Instagram, kullanıcıların eğlenceli vakit geçirmesi adına yeni düzenlemeler yapmaya ve uygulamayı güncellemeye devam ediyor. Instagram kullanıcıları uygulama üzerinden fotoğraf ve video paylaşabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar çeşitli filtrelerle fotoğraf ve videoları daha renkli bir hale getirebiliyor. Instagram, dünya üzerinde en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcılar, uygulamada yer alan “Hikayeler” özelliği ile farklı görünümlerde fotoğraf ve video çekip paylaşabiliyor. Her geçen gün filtreler arasına yeni filtre ve efektler gelmeye devam ederken Instagram kullanıcıları tarafından en çok kullanılan filtreler ise şu şekilde;

 • Kaç yaşında görünüyorum?
 • Hangi süper kahramana benziyorsun?
 • Ne zaman öleceksin?

Son dönemlerde en çok kullanılan filtrelerle birlikte fotoğraflara nesne ekleme, fotoğrafın rengini ve canlılığını değiştirme gibi farklı yöntemler kullanılıyor.

Kadınlar için makyaj filtresi en çok kullanılan filtreler arasında yer alıyor. Instagram hikayeleri hemen hemen her kullanıcı tarafından tercih ediliyor ve kullanıcılar 24 saatlik hikaye paylaşımı yapabiliyor. Daha önceden çektiğiniz bir fotoğrafı Instagram’a yüklemek istediğinizde ya da anlık bir fotoğraf çekerek fotoğrafı Instagram’da paylaşmak istediğinizde bu filtreleri kullanabilir, fotoğraf üzerinde istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Instagram, kullanıcıların daha keyifli vakit geçirmesi adına filtre genişliğini arttırmakta, güncellemeler ile yeni ve eğlenceli filtreleri kullanıcılara sunmakta.

Instagram Filtre Oluşturmak Mümkün Mü?

Instagram, kullanıcıların daha eğlenceli vakit geçirmesi ve daha renkli paylaşımlar yapması için yenilikler yapmaya devam ediyor. Çeşitli birçok filtreyi bir arada sunan uygulamada son olarak yeni bir güncelleme yapıldı. Yapılan güncelleme sayesinde artık Instagram filtre oluşturma oldukça kolay. Peki, nedir bu filtre oluşturma? Bir süre önce Instagram kullanıcılarına sunulan Spark AR uygulaması, kullanıcıların kendi filtresini oluşturmasını sağlıyor.

Instagram uygulamasında bulunan pek çok filtre, kullanıcıların eğlenceli fotoğraf ve video çekmesi için yeterli oluyor. Fakat bunun yanında çoğu kullanıcı daha farklı filtrelerle kendine özgü fotoğraf ve videoları paylaşmak istiyor. Özgün filtrelerle paylaşım yapmak isteyen kullanıcılar için doğru bir tercih olan Spark AR, kendinize özel filtre tasarlamanıza yardımcı oluyor. Uzun süredir Instagram kullanıcıları tarafından tercih edilen ve çeşitli filtrelerin tasarlanmasını sağlayan Spark AR, bugüne kadar kullanıcılardan tam puan almayı başardı.

Kolay kullanılabilir özelliği ve kullanıcıya sunduğu çeşitlilik sayesinde sosyal medya kullanıcıları yeni filtreler eşliğinde paylaşım yapmaya, yaptığı paylaşımlarla beğeni toplamaya devam ediyor. Instagram filtre yapmak için kullanıcıların Spark AR uygulamasına sahip olması gerekiyor. Uygulamaya giriş yapan kullanıcılar istediği filtreyi oluşturabiliyor ve fotoğraflarda uygulayabiliyor.

instagram filtre oluşturmak

Instagram Filtre Oluşturmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Instagram, yaratıcı ve renkli filtreleri ile birbirinden eğlenceli fotoğraf ve hikayelerin paylaşılmasını sağlıyor. Uygulama içinde filtre güncellemeleri yapılsa da Spark AR Studio programı sayesinde artık herkes kendi filtresini oluşturabilecek. Spark AR, Instagram kullanıcılarının kolaylıkla filtre tasarlamasına yardımcı oluyor.

Peki, Instagram filtre oluşturmak için ne yapmak gerekiyor? Instagram’da kendi filtrenizi kullanmak istiyorsanız öncelikle Spark AR programına sahip olmanız gerekiyor. Programı kullanabilmeniz için bilgisayara ihtiyacınız var. Bilgisayara ücretsiz olarak Spark AR uygulamasını indirerek filtre yapmak için ilk adımı atmış oluyorsunuz. Uygulama, detaylı ve zor görünebilir. Fakat filtre yapmak isteyen tüm kullanıcılar uygulama üzerinden filtre oluşturabilir.

Uygulamayı bilgisayara indirdikten sonra filtre oluşturmaya başlayabilirsiniz. İnternetten istediğiniz objeyi indirerek bu obje doğrultusunda daha kolay filtre oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz filtreleri uygulama içerisinde ön izleme ile görebilir, değerlendirebilir ve filtreyi kullanabilirsiniz. Eğer ön izleme sonrasında filtreden memnun kalmadıysanız filtreyi silebilir veya değiştirebilirsiniz. Hazırladığınız filtreyi kullanmak istiyorsanız son kontrolleri yaptıktan sonra filtreyi dışa aktararak Facebook tarafından yönlendirilen sayfadan filtreyi Instagram hesabınıza yüklemiş oluyorsunuz. Hesabınıza yüklediğiniz filtre için 15 günlük kontrol süreci bulunuyor. Instagram hesabınızda fotoğraf veya video paylaşmak istediğiniz zaman hazırladığınız filtreleri kolaylıkla kullanabiliyor, kendinize özel tasarımla eğlenceli ve farklı paylaşımlar yapmış oluyorsunuz.

Spark AR Uygulaması İle Yeni Filtreler Oluşturun

Instagram kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Çünkü Instagram, kullanıcılarının daha keyifli vakit geçirmesi için yenilikler yapmaya devam ediyor. Instagram kullanıcıları çektikleri fotoğraf ve videolarla takipçilerinden beğeni topluyor. Kullanıcılar, onlarca filtre arasından herhangi bir filtre ile paylaşımlarını güçlendiriyor. Spark AR, Instagram kullanıcıları için büyük bir avantaj oluyor. Çünkü kullanıcılar, herkes tarafından kullanılan filtrelerden ziyade kendilerine özel filtrelerle paylaşım yapabiliyor. 1 milyardan fazla insan Spark AR uygulamasını kullanarak filtre tasarımına devam ediyor. Eğer daha önce görsel tasarım ile ilgili bir çalışma yapmadıysanız uygulamayı kullanmak sizi biraz zorlayabilir. Fakat bu durum sizin cesaretinizi kırmamalı.

Görsel tasarım ve 3 boyutlu modelleme dünyası ile yeni tanışacak olan bireyler kısa sürede bu dünyaya uyum sağlayacaktır. Uygulama içerisinde kendi filtrenizi oluştururken Spark AR içindeki kaynakları ve örnekleri inceleyebilir, fikir sahibi olabilir ve filtrelerin nasıl tasarlandığını görebilirsiniz. En basit filtre modelleri genellikle en popüler olan filtrelerdir. Spark AR kullanıcıları uygulamayı ilk kullanmaya başladıkları zamanlar hem uygulamaya alışmak hem de tasarım yapmayı öğrenmek için basit filtrelerden yola çıkarak filtre tasarımına başlar. Bu nedenle uygulama içinde popüler sayılan birçok filtre aslında basit yollardan hazırlanmaktadır.

spark ar

Spark AR İle Adım Adım Filtre Oluşturma

Spark AR Studio kullanımı sayesinde Instagram hesabınızda paylaşmak üzere kendi filtrenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

 • Uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor.
 • Uygulamayı açtığınız zaman karşınıza çıkan sayfada filtre tipini seçiyorsunuz.
 • “Samples” sekmesinden seçim yaptığınız zaman karşınıza örnek video çıkıyor.
 • Görsel üzerinde istediğiniz efekti uygulamanız için karşınıza birçok seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerle görsel üzerinde oynama yapabiliyorsunuz.
 • Filtreyi oluşturduktan sonra filtrenin insan yüzünde nasıl durduğunu görmek istiyorsanız sol altta bulunan kamera sembolüyle filtreyi test edebiliyorsunuz.
 • Filtreyi test ettikten sonra kullanmaya karar verdiğiniz zaman Instagram hesabınıza filtreyi yüklemeniz gerekiyor.
 • Ekranda bulunan Export seçeneği ile dosyayı dışa aktarmaya başlıyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan ekranda filtrenin farklı cihazlarda boyutunun ne kadar olduğunu görebilirsiniz. (İOS, Android…)
 • Karşınızdaki ekranda cihazlar ve boyutlar yeşil renkteyse Export tuşuna güvenle basabilirsiniz. Bu, dışa aktarılan filtrede herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmektedir. Fakat ekrandakilerin hepsi yeşil renkte ve onaylı değilse dışa aktardığınız filtrede bazı sorunlar oluşabilir. Yine de Export tuşuna basarak filtreyi dışa aktarabilir, filtrenin sorunsuz çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.
 • Spark AR uygulamasının Facebook adresine gitmelisiniz.
 • Sağ üstte bulunan Upload Effect butonuna tıklayın.
 • Filtrenizi Facebook’a mı yoksa Instagram’a mı yükleyeceğinizi seçin, filtrenize isim verin.
 • Filtreniz için kategori seçiyor ve filtre açıklamasını yazıyorsunuz. Ardından birkaç basit ayarlama ile filtrenizi kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Instagram filtresi oluşturmak için tercih edeceğiniz Spark AR uygulamasında sizin için farklı filtre kategorileri bulunmaktadır. Uygulama, kendi filtrenizi oluşturmanız için size birçok kolaylığı aynı anda sunar. Yüz maskeleri, çeşitli gözlükler, animasyonlar, yüz değiştiren efektler… Bu ve daha fazla filtre seçeneği tek bir ekranda sizlere sunuluyor. Bu seçenekler arasından tercih ettiğiniz filtre ile ilgili video izleyebilir, kendi filtrenizi oluşturabilirsiniz. Spark AR kullanmak sizin için eğlenceli olacaktır.

Sosyal Medya’nın gücü son zamanlarda oldukça artmıştır. Bu kanalların içinde en önemlisi ise Instagram. Tüm sosyal medya süreçlerinizi yönetecek bir ekibe ihtiyaç duyuyorsanız Antalya reklam ajansı Gurukafa sizlere global olarak tüm sosyal medya mecralarında profesyonel hizmet sunmaktadır. Antalya Sosyal medya ajansı ile siz de profesyonel hizmetler alın.

İletişime Geçin!