızı gerçekleştirebilir, hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir ürünün veya hizmetin tanıtımını, bilgilendirmesini ve satışını yaparken hedef kitlenizin sayısı azalmaz ve aksine artar. Böylelikle her zaman vaktinizi değerlendirerek en kısa sürede geniş kitlelere hitap edebilirsiniz.

E-Mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-mail pazarlamanın birçok avantajı bulunuyor. Fakat marka sahiplerinin bu avantajlardan verimli bir şekilde faydalanması için kullanıcıların gelen mailleri açması ve okuması gerekiyor. Her 100 kişiden 40’ı mailleri inceliyorsa geriye kalan 60 kişi için farklı yöntemler kullanılarak maillerin okunması sağlanıyor. E-mail marketing nasıl yapılır, hangi maddelere dikkat edilmelidir? Herhangi bir ürünün veya hizmetin tanıtımı, reklamı, bilgilendirmesi veya satışı yapılırken ya da özel günlerde hatırlatma veya kutlama yapılırken e-mail pazarlama yöntemi tercih edilmektedir. E-mail pazarlamada dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde;

 • Doğru mesaj
 • Marka ismi ile gönderme
 • Etkili başlık kullanma
 • Kişiselleştirme
 • Mobil cihazlara uyumluluk
 • Satış odaklı olmamak

Hedef kitleye ulaştırılan mail ile başarılı sonuçlar elde edilecekse öncelikle doğru mesaj içeriğinin oluşturulması gerekir.

Mail bir bütün olarak incelenmeli ve mailin giriş cümlesi, mailde kullanılan üslup, görseller vs. kusursuz bir şekilde oluşturulmalıdır. Marka ismi ile mail gönderme her zaman daha avantajlıdır. Çünkü hedef kitleye ulaştırılan mail, marka ismi ile gönderildiği zaman insanlar doğrudan marka ismini görecek ve marka ismi akılda kalacaktır. Bu, etkili ve doğru reklam yapmanın önemini vurgular. Toplu mail ile hedef kitleye gönderdiğiniz mail ilk fark edildiği zaman kullanıcıların dikkatini başlık çekecektir. Eğer etkili bir başlık kullanılmazsa kullanıcılar maili okumadan geçecektir. Fakat hedef kitlenin dikkatini çekecek başlıkların kullanılması o mailin okunmasını sağlayacaktır. Etkili başlık oluştururken rakamlardan yardım alınabilir.

Rakamlar, insanlar tarafından daha kolay fark edilecektir. E-mail gönderilirken kişilerin ilgi alanları, sepete eklediği ürünler, incelediği ürünler vs. göz önünde bulundurularak mail gönderimi yapılabilir. Böylelikle kişiye özel içerikler oluşturulur ve kişilerin dikkati daha kolay toplanır. İnsanlar gün içinde vaktinin çoğunu telefonla geçirdiği için gelen mailleri telefon üzerinden okuyor. Bu nedenle gönderilen e-maillerin mobil cihazlara uygun olması büyük önem taşıyor. Mobil cihazlara uygun olmayan, mobil cihazlarda açılmayan mailler müşteri kaybına neden olabiliyor. Mail gönderirken mail içeriğinde satın almaktan, kampanyadan ve indirimden çok fazla bahsetmemekte fayda vardır. İnsanlar bu gibi kelimeleri gördüğü zaman mail içeriğine dikkat etmeden malini geçmektedir. Bu nedenle satış odaklı hareket etmekten ziyade hedef kitlenin dikkatini çekecek içerikler oluşturmak her zaman daha avantajlıdır.

e-mail pazarlama hizmetiToplu Mail Gönderme Siteleri İle Hedef Kitlenize Ulaşın

Toplu mail gönderme siteleri arasından tercih edeceğiniz site sayesinde, hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. E-mail pazarlama firmalarının dikkat etmesi gereken bazı maddeler bulunuyor. Bunlar;

 • Hedef kitleyi ilgilendiren içerikler oluşturmak
 • Gönderilen mail ile müşteri sadakatini, potansiyel müşteriyi artırmak
 • Başarılı mail çalışmaları yapmak
 • Mailin kimler tarafından okunduğunu, kimler tarafından okunmadığını, spam kutusuna düşüp düşmediğini takip etmek

