Süresi değişkenlik gösterse de genellikle jenerik de dahil olmak üzere 40 dakikadan daha az bir süreye sahip olan filmlere kısa film denir. Kısa filmler, 1910 yıllarında uzun metrajlı filmlerin süresinin uzamasıyla birlikte ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bazı teknikleri kullanarak harika bir kısa film oluşturma şansınız yüksektir. Burada dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Profesyonel bir kısa film oluşturmanızı sağlayacak kısa