Sosyal medya, insanların kendi içeriklerini geliştirebildiği, kendilerine özgü bir alan yaratabildikleri bir ağdır. Alışveriş yapmak, marka oluşturmak ve tanınırlığı artırmak, dilediğimiz zaman paylaşım yapmak, düşüncelerimizi başkalarıyla paylaşmak gibi birçok özelliği sayesinde günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Günden güne artan kullanıcı sayısıyla beraber birçok yeni özellik geliştiren platformlar arasında en popüleri Instagram diyebiliriz. Bu popülerliğin nedeni kuşkusuz görsel ve video ağırlıklı bir mecra olması. Bunun yanında gif kullanma özelliği de Instagram’da oldukça trend. Kullanıcılar kendi GIF’lerini oluşturarak paylaşımlarını daha zengin ve eğlenceli hale getirmekten keyif alıyor. Instagram’da popüler olan gif kullanımı kullanıcılarına keyifli bir deneyim sunuyor. Peki Instagram hikayelerinde, kendi tasarladığımız GIF’leri nasıl paylaşırız? Hangi uygulamayı kullanarak GIF’lerimizi tasarlayabiliriz?

2020-2021 Trend GIF’leri

2020-2021 trend GIF’lerine bir göz atalım.

instagram gif kullanımı

Son bir yılda yaşadıklarımız paylaşımlarımıza oldukça yansımış.

Siz de böyle yaratıcı GIF’ler hazırlamak isterseniz bu içerik tam size göre okumaya devam edin.

Gif Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Düşüncelerimizi ifade ederken bazen tam karşılığı olan kelimeler bulamayabiliriz. Fakat fotoğraflarımızı dilediğimiz gibi hareketlendirebilir daha eğlenceli hale getirebiliriz. Tam da bu gibi durumlarda GIF’ler oldukça yaygın kullanılır. Peki nedir bu GIF? Açılımı İngilizcede (graphics interchange format) olan  hareketli resim olarak adlandırabileceğimiz, farklı türleri olan ve çoğunlukla sosyal medyada kullandığımız kısa süreli, aynı hareketi tekrar eden animasyonlar olarak tanımlayabiliriz. Instagram hikayelerine renk katan bu GIF’leri nasıl oluşturabileceğimizi gelin beraber öğrenelim

Instagram’da Gif Nasıl Oluşturulur?

Hazırsanız Başlayalım…

Adım 1: GIPHY Uygulamasına Üye Olun

Instagram’daki animasyonlu GIF’ler oldukça bilinen bir platform olan GIPHY tarafından desteklenmektedir. Instagram hikayelerinizde tasarımınızın gözükmesi için GIPHY Cam uygulamasını indirin ve  profil oluşturun.  Çok çeşitli seçenekler sunan bu uygulamada dilediğiniz tasarımları oluşturabilirsiniz. Kişisel hesap dışında markanız\işletmeniz adına da hesap oluşturabilir markanızın içeriklerini keyifli hale getirebilirsiniz.

IOS

Android

Adım 2: GIF’inizi Oluşturun

Profilinizi oluşturduktan sonra GIF oluşturabilirsiniz. İstediğiniz bir videoyu veya fotoğrafı GIPHY uygulamasına ekledikten sonra düzenlemeye başlayabilirsiniz. GIF’i tasarladıktan sonra Instagram hikayenizde kolay bulmak üzere ona uygun anahtar kelimeler ekleyin. Tamamladıktan sonra Instagram ikonuna tıklayıp GIF’inizi paylaşabilirsiniz.

