[vc_row][vc_column][vc_column_text]Reklam, güçlü rekabet ortamında hedef kitlenize ulaşabilmek için en ideal yoldur. Hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun rakipleriniz vardır ve bunlar arasından sıyrılıp kendinizin farklı olduğunuzu göstermeniz gerekir. Reklam geliştirerek hedef kitlenizde farkındalık oluşturmadığınız taktirde en iyi hizmeti/ürünü en uygun fiyata dahi satıyor olsanız satış gerçekleştiremezsiniz. Geleneksel reklam araçlarının ve mecralarının yerini bugün dijital dünya almış durumda. İnsanlar hemen her şey için interneti kullanıyor. En yakınlarındaki firmaları, işletmeleri dahi internetten arama, bakma, araştırma gereksinimi duyuyor. Bu da dijital reklam kampanyalarını gerekli kılıyor.

Dijital reklam kampanyaları işletim sistemlerine, cihazlara, uygulamalara, konulara göre çeşitli şekillerde oluyor. Bugün başta Google olmak üzere teknoloji devlerinin gelirlerinin büyük kısmını da reklamlar oluşturuyor. Daha fazla reklam barındırabilmek ve satıcı ile tüketiciyi daha sağlıklı buluşturabilmek için onlar da uygulamalar, platformlar geliştiriyorlar. Zaman zaman güncelliyor, zaman zaman yenilerini kullanıma açıyorlar. 2000 yılından bu yana çalışmalarını zenginleştirerek devam ettiriyorlar.

Bugün özellikle Google Ads reklamları, Google Play Store reklamları ve App Store reklamları en çok merak edilenler, en fazla tercih edilenler oluyor. Her biri farklı özellikler barındırıyor.

Google Ads Reklam Kampanyaları Oluşturma

Google Ads, eski adıyla Google AdWords, şirketin en büyük reklam platformlarından biridir. Google Ads reklam verme sayesinde Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde, Youtube’da ve diğer alanlarda reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bir nevi online pazarlama aracı.

2000 yılının Kasım ayında faaliyete başlayan Google reklamları bugün internet reklam ekosisteminin en fazla bütçenin kullanıldığı kanal olarak öne çıkıyor. 1 milyondan fazla kullanıcısı yer alıyor.

Google Ads reklam kampanyaları sayesinde Google Play, Gmail, Youtube, Görüntülü Reklam Ağı ve mobil web sitelerinde uygulamanızın, reklamlarınızın tanıtımını yapabiliyorsunuz. Bunun için bütün işlemlerinizde Google Ads sayfasını kullanıyorsunuz. Kapmayanlarınızı buradan yönetiyorsunuz.

Kullanım talimatlarına baktığımızda ilk olarak Google Ads’de oturum açılmalıdır. Ardından soldaki menüde Kampanyalar kısmı tıklanmalı, + düğmesine tıkanarak Yeni Kampanyalar seçilmelidir. Kampanya hedefiniz olarak Uygulama Tanıtımı seçmelisiniz. Karşınızda Kampanya Alt Türü seçeneği geliyor. Burada Uygulama Yüklemeleri ile Uygulama Etkileşimi arasında seçim yapmalısınız. Ardından uygulamanızın platformunu seçmeli, arama alanına uygulama adınızı, paket adınızı, yayıncıyı girmeli, ardından listeden uygulamanızı seçmelisiniz. Google Ads, Google Play Store’da yer alan Android uygulamalarını otomatik çekecektir. Diğer yüklemeleriniz içinse dönüşüm izleme özelliğinden yararlanmalısınız.

Devamında kampanya adı oluşturmanız istenir. Daha sonra hatırlayabilmeniz için bir ad belirlemelisiniz. Gerekirse dil ayarlarınızı ve konum ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Google Ads, reklamlarınızın çevirisini yapmadığı için reklamlarınızla eşleşen dilleri seçmeniz önemlidir.

Daha sonra günlük ortalama bütçenizi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi seçmeli, eğer Android’de uygulama yüklemeleri için Google Play ve Google Ads hesaplarınızı bağladıysanız bir kısım teklifler görebilirsiniz. Sonra kampanyanızın başlangıç ve bitiş tarihlerini seçmeli, video reklam kullanıp kullanmayacağınızı netleştirmelisiniz. Kaydet ve devam et seçeneğini tıklamalısınız.

Sonrasında reklam grubunuzun adını girmelisiniz. Reklam Öğeleri kısmında en az iki başlık fikri ve bir açıklama fikri eklemelisiniz. Önerilen her birine beş fikir eklenmesi yönündedir. Daha sonra sıra öğe seçmeye gelir. Burada video, resim, HTML5 öğe türlerinin her birisinden en fazla 20 tane ekleyebilirsiniz. Son olarak Kaydet ve Devam Et’i tıklamalısınız. Artık reklam kampanyanız hazırdır ve yine Google Ads hesabınız üzerinden bütün etkileşimleri, grafikleri, sayıları görebilirsiniz.

Mobil Reklamlar Oluşturma

Google ads reklam verme

Mobil cihaz kullanımı her geçen gün artıyor. Son istatistiklere göre internet kullanıcılarının %65’i mobil cihazlardan erişim sağlıyor. Bu yüzden de reklam yayınlayarak hedef kitlelerine ulaşmak isteyen kişilerin mutlaka reklamlarını mobile göre ayarlamaları gerekiyor.

Google Play Store uygulama yayınlamak dahil mobil cihazlardan yayınlanan reklamlar, hareket halindeyken dahi müşterilerinize ulaşma imkânı verir. Cep telefonları ve tabletler PC’lere nazaran sürekli insanların yanında olur. Günün büyük kısmını birlikte geçirirler. Hatta hastalık seviyesinde mobil cihazlarını yanından ayırmayanlar vardır. Bu noktada Google’ın mobil reklamları gösterebileceği farklı kategoriler vardır. Bunları cep telefonları ve tabletlerde gösterilebilecek genel reklamlar ve uygulama reklamları olarak iki guruba ayırabiliriz. Genel reklam türlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Metin reklamları,
 • Resim reklamları,
 • Uygulama tanıtım reklamları,
 • Google web tasarımcıda oluşturulan HTML5 reklamları.

Cep telefonları ve tabletlerdeki uygulamalarda gösterilen reklam türlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Metin reklamları,
 • Resim reklamları,
 • Uygulama tanıtım reklamları,
 • Uygulama tanıtım resim reklamları,
 • Uygulama tanıtım video reklamları,
 • Uygulama tanıtım reklamları için TrueView,
 • Duyarlı görüntülü reklamlar.

Bütün bu reklam türleri, mobil cihazlara özel geliştirilir. Her ne kadar giyilebilir cihazlar (akıllı saatler gibi) da insanlar hareket halindeyken internete erişim imkânı veriyor olsa da şu an için giyilebilir cihazlara yönelik reklam yoktur. Fakat zaman içinde olmayacağının garantisi yok.

Günümüzde mobil cihazlar çeşitli işletim sistemleriyle çalışmaktadır. Bunlar arasında en yoğun kullanılanlar Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazlardır. iOS sadece Apple markasının ürünlerinde kullanılırken Android pek çok marka tarafından kullanılmaya devam etmektedir. iOS işletim sistemli mobil cihazlar App Store kullanırken Android mobil cihazlar Google Play Store uygulama mağazasını kullanmaktadır. Reklam stratejileri de buna göre şekillenmektedir.

Google Play Kampanyaları Oluşturma

google play ads

Google Play Store reklam kampanyaları Apple marka cihazlar dışındaki bütün markaları kapsar. Google Play Store reklam verme iki şekilde olur. İlki mobil web tarayıcı üzerinden, ikincisi de mobil uygulamalar üzerinden.

Google Play Store reklam yayınlama yukarda bahsettiğimiz gibi Google Ads hesabınız üzerinden yapılır. Mobil uygulamalarınızda reklamların sadece belli mobil uygulamalarda gösterilmesini, belli lokasyonlarda gösterilmesini, belli yaş aralığına gösterilmesini, dolayısıyla hedef kitlenizi rahatlıkla seçebilirsiniz.

Google Ads hesabınıza giriş yaptıktan sonra mobil cihaz reklam türlerinden birisini seçebilirsiniz. Daha sonra belli kategorileri hedeflemek için Uygulama Kategorileri altından uygulama mağazalarını genişletebilirsiniz. Belirli uygulamaları hedefliyorsanız Uygulamaları tek tek belirleyebilirsiniz. İşlemler sonunda Kaydet butonuna tıklayarak Google Play Store içerisindeki hangi uygulamalarda, ne tür reklam gruplarınızın yayınlanmasını isterseniz başvurunuzu yapmış olursunuz.

App Store Reklam Kampanyaları Oluşturma

apple store reklamApple’da reklam vermek diğer platformlara nazaran biraz daha farklı. Yakın zamana kadar şirket böyle bir çalışmaya izin vermiyordu. Üstelik reklamsız olması, Apple kullanıcılarına kendilerini ayrıcalıklı hissettiriyor, özellikle iPhone ve iPad kullanıcıları reklamsız, sade bir deneyim yaşıyorlardı. App Store reklam verme önceleri sadece uygulama bazlı idi. Siz bir uygulama geliştirdi iseniz bunun reklamını verebiliyor ve uygulamalarınızın en üst sırada kullanıcılara gösterilmesini sağlayabiliyordunuz.

Apple, App Store politikasında güncelleme yaparak uygulama geliştiricilerin uygulamalarından reklam bildirimi gönderme fırsatı sunmayı kararlaştırdı. Buna göre reklamlar sadece bildirim olarak bildirim merkezinde görünecekler. Fakat bunun için Apple’ın bir şartı bulunuyor. Uygulama içerisinde reklam bildirimlerini kapat opsiyonu yer alması gerekiyor. Aksi taktirde uygulama onaylanmayacak ve App Store’de olmayacak.

App Store reklam vermek için reklam bildirimlerinin ne ile ilgili olacağı henüz net değil. Şirketin koymuş olduğu şart yine kullanıcıları mağdur etmemeye yönelik. Çünkü uygulamayı kullanan kişi isterse reklam bildirimlerini kapatabilecek. Reklamları bu sayede bildirim olarak almayacak.[/vc_column_text][vc_message]Google Ads, iOS ve Google Play reklam kampanyalarını yürütmek için profesyonel bir destek almak istiyorsanız, Google Ads sertifikalı ekibimize güvenerek antalya reklam ajansı olarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Sizlere profesyonel seviyede bütçenize uygun güçlü geri dönüşler sağlayacağınız reklamlar planlayıp, satın alabilir ve reklam süreçlerinizi yönetebiliriz. Gurukafa reklam ajansıyla iletişime geçin, tüm ads süreçlerinizi yönetelim ve reklam platformlarında reklamlarınızı yayınlayalım.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]