Instagram son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Özellikle Facebook tarafından Instagram’ın satın alınmasından sonra farklı bir mecra olarak platformda pek çok yenilik yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Ülkemizde kullanıcı sayısı çok daha fazla olan Instagram diğer bilindik platformlara nazaran daha elit gibi görünüm sergiliyor. Kullanıcılar da daha işlevsel kullanmaya çalışıyorlar.

Sosyal medya platformlarının ticari amaçla kullanılması gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor ve bu konuda özellikle Instagram ürün satışı çok daha fazla rağbet görüyor. Bugün Türkiye’de 10 milyondan fazla kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde aslında ne kadar iyi bir Pazar olduğu daha net anlaşılabilir. Bu rakam, pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla ve aktif kullanılarak insanlar her gün saatlerini burada geçiriyorlar.

Instagram’dan nasıl satış yaparım diyenlerin sayısı oldukça fazla. Bunun cevabını çoğu kişi tam olarak bilmese dahi Instagram üzerinden mağaza açıyorlar ve ürün satışı yapıyorlar. Giyim, kozmetik, antika, elektronik, yöresel ürünler, gıda ve diğer aklınıza gelebilecek her sektörde Instagram üzerinden satış yapılabiliyor. Mağazalar, işletmeler, şirketler burayı satış için kullandıkları gibi hiçbir reel mağazası olmayan kişiler dahi Instagram üzerinden ürün satışı yapıyorlar. Yüksek satış rakamlarına ulaşabiliyorlar. Fakat bu işin çeşitli püf noktaları var ve bunlara dikkat edilmediği taktirde satış yapabilmek pek mümkün olmuyor. Bunun için yapmanız gerekenleri ve diğer detayları sizler için derledik.

Instagram’da Etkili Satışın Temel Esasları

instagramdan ürün satmak

Instagram’dan satış yapma konusunda maksimum verimi alabilmek için bazı adımlar atmakta ve stratejiler geliştirmekte fayda var. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir işletme profili oluşturun: Instagram’da satış yapmak için öncelikle bir işletme profiline geçmelisiniz. Bunun için sıfırdan hesap açmanıza gerek yok. Mevcut hesabınızı da işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. İşletme hesabına sahip olmanız tıpkı bir web siteniz varmış gibi müşterilerinizin doğrudan sizinle iletişime geçmesini sağlar. Kolayca Instagram reklamları oluşturabilirsiniz.
  • Analiz araçlarını kullanın: Paylaşımlarınızı, verilerinizi analiz ederek yol haritası belirleyebilirsiniz. Bunun için İnsights adlı Instagram analiz araçlarına erişebilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarınızın gösterimlerini, etkileşim verilerini ve çok daha fazlasını istatistiksel olarak görüntüleyebilirsiniz. Cinsiyet, yaş, demografik özellikler, konum ve trafik yoğunluğunun olduğu saatleri görebilir, rapor halinde ulaşabilirsiniz.

Karşılaşacağınız istatistikler genel geçer bilgiler ya da tahminler değil, sizin hangi paylaşımlarınızın daha iyi olduğu, hangi saat dilimlerinde en çok görücüye ulaştığı gibi detaylara ulaşırsınız. Kullanıcıların paylaşımlarınızla etkileşimi konusunda bilgi sahibi olursunuz ve ne kadar fazla şey bilirseniz içeriklerinizi o kadar iyileştirme fırsatı yakalarsınız.

  • Hizmet ve ürünlerinizin tanıtımını yapın: Sayfanızda doğrudan satış yaptığınızı her paylaşımınızda belirtmenize gerek yok. Bunun yerine ürünleriniz hakkında bilgiler verebilir, kullanıcıları ürünleri satın almaya teşvik edebilirsiniz. Bunun için indirimler, reklam metinleri, ürün resimleri, kampanyalar, hatta çekilişler yapabilirsiniz. Bunlar hemen her sektörde işe yarar ve daha geniş kitleler hizmetlerinizden, ürünlerinizden haberdar olur.
  • Sponsorlu Instagram reklamlar yapın: Instagram online satış konusunda reklama ihtiyacınız olmadığını düşünmeyin. Reklam her yerde işe yarar. Üstelik Instagram’da reklam vermek için bir bütçe belirler ve ne kadar harcayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Instagram’da dönen reklamlarınızda müşterilerinize birden çok resim gösterebilir, hedef kitlenize birden fazla görsel sunabilirsiniz. Sponsorlu reklamlar sadece sizi takip edenlere değil siz takip etmeyen kullanıcılara da ulaşmanızı sağlar.
  • Instagram hikayelerini kullanın: Instagram hikayeleri takipçilerle etkileşim kurmanın en iyi yoludur. Yeni müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Hikayeler sayesinde slayt gösterimi yapabilir, sadece 24 gösterimde kalsalar da kaydedip daha sonra yeniden kullanabilirsiniz. Kısa videolar, fotoğraflar, canlı videolar, boomerang tarzı hikayeler gibi içerikler oluşturabilirsiniz.
  • Influencerlarla işbirliği gerçekleştirin: Potansiyel müşterilerinize çok hızlı ulaşmak istiyorsanız bunun en kolay yolu yüksek takipçili bir influencer ile işbirliği yapmaktan geçer. İnşalar takip ettikleri influencerların önerilerini önemserler ve güven duyarak alışveriş yapmayı tercih ederler. Bu sayede yeni kitlelere markanızı ulaştırabilir, bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
  • Kullanıcılardan gelen fotoğrafları kullanın: Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın alanlardan gelen fotoğrafları sayfanızda kullanın. Bu, diğer takipçilerinizde ve hedef kitlenizde daha samimi bir his oluşturacak, size güvenmelerini sağlayacaktır. Kullanıcıları etiketlediğinizde fotoğraf gönderimi artacaktır.

