Bir çok araştırmaya göre, Instagram’ın reklam gelirleri yıldan yıla giderek artıyor. Bu da giderek daha fazla markanın dünyanın ikinci büyük geleneksel sosyal medya platformunda para kazanmak için para harcadığı anlamına geliyor.

Instagram kullanıcılarının yüzde 80’i platformda bir markayı takip ediyor. Ve tüm sosyal medya kullanıcıları arasında, satın almaya hazır kullanıcıların yaklaşık dörtte üçü Feed’lerinde gördükleri bir ürünü satın alıyor.

instagramverileri

Bu rakamlar, 25 milyon markanın neden Instagram profiline sahip olduğunu ve platforma her ay neden aktif olarak 2 milyon dolar reklam verdiklerini açıklıyor.

Öyleyse, hadi gelin sizin de işletmeniz için reklam almanıza yardımcı olalım. Instagram’ın hangi reklamları sunduğuna ve platformda nasıl ayarlamalar yapmanız gerektiğine bir göz atalım. Dilerseniz Antalya sosyal medya hizmeti için bizimle iletişime geçin!

Instagram reklam türleri

1. Instagram Stories Reklamları

Hikaye (Stories) reklamları, Instagram kullanıcılarının Hikayeleri arasında görünen, zaman sınırlı fotoğraf veya video reklamlardır. 500 milyon Instagram kullanıcısı her gün bu özelliğe sahip oldukları, Hikaye reklamları işletmenizi fark ettirmenin harika bir yoludur.

instagram-stories-reklamları

Hikayeler reklamlarını neden kullanmalıyım?

Instagram’a verilerine göre, platformda en çok görüntülenen Hikayelerin üçte biri bir işletme tarafından oluşturulıyor ve markaların %96’sı gelecekte de bu strateji ile devam etmeyi planlıyor.

2. Fotoğraf Reklamları

Fotoğraf reklamlar, Instagram reklamlarının tuzu biberi, olmazsa olmazıdır! Tabiri caizse Instagram’ın ilk göz ağırı olarak nitelendirebiliriz. Fotoğraf reklamlar bir kullanıcının Feed’inde görünür, kare veya yatay biçimde olabilir. Diğer Akış (Feed) reklamlarında olduğu gibi, bu reklam türünde de yalnızca bir fotoğrafı tıkladıktan sonra görüntüleyenler deneyimine dahil edilir.

instagram-fotoğraf-reklamları

Fotoğraf reklamlarını neden kullanmalıyım?

Fotoğraf reklamların üretimi kolay ve basittir. Günlük yayınlarınıza uygulayacağınız filtreyi resimlerinize uygulamanız yeterlidir. Fotoğraf reklamlarında da lokasyona ve kitlerinize göre seçim yapabilir ve tüm potansiyel müşterilerinizi hedefleyebilirsiniz.

3. Video Reklamları

Video reklamlar, fotoğraf reklamlarıyla hemen hemen aynıdır. Fotoğraf reklamları gibi, bu reklamda kullanıcının Feed’inde görünür ve aynı kitle hedefleme seçeneklerinin tümü geçerlidir. Video reklamınız yatay veya kare biçiminde olabilir ve 60 saniyeye kadar yayınlanabilir.

instagram-video-reklamları

Video reklamlarını neden kullanmalıyım?

Instagram Hikayeleri ve IGTV’nin başarısı, Instagram kullanıcılarının video içeriği için iştahının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, Video reklamların hem popüler hem de etkili olması şaşırtıcı değil. Video reklamları fotoğraf reklamlarından 3 kat daha fazla etkileşim almakta.

4. Carousel Reklamları

Facebook’taki başarılarının ardından Instagram’a tanıtılan Carousel reklamları, izleyicinin ek fotoğraflar veya videolar görmek için kaydırmasına izin verir. Bu reklam türünde kullanıcıları 3-5 fotoğraf veya video gösterip harekete geçmelerini sağlayabilirsiniz.

facebook-carousel-reklamları

Carousel reklamlarını neden kullanmalıyım?

