Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar kullanıcısı bulunan Instagram için en popüler sosyal medya platformu diyebiliriz. Günümüzde sosyal medya artık yalnızca eğlenceli vakit geçirdiğimiz platformlar değil aynı zamanda bir iş alanı olmaya başladı. İçerik üreticiliğinin 2021 yılının en yaygın meslekleri arasında yer almasıyla günden güne Instagram kullanımı artıyor. Instagram ise kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına her geçen gün yeni bir özellik geliştiriyor. Yakın zamanda hayatımıza giren reels özelliği de bunlardan biri. Peki, nedir bu reels özelliği?

Instagram Reels Nedir?

Sosyal medyada artık en çok tüketilen içerikler saniyelik videolar. Bu içeriklerin yalnızca kısa olması değil aynı zamanda eğlenceli ve ilgi çekici olması da etkileşim sağlıyor. Dolayısıyla Instagram reels çekmek ve izlemek günlük bir rutin haline gelmeye başladı. Instagram reels, kullanıcılara efekt ve müzik ekleyerek oluşturabilecekleri 15 saniyelik klipler çekme imkânı sağlıyor. Tiktok uygulamasından esinlenerek ortaya çıkan reels, kullanıcılar tarafından hayli ilgi gördü. IGTV içerikleri gibi, reels içerikleri de “Keşfet” bölümünde kullanıcıların önüne çıkıyor.

Instagram Reels Nasıl Oluşturulur?

İlk olarak kamerayı açtığınızda karşınıza çıkan ekranda reels seçeneğine tıklayın. İstediğiniz içerik doğrultusunda videonuzu çektikten sonra ses ikonundan Instagram aracılığıyla dilediğiniz şarkıyı ekleyin, videonun hızını ve zamanlayıcıyı ayarlayın ve içeriğinizi daha eğlenceli hale getirmek için efektleri kullanın. İçeriğinizi canlı oluşturmanın yanı sıra mevcut bir videonuzu da yükleyip düzenleyebilirsiniz. Kişisel hesabınızda Instagram üzerinden reelsa eklediğiniz müzik serbestçe kullanılabiliyorken marka hesapları için bazı yasal süreçler mevcut olabiliyor. Paylaştığınız reels videoları hesabınız açıksa diğer Instagram kullanıcılarına keşfet ve reels bölümünde görülebilir. İlerleyen kısımda Instagram algoritmasının nasıl çalıştığından da bahsedeceğiz.

instagram reels nedirInstagram Reels ve Tiktok

Reels son bir yılda oldukça fazla ve aktif kullanılmaya başlandı. Tiktok’tan esinlenerek geliştirilen bu özellik sayesinde bazı kullanıcıların Tiktok’tan Instagram’a geçiş yaptığını söyleyebiliriz.  Instagram’da sürekli Tiktok’tan indirilmiş içeriklerle karşılaşıyoruz. Gelelim reels ve Tiktok arasındaki benzerlik ve farklara.

Reels özellikleri;

  • Instagram’dan müzik seçebilmek ve istediğiniz bölümünü kullanabilmek.
  • Videonun istediğiniz bölümünü kırpıp düzenleyebilmek.
  • Galeriden seçilen videoları düzenleyerek yükleyebilmek.
  • Birçok filtre ve efekt seçeneği.

Benzerlikler;

İkisi üzerinden de içeriklerinize müzik ekleyebilir, içeriğinizi paylaşıp kısa sürede öne çıkabilirsiniz. Öne çıkanlar kısmında takip ettiğiniz ve etkileşimde bulunduğunuz kişilerin içeriklerini görebilirsiniz. İlgi alanlarınız göz önünde tutularak karşınıza içerikler çıkar.

Aslında baktığımızda iki uygulama oldukça birbirine benziyor. Peki, nasıl farklılaşıp kullanıcıları kendilerine çekebilirler. İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Farklar;

Temelde ne kadar birbirine benzese de bazı farkları bulunmaktadır. En belirgin fark ise içerik süresi diyebiliriz. Instagram’da 15 saniye, Tiktok’ta ise 1 dakikaya kadar video çekebiliyorsunuz. Kullanıcılar içeriklerine bağlı olarak mecralarını seçeceklerdir. Belki de bu noktada Tiktok’un tercih edilmesinin nedeni sunduğu süre olabilir. Ek olarak Tiktok düzenleme araçları daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Tiktok başlıca bir mecrayken reels Instagram uygulamasına ek bir özelliktir, bu da büyük bir farktır.

Reels Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram üzerinden içerik üreticiliği yapıyor veya öne çıkmak istiyorsanız Instagram algoritmasının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız içeriklerinizi öne çıkarmak ve geliştirmek konusunda yardımcı olacaktır. Algoritma öncelikli olarak etkileşimi yüksek içerikleri sunar ve bunlar arasında da en yenileri filtreler. Aslında baktığımızda etkileşime geçtiğiniz tüm içerikler sizin önünüze çıkacak içerikleri doğurur. Yaptığınız yorumlar, beğendiğiniz, izlediğiniz videolar ve kaydettiğiniz gönderiler. Kısaca Instagram her hareketinizi izleyip analiz ediyor. Eğer Instagram’da büyümek ve içerikler üretmek istiyorsanız yapmanız gerekenler; düzenli içerikler üretmek ve paylaşmaktır. Tabii bunları yaparken yeni özellikler eklemek ve kullanmak da gerekir. Aktif olduğunuz ve yeni içerikler girdiğiniz sürece Instagram algoritması sizi öne çıkaracaktır.

instagram reels nasıl oluşturulurReels ile Kaliteli İçerik Nasıl Üretebilirsiniz?

Günümüz popüler mesleklerinden biri de içerik üreticiliği. İçerik üreticiliği, sosyal mecralarda çeşitli alanlar üzerine içerikler üretmek ve paylaşmaktır. Sosyal medya platformlarına eklenen her yeni özellik, içerik üreticilerini yakından ilgilendirmektedir. Çünkü güncel ve trendi takip ediyor olmaları gerekiyor. Gelelim Instagram reels üzerinden içerik üretecekseniz fark yaratmak, daha kaliteli içerikler hazırlamak için yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenlere. İlk olarak içerik oluşturmak istediğiniz konu insanların ilgisini çekiyor mu? Kendilerinden bir şey bulabilecekler mi? Siz kendinizden ne katabileceksiniz? Benzer içerikler var mı? gibi sorulara cevap verin ve ürettiğiniz içeriklere kendi özgün yorumunuzu katın. Gündemde neler olduğunu bilin ve takip edin. Güncel şeyler her zaman herkese hitap eder. Instagram nimetlerinden yararlanın, yaratıcılığınızı kullanarak üreteceğiniz içerikler sizi yukarı taşıyacaktır. Müzik, yazı, efektler gibi özellikleri aktif kullanın, öne çıkma ihtimalinizi artırın. İçeriğinizin ilk saniyeleri çok önemli, ilk iki saniyede izleyiciyi kendinize çekebilirsiniz. Özgün olmanız çok önemli. Takipçilerinize sunduğunuz içerikler iyi olmalı. Daha fazla öne çıkmak için Instagram algoritmasını iyice anlayın ve konu etiketlerini takip edin. Instagram reels birçok içerik üreticisinin takipçi sayısının artmasında ve sayfasının büyümesinde etkili olmuştur. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz.

Yaratıcılıkla kalın.