Instagram’da Satış Yaparken Özgünlüğün Önemi

instagramdan satış yapmak

Instagram’da ürün satmak fikri kulağa hoş geliyor. Fakat platform tarafından yayınlanan istatistiklere dikkat etmekte fayda var. Buna göre platforma her gün 150 milyon fotoğraf ve video yüklemesi yapılıyor. Kurumsal veya bireysel olarak satış yapanların sayısı 30 milyondan fazla bulunuyor. Kullanıcıların en fazla izlediği hikayeler satışa dair olanlar oluyor ve kullanıcıların yüzde 60’ından fazlası yeni ürünleri Instagram sayesinde gördüklerini belirtiyorlar.

Verdiğimiz detaylar Instagram üzerinden satış yapmak isteyenler için bir fırsat olsa da çeşitli zorlukları da beraberinde getiriyor. Burada asıl nokta, devasa pazarın içerisinden ayrışarak öne çıkabilmeyi, hedef kitle tarafından fark edilebilmeyi sağlamak. Bunun için de ürünlerinizi özgün görsellerle ve özgün bir dille ulaştırmak istediğiniz kitleye sunmanız gerekiyor.

Özgün görseller ortaya koyabilmeniz için önce hedef kitlenizi tanımanız, üzerinde kafa yormanız gerekiyor. Mesela markanız kurumsal firma çalışanlarına mı, gençlere mi, zinde yaşam hayalinde olanlara mı hitap ediyor? Bunun için kendinize sorular sormalı ve verdiğiniz cevaplara göre mağazanızı nasıl oluşturacağınıza karar vermelisiniz. Renk uyumları, yalınlık, benzeri az görseller bu noktada özgünlüğünüze katkı sağlayacaktır. Bu da tüketicilerinizle bulaşabilmenizi hem hızlandıracak hem kolaylaştıracaktır.

Instagram Üzerinden Satışta Ödeme Yöntemleri

instagram satışı

Instagram e-ticaret işlemlerinde kullanıcıların en çok kafasına takılan konu ödeme sistemi. İlk olarak Instagram üzerinde doğrudan ürün satışını ve ödeme alımını sağlayan bir sistem yer almıyor. Bu yüzden de ödeme işlemleri için farklı yolar izlemek gerekiyor.

Instagram üzerinde bir hesabınız ve mağazanız var; fakat bu, bir e-ticaret sitesi değil. Bu yüzden de hesaplar genel olarak ödemelerini banka havalesi ya da kapıda ödeme seçenekleriyle sunuyorlar. Bu durumda da DM’den ya da telefondan müşteri ile iletişime geçilerek banka havale bilgilerinin aktarılmasıyla yapılıyor.

Instagram ödeme sisteminin getirmiş olduğu dezavantajların başında tüketicide güven probleminin oluşmasıdır. Herhangi bir referans noktası olmaması ve nakit ödeme işleminin kullanılması belli kitleye ulaşmaya imkan verse de genel olarak tüketiciler arasında güvensizliğe sebep olmakta, satıcıdan kargo bilgilerinin alınmasına kadar şüpheler oluşmaktadır.

Instagram üzerinden satış yapmak için illa bir şirkete gerek yok. Bu yüzden müşterilere fatura kesmemiş olursunuz. Bu da başka bir güvensizlik sorununa sebep oluyor. Tüketiciler herhangi bir memnuniyetsizlik halinde ellerinde fatura bulunmadığı için ürün iadesi veya para iadesi yapamamak, bu da verdiği hizmetlere güvenilmemesine neden olabilmektedir. Bu yüzden belli bir süre sadık müşteri kitlesi kazanılması zor olmaktadır.

Instagram ile satış yapma konusunda bir diğer seçenek, eğer bir e-ticaret siteniz varsa Instagram hesabınız üzerinden müşterilerinizi e-ticaret sitenize yönlendirmektedir. Bu sayede e-ticaret sitenizdeki farklı ödeme seçenekleriyle ödeme kabul edebilirsiniz. Sanal pos’lar ile kredi kartlarıyla ödemeler alabilirsiniz. Bir e-ticaret sitenizin olması ve tüketicilerinize buradan alışveriş imkanı sağlamanız tüketici güvenini kazanmada önemli bir adımdır.

Markanızı tanıtımını yapmak veya Sosyal medya hizmetleri hakkında ihtiyacınız olan tüm hizmetleri GuruKafa reklam ajansı olarak bünyemizde barındırıyoruz. Antalya sosyal medya hizmeti için bizimle iletişime geçin.