Adım 3: Instagram’da Paylaşma Vakti

Şimdi oluşturduğunuz GIF’i Instagram hikayenizde paylaşma vakti. GIF’inizin hikayelerde görünmesi biraz zaman alabilir. Test etmek için hikayelerdeki çıkartma ikonuna tıklayıp eklediğiniz anahtar kelimeleri aratarak GIF’inizi bulabilirsiniz. İçerikleriniz şimdi daha eğlenceli…

gif nasıl yapılır

Instagram Hikayelerinizde GIF Kullanarak Markanızı Yükseltin

Markalar için sosyal medyada görünmek çok önemli, her şeyin dijitalleştiği bir çağda böylesi bir eksiklik düşünülemezdi. Tüketicilerine bu kadar yakın olmak, onlarla aynı dilden konuşmak, markanıza özgü trendler oluşturmak, sosyal medyadaki trendlere ayak uydurmak, dijital dünyada markaların görünürlüğü için iyi bir fırsat. Özellikle Instagram’a gelen alışveriş ve sanal mağaza oluşturma özelliklerini düşünürsek. “Instagram üzerinden nasıl satış yapılır? Püf noktaları nelerdir?”  yazımızı okumak isterseniz üzerine tıklayabilirsiniz.

Tüketici açısından ele aldığımızda da sosyal medyada aktif markalara olan bağlılığın, pasif markalara oranla yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden GIPHY’de bir  marka hesabı oluşturmak hiç fena olmaz.

Gelelim bunu nasıl yapacağımıza; ilk adım tabii ki kaydolmak. En az 5 GIF yüklemeniz istenecektir. Yükledikten sonra private(yalnızca sizin görebileceğiniz) ve public(herkese açık) olarak seçenekler sunacaktır. Private olarak seçebilirsiniz. Kaydolurken bir form doldurmanız istenecektir. Bu formda markanız/işletmeniz ile alakalı bilgileri girmeniz gerekecektir. Detaylı bir şekilde, eksiksiz bu bilgileri doldurmanız önemlidir. Bunlara değinecek olursak;

E-mail adresi: Mail adresinin işletmenizin/markanızın domain adresinizle uzantılı olması gerekli.

Kullanıcı adı: İşletmenizin adını içermelidir.

Web site: Markanızın web site adresini eklemelisiniz.

Sosyal Medya Profili: Sosyal medya hesabınızın URL’sini eklemelisiniz. Daha sağlıklı bir profil görünümü için.

Avatar: Profil görseliniz diyebiliriz. 250X250(JPG, PNG or GIF) formatında olmalıdır.

Konum (isteğe bağlıdır): Daha iyi hizmet almak için kullanılabilir.

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra onaylanması biraz zaman alabilir. Sabırla bekleyin.

Nelere Dikkat Edilmeli?

  • GIF ekleme özelliğini kullanmak için Instagram’ın güncel olması gerekiyor. Bunu kontrol etmekte fayda var.
  • GIF oluşturduktan sonra yükleme aşamasında doğru anahtar kelimeler kullanmalısınız ki aradığınızda istediğiniz sonuca direkt ulaşın.
  • Markalar/işletmeler için başvuru bilgilerini eksiksiz doldurmalısınız.
  • Markanız adına oluşturduğunuz GIF’lerin ilgi çekici olması ve takipçilerinizin dikkatini çeken animasyonlar olması size olumlu dönüş sağlayacaktır.
  • GIF’inizin herkese açık olmasını isterseniz (public), yalnızca size gözüksün isterseniz(private) seçeneğini seçtiğinizden emin olun.
  • Tasarladığınız sticker veya GIF’lerin instagrama sorunsuz yüklenmesi için boyutunu kontrol etmeyi unutmayın. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda ayarlardan düzenleyebilirsiniz.
  • Markanız için hesap oluşturuyorsanız en az 5 GIF veya sticker yüklemeyi ihmal etmeyin.
  • Özgün tasarımlar her zaman dikkat çeker.

Hadi, artık kendi GIF’lerinizi oluşturmaya hazırsınız! Bol GIF’li İçerikler.

Gurukafa Antalya reklam ajansı olarak Instagram için GIF nasıl oluşturulur? Nelere dikkat edilir? yazımızı sizler için derledik. Bu gibi merak ettiğiniz konular için Gurukafa Blog’unu takip edebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi, Instagram reklamları vb. konularda ihtiyaç duyarsanız Gurukafa reklam ajansı olarak sizleri bekliyoruz.