E-mail pazarlama firmaları yukarıda yer alan maddeleri daima göz önünde bulundurmalı ve bu doğrultuda başarılı çalışmalar gerçekleştirmelidir. Firma, hedef kitleye yönelik etkileyici ve doğru içerikler oluşturmalı ve bu içerikleri hedef kitleye ulaştırmalıdır. Gönderilen mail başarılı olduğu sürece müşteri sadakati ve potansiyel müşteri sayısı artar. Başarısız mail çalışmaları ise müşterilerin markadan, üründen veya hizmetten uzaklaşmasına neden olur. E-mail pazarlama firmaları özel programlardan yardım almaktadır. Bu programlar ise gönderilen mailin kimler tarafından okunduğunu, kimler tarafından okunmadığını, mailin spam kutusuna düşüp düşmediğini göstermektedir. Bu programları kullanan firmalar çalışmalarını iyileştirerek daha doğru adımlarla e-mail hizmeti verebilir. En çok tercih edilen e-mail pazarlama firmaları aşağıda yer aldığı gibidir.

 • Mailchimp
 • Sendible
 • İletişim Makinesi
 • Mail Graf

2001 yılında hizmet vermeye başlayan Mailchimp, Amerikalı bir şirkettir. E-posta pazarlama üzerine çalışmalar yapan şirket, yıllardır başarılı faaliyetlerini sürdürmektedir. Sendible, İngiltere merkezli küçük bir şirket olmasına rağmen; en uzun çalışma geçmişine sahip isimler arasında yerini alır ve başarılı çalışmalarıyla adından söz ettirir. Ücretsiz e-posta pazarlaması yapmak isteyenler için İletişim Makinesi doğru tercih olabilir. Site, profesyonel ve planlı çalışmalarıyla e-mail pazarlama alanında pek çok projeyi tamamlamıştır. Mail Graf ise basit görünümüne rağmen güçlü, doğru ve kaliteli çalışmalarıyla e-mail pazarlama firmaları arasında adından söz ettirmektedir.

İzinli E-Posta Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herhangi bir ürünün veya hizmetin pazarlamasını yapmak için artık online ortam kullanılmaktadır. Günümüzde mobil cihaz kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu mail hesabına sahiptir. E-mail pazarlama ise mail hesabına sahip olan bireylere tanıtım, reklam, bilgilendirme, duyuru veya kutlama amacıyla ulaşılmasıdır. E-mail pazarlama yöntemi artık dünya genelinde en çok tercih edilen pazarlama tekniği haline gelmiştir. Pek çok kişiye aynı anda ulaşmanın ve bunlardan geri dönüş almanın en etkili yolu mail üzerinden iletişime geçmektir.

E-mail pazarlama yöntemi bu kadar çok tercih edilirken, gözden kaçmayan izinli e-posta pazarlama hakkında bilinmesi gerekenler vardır. Elektronik Ticari Düzenleme Kanunu kapsamında 2015 Temmuz itibariyle artık şirketler mail gönderirken izinli hareket etmektedir. Yani, e-mail pazarlama şirketleri insanlardan izin almadığı sürece mail hesaplarına gönderme yapamamaktadır. Toplu mail gönderme işlemlerinde izinli kişi listesine gönderme yapmak şirket, marka ve müşteri için avantajlı olacaktır. Herhangi bir mağazadan ürün satın alan müşteri, o mağazanın müşteri listesinde yer alacağı için e-mail gönderilirken, o müşteriden onay alınmak zorunda değildir. Çünkü o müşteri mağazada ödeme yaparken iletişim bilgilerini paylaşarak, mail için izin vermiş sayılır. İzinli toplu mail listesi oluşturmak için web site üzerinden e-bülten kayıt formları en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. E-mail pazarlama firmaları dikkat edecekleri küçük ayrıntılar eşliğinde izinli mail gönderimi yapabilirler.

Gurukafa Reklam Ajansı olarak birçok müşterimize E-mail Pazarlama hizmeti veriyoruz. Tecrübelerimize dayanarak elde ettiğimiz verilerle, sizlere son derece profesyonel ve ihtiyaçlarınıza yönelik E-mail Pazarlama hizmetleri sunuyoruz. Tüm projeleriniz ve profesyonel mail hizmetleri için bizimle iletişime geçin!