[vc_row][vc_column][vc_column_text]Google Ads ile reklam vermenin ilk adımı olan dikkat edilmesi gerekenleri ve hedeflemeleri geçmiş makalemizde sizlere bahsettik. Bu konumuzda ise Google Ads reklam vermeden önce son aşama olan Google Ads kampanya türlerini inceleyeceğiz. Bu reklam türlerinin kavranması Google üzerinde etkili reklamlar oluşturmak için son derece önemlidir.

Google Ads Kampanya Modelleri

Google Ads ile reklam vermenin ilk adımı kampanya oluşturmaktır. Kampanya türünü reklamcılık hedeflerinize göre seçmeniz gerekir.  Her reklamcılık ağı, hedeflerinize uygun farklı kampanya türleri içerir. Geçmiş makalemizde sizlere kampanya hedeflerinden bahsetmiştik bu makalemizde ise kampanya türlerini anlatacağız.

Kampanya türleri nasıl çalışır?

Kampanya ayarlarınızı yapmaya başladığınızda kampanya hedefleri ve kampanya türü seçmeniz istenir.

Kampanyanızın kampanya hedefini, müşterilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemlere bağlı olarak belirleyebilirsiniz. Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş veya Video gibi bir kampanya türü seçebilirsiniz. Böylece, kampanyanızın ana reklam hedefine ulaşmanıza yardımcı olabilecek özelliklere ve ayarlara yönelik öneriler görürsünüz. Seçtiğiniz hedef ne olursa olsun, tüm kampanya ayarlarını ve özelliklerini kullanabileceğinizi, istediğiniz zaman bu ayarları değiştirebileceğinizi unutmayın.

Kampanya Hedefleri şunlardır:

 • Satış
 • Potansiyel müşteriler
 • Web sitesi trafiği
 • Ürün ve marka üzerinde düşünme
 • Marka bilinirliği ve erişim
 • Uygulama tanıtımı

Kampanya türü, müşterilerin reklamlarınızı nerede görebileceğini belirler. Ancak reklamlarınızı hedefleyerek bunu daha spesifik hale getirebilirsiniz. Google Ads Reklam Hedeflemeleri ile alakalı konumuza göz atarak detayları öğrenebilirsiniz.

Kampanya türleri şunlardır:

1- Arama Ağı Kampanyası

google-ads-arama-agi

En çok kullanılan reklam kampanyasıdır. Google Arama Ağı’nda reklam verdiğinizde, reklamınız anahtar kelimelerinizden biri ile alakalı terimler aratıldığında arama sonuçlarının yanında gösterilebilir. Anahtar kelimeleriniz bir kullanıcının aramasıyla alakalı olduğunda reklamlarınız Google arama sonuçlarıyla birlikte ve diğer arama sonucu sitelerinde gösterilebilir.

Google Arama Ağı siteleri: Reklamlar, Google Arama’da arama sonuçlarının üzerinde veya altında gösterilebilir. Bunun yanı sıra Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’da (Haritalar uygulaması dahil) arama sonuçlarının yanında, üstünde veya altında gösterilebilir. Google Arama Ağı siteleri, Google’a ait olan diğer alt sitelerdir ve reklamlarınız uygun hedef kitleye bu platformlarda da çıkabilir.

Arama Ağı Kampanyasında hedef kitlenize, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde reklamlarınız Google üzerinden ve Arama Ağı sitelerinden bütçenize en uygun şekilde gösterilmektedir. Sizin belirlediğiniz reklam grubu, uygun hedef kitleye metin olarak gösterilmektedir.

2- Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

google-ads-görüntülü-reklamlar

Google Görüntülü Reklam Ağı, doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hedefleme seçenekleri sayesinde mesajınızı stratejik biçimde, doğru yerde ve doğru zamanda potansiyel müşterilere ulaştırabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası ile görsel olarak etkileyici mesajlar verebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası hedef kitlenize ve belirlediğiniz kriterlere uygun en yüksek performans gösterecek sitelerde görsel olarak reklamlarınızı yayınlamanızı sağlar. Bu siteler Google Adsense ortak web siteleridir ve kitlenize uygun sitelerde görsel reklamınız otomatik olarak yayınlanır. İnternet üzerinden farklı reklam biçimleriyle iletişim kurmanıza olanak tanır. Kullanıcılara farklı web sitelerinde gezinirken, bir video izlerken veya mobil uygulama kullanırken ulaşmanızı sağlar.

Google Ads Görüntülü reklam ağına Google finans, Youtube vb. Google’ın kendine bağlı siteler dışında milyonlarca web sitesi ve mobil uygulama da dahildir. Reklamlarınızın hangi web sayfalarında yayınlandığını, en fazla tıklanan reklamların hangileri olduğunu ve hangi sitelerde en düşük maliyetle en fazla değeri elde ettiğinizi öğrenebilirsiniz.

3- Alışveriş Kampanyası

alisveris-reklamlari

Google Alışveriş Kampanyaları, bir eticaret siteniz varsa ve satışlarınızı hızlıca artırmanın yollarını arıyorsanız başvurmanız gereken ilk yollardan biridir. Google arama motorunda herhangi bir ürün arayan kişinin karşısına sattığı ürünleri çıkarmak isteyen reklam verenin kullandığı Google reklam formatıdır.

Google alışveriş reklamları, kişinin Google’da aradığı anahtar kelimelerin, reklamverenlerin Google Merchant Center’a yüklediği ürünlerin başlık ya da açıklaması ile eşleştiğinde arama yapan kullanıcının karşısına reklam olarak gösterilir.

Yalnızca metin görüntüleyen metin reklamlardan farklı olarak alışveriş reklamları, ürününüzün fotoğrafını, başlık, fiyat, mağaza adı ve diğer bilgileri gösterir. Bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce, sattığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek daha uygun potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

3 tür alışveriş reklamı yaparak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

 • Ürün Alışveriş Reklamları: Ürününüzün verilerine göre oluşturulan reklamdır.
 • Vitrin Alışveriş Reklamları: Kategori olarak gösterilir, ürünlerinizi gruplayarak reklam verebilirsiniz.
 • Yerel Katalog Reklamları: Görüntülü Reklam Ağı ile birlikte kullanılarak yerel kitleyi çekmek için kullanılan reklam türüdür.

Bu seçenekleri kullanarak alışveriş reklamları verebilirsiniz. Alışveriş reklamlarınız;

 • Google Arama Ağındaki Alışveriş sekmesinde,
 • Google Arama’daki arama sonuçlarının yanında (metin reklamlardan ayrı)
 • Google Görseller’de,
 • Google Arama Ağı İş Ortağı web sitelerinde (kampanyanızda seçenek olarak ayarlarsanız)
 • YouTube, Gmail ve Google Keşfet’i içeren Google Görüntülü Reklam Ağı’nda

platformlarında belirlediğiniz hedef kitleye en efektif şekilde gösterilir.

4- Video Kampanyası

Video kampanyalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda tek başına veya diğer video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza olanak tanır. Atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, video discovery reklamlar, yayın dışı reklamlar ve bumper reklamlar olmak üzere 5 adet video reklam biçimi mevcuttur.

Video reklam göstermek bir hayli karmaşık bir işlem gibi görünebilir. Halbuki bu kampanyaların oluşturulması ve yönetilmesi kolaydır. Kendi YouTube hesabınızdaki videoları kullanabilir ve diğer Google Ads kampanyalarıyla benzer şekilde, video reklamın performansını görüp video hedeflemesinde ince ayar yapabilirsiniz.

Bu reklam modelini detaylı şekilde Youtube Reklam Modelleri konumuzda sizlere ayrıntılı olarak bahsettik. Makalemizi inceleyerek kolayca, etkili şekilde reklamlarınızı verebilirsiniz.

5- Uygulama Kampanyası

google-mobil-reklam

Mobil uygulamalarınızı tanıtmak için verebileceğiniz reklam türüdür.

Uygulama kampanyaları; Arama Ağı, Google Play, YouTube, Keşfet ve Google Görüntülü Reklam Ağı dahil olmak üzere uygulamalarınızı Google’ın en büyük hizmetlerinde tanıtmanızı sağlayan süreci sizin için kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken birkaç satırlık metin, bir teklif ve birkaç öğe eklemektir. Geri kalan her şey kullanıcıların sizi bulmasını sağlayacak şekilde optimize edilir.

Bu ağlar; Google siteleri, alakalı Google reklamları gösteren web siteleri ve diğer yerleşimler (mobil uygulamalar gibi) dahil olmak üzere, reklamlarınızın görünebileceği tüm yerleri kapsar.

Reklamlarınız; Google Arama, Google Play, YouTube, Google Görüntülü Reklam Ağı, AdMob, Google Keşfet, Arama Ağı gibi birçok platformda gösterilir. Google, reklamınızı uygulamanızla veya uygulama kategorisiyle alakalı arama terimleriyle eşleştirir ve uygulamanızı en doğru hedef kitleye gösterir.

Son olarak sizlerle her kampanya türüyle kullanılabilecek reklam biçimlerinin tablosunu paylaşmak istiyoruz.

google-ads-reklam-türleri

Burada her kampanya türüyle kullanılabilecek reklam biçimlerini görebilirsiniz.

Bu kampanya türlerini kavrayarak Google üzerinden bütçenize uygun doğru hedef kitleye nitelikli sonuçlar alacak reklamlar yaratabilirsiniz. Google Ads üzerinden reklam almadan önce bu konuların kavranması son derece önemlidir.

Daha önceki makalemizde bahsettiğimiz hedeflemeler ve bu makalemizde söz ettiğimiz kampanya türleri ile profesyonel Google Ads Reklam Kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde sizlere Google Ads ile reklam alımı adımlarını paylaşacağız. Bütçemize uygun reklam nasıl verilir? Dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir? Doğru sonuçlar almak için neler yapmalıyız? gibi sorulara cevap bulacağız ve ek kriterlerden bahsedeceğiz. Aynı zamanda 1 adet reklam alımı yapacağız ve görüntülü olarak sizlerle dikkat edilmesi gereken konuları paylaşacağız.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” icon_fontawesome=”fa fa-google”]Google Ads reklam vermek istiyor fakat vaktiniz yok ise veya Google Ads kampanyalarını yürütmek için profesyonel bir destek almak istiyorsanız, Google Ads sertifikalı ekibimize güvenerek antalya reklam ajansı olarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Sizlere profesyonel seviyede bütçenize uygun güçlü geri dönüşler sağlayacağınız reklamlar planlayıp, satın alabilir ve reklam süreçlerinizi yönetebiliriz. Gurukafa reklam ajansıyla iletişime geçin, tüm ads süreçlerinizi yönetelim ve reklam platformlarında reklamlarınızı yayınlayalım.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]