Her gün internet üzerinden birçok arama gerçekleştiriyoruz. Peki, biz henüz arama yapmamışken önümüze ilgilendiğimiz bir içeriğin çıkma olasılığını bir düşünelim, kulağa garip geliyor değil mi? Tam bu noktada Google Discover’dan bahsedeceğiz. Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından, web sitemizi geliştirirken bizlere yardımcı olacak birçok araç kurgulanmış. Google Discover da bu araçlardan biri. Daha önce yayınladığımız blog yazılarımızı inceleyerek bu araçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Türkçe adıyla Google Keşfet olarak bilinen Google Discover, pek yeni bir özellik olmasa da üzerinden geçmekte ve SEO avantajları hakkında bilgi edinmekte fayda var.

Google Discover (Keşfet) Nedir?

Google Discover kullanıcılara diğer bütün Google araçlarından tamamen farklı bir deneyim sunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi yeni içerikler keşfetmemize olanak sağlayan bir mobil deneyimdir. Google tarafından kullanıcılar için daha zengin bir arama deneyimi geliştirme amacıyla oluşturulan bir özelliktir. Sistem sizin hakkınızda yeterince şey öğrendiğinde devamlı akış halinde bir içerik dizisi ile karşılaşırsınız. Yani size arama yapmadan ilgilendiğiniz veya ilgilenebileceğiniz içerikler sunar. Peki, bunu nasıl yapar diye soracak olursanız, hesap ayarlarınıza bağlı olmak şartıyla; uygulama etkinliklerini, arama geçmişini, cihaz bilgilerini ve konum bilgilerini kullanır. Bu yüzden sosyal ağ mantığıyla Google Discover yapılan aramalar ile alakalı yeni kaynaklar keşfetme konusunda çok önemli bir araç olarak kabul edilir. Yalnızca kullanıcının işine yarayan değil aynı zamanda web sitesi sahiplerine oldukça yüksek trafik kazandırması açısından da önemli bir SEO kaynağıdır.

google keşfet nedirİçeriğinizi Google Discover’a Nasıl Taşırsınız?

Öncelikle içeriğinizi Google Keşfet’e almak için normal SEO’dan farklı bir SEO yapmanız beklenmiyor. Tüm temel SEO ilkeleri Google Keşfet’te de geçerlidir. Buradaki önemli nokta bütünsel diğer adıyla holistik SEO  uygulamanız olacaktır. Kısaca Google Discover için özellikle bir SEO çalışması yapmanıza gerek yok. Doğru hedef kitle için hazırlanmış ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bir web sitesine sahip olmanız Google Discover’da yer almanız için oldukça yeterli olacaktır. Yine de bazı önemli noktalara değinecek olursak;

Kaliteli İçerik

  • İçerik, yaptığınız her şeyin merkez noktasıdır. İçerikleriniz güncel ve diğer rakiplerinizden daha iyi olmalıdır. Çok fazla rekabetle karşı karşıyaysanız içeriğinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Hedef kitlenizi, sektörünüzü ve rakiplerinizi iyi analiz edin ve mümkün olan en iyi içeriği ortaya koyun. Görsel zenginliğe sahip ve kullanıcılarınızın aradığı sorulara anlaşılır ve net cevaplar veren, okuması keyifli içerikler sunun.

Zamanlama

  • İçeriğinizi zamanında yayınlamak Google Discover’da başarılı olma şansınızı yükseltir. Niş veya sektörünüzdeki trend ve popüler konulara yönelik içerikler hazırlayın.

Görselleştirme

  • İçeriklerinizi görsel hale getirin. Google Discover’da optimizasyon için en önemli unsurlardan biri de görselliktir. Görsel bir ortam olan Google Discover’da kullanıcılar çekici görünen içeriklere yönelir. Bu nedenle kullanıcının odaklanacağı ilk şey olması bakımından içeriğinizin ana görüntüsü oldukça önemlidir.

Güncel web sitesi

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iyi ve kaliteli içerikler üretmek öncelikli olsa da sitenizin mobil cihazlarda kullanılabilir olduğundan emin olun. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmalısınız ve siteniz hızlı bir şekilde yüklenmelidir. Aksi halde kullanıcıları sitenize çekme konusunda başarısız olursunuz.

google discover seo avantajıGoogle Discover’ın Önemi ve SEO Avantajı

Google dünyanın en önde gelen arama motorlarındandır. Bu nedenle bu sistemin içerisinde yer aldığınızda farkınızı gösterebilmek için kendinizi öne çıkarmanız gerekiyor. Bunun için size yardımcı olacak birçok Google aracı bulunmakta. Google Discover, kullanıcıların hareketlerini izlediği ve takip edebildiği için benzer siteleri araştıran bir kullanıcının önüne, reklam almadan organik bir şekilde çıkmanız mümkün. Böylece siteniz siz bir şey yapmaya gerek kalmadan trafik almaya başlar. Öne çıkanlarda yer almak için ise web sitenizde kullanıcıları rahatsız edecek içerikler bulundurmamanız gerekmekte. Google’ın bu siteleri öne çıkarmayı pek tercih etmediğini söyleyebiliriz.

Aramalarda üst sıralara çıkmak ve web sitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız bütünsel SEO  yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bazı durumlarda Google Discover, normal arama yöntemlerine kıyasla daha fazla trafik çekebilir. Google Discover kullanıcının arama geçmişinden ve uygulama hareketlerinden yararlandığı için kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunabilir. Eğer siteniz iyi bir SEO ile kurgulanmışsa bu noktada endişe etmenize gerek yok. Google Discover üzerinden trafik almak için sistemin nasıl çalıştığına hâkim olmanız yeterli. Daha önce de değindiğimiz gibi Google Discover’da yer alabilmek için kullanıcıların ilgisini çekiyor olmanız önemli bir koşul. Kullanıcı odaklı içerikler oluşturduğunuz taktirde Google Discover üzerinden sitenize trafik almaya başlayabilirsiniz. Google Discover’ı organik trafik çekmek için rakiplerinize karşı avantaj olarak kullanabilirsiniz.