Carousel reklamlarının en güzel özelliklerinden biri, Facebook reklam Yöneticisi’ne reklamlarınızı hangi bağlantıların en yüksek tıklama oranını oluşturduğuna göre otomatik olarak optimize etmesini söyleyebilmenizdir. Bu reklam türünde görüntüleyicinizi etkilemek için birden fazla şansınız var! Ürün fotoğraflarınızı veya gösterişli panoramik seriler oluşturarak yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

6. Koleksiyon Reklamları

Karusel reklamlarında olduğu gibi koleksiyon reklamları da birden fazla resim veya video içerir. Ancak bu reklam türünde karusel reklamının aksine, görüntüleyenler doğrudan reklam yoluyla alışveriş yapabilir.  Koleksiyon reklamlarında içeriğiniz, daha küçük resimlerden oluşan bir panodan oluşur ve “Şimdi satın alın” gibi satın almayı destekleyen eylem çağrılarını eklemenizi sağlar.

instagram-koleksiyon-reklamları

Koleksiyon reklamlarını neden kullanmalıyım? 

Koleksiyon reklamları, Facebook’un doğrudan yanıt veren reklamı türüdür ve görüntüleyenlerin uygulama içi satın alımlar yapmalarına izin veren yalnızca iki seçenekten biridir (diğeri Shoppable’dır).

7. Keşfet Reklamları

Keşfet’teki reklamlar Instagram Feed reklamlarıyla aynı görünür, ancak Keşfet’teki reklamları doldurmak için mevcut feed reklamı reklam öğenizi kullanabilirsiniz. Yani bu da sıfırdan bir reklam oluşturmanıza gerektirmiyor. Diğer Instagram reklamlarında olduğu gibi, Keşfet’teki  reklamlarda da CTA (call to action) yani eylem çağrısı ekleyerek kullanıcıları harekete geçirmenizi sağlıyor.

instagram-keşfet-reklamları

Keşfet reklamlarını neden kullanmalıyım?

Instagram’ında söylediği gibi, platformun ana teması ‘keşfetmek’. Instagram kullanıcıları Keşfe’te takip edecek yeni bağlantılar, yaratıcı fikirler ve markalar arıyor.

Instagram, markaların hayranları için kreatif öğeler çıkarması için harika bir platformdur. Instagram’da reklam vermek markanın farkındalığını ve erişimini arttırırken aynı zamanda para kazanmanızı da sağlar.  Markanızın veya işletmenizin hedefleri için doğru reklam türünü seçerek, başarı şansınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Instagram reklam verme

Instagram’da bir reklam oluşturmak için Facebook Reklam Yöneticisi’ne gitmeniz ve hali hazırda bir  hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturmanız gerekir.

Önce Facebook reklam yöneticisini açın, ‘Oluştur’ bölümüne girdikten sonra varsayılan sayfada mevcut seçeneklerden bir hedef seçin.

facebookads

Bir seçim yaptıktan sonra, reklam yöneticisi sizden kampanyayı adlandırmanızı ve bölünmüş bir test oluşturmak mı yoksa kampanya bütçenizi optimize etmek mi istediğinize karar vermenizi ister.

facebookads2Seçiminizi yapın ve ‘Devam Et’i tıklayın.

Ardından hedef kitlenizi oluşturun.

facebookads3

Kitlenizin ideal konumunu (ülkeye, bölgeye, eyalete, vb.), yaşa (13-65 +), cinsiyete, dillere, demografik özelliklere (ebeveynler, mesleklere, eğitim durumu vb.), ilgi alanları ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

Artık kitleniz tanımlandı, istediğiniz reklam türünü seçmek için en önemli adıma geçebilirsiniz.

facebookads4

Reklamınızı yalnızca Instagram’a yerleştirmek için ‘Manuel Reklam Alanları’nı seçin. Facebook Reklam Yöneticisi varsayılanı, hem Instagram’a hem de Facebook’a aynı anda yayın göndermektir. Dilerseniz buradan sadece Instagram ya da Story için seçim yapabilirsinz.

Bütçenizi ve zaman planlamanızı belirledikten sonra, reklam yöneticisi sizden Instagram reklamınızı oluşturmanızı ister.

facebookads5

Ardından reklam formatınızı seçin, içeriğinizi ekleyin. Hedef kitlenizin dikkatini çekecek içeriği oluşturup tanımlayın ve reklam onayınız geldikten sonra içeriğiniz yayınlansın!

Sosyal medya hizmetleri hakkında ihtiyacınız olan tüm hizmetleri GuruKafa reklam ajansı olarak bünyemizde barındırıyoruz. Antalya sosyal medya hizmeti için bizimle iletişime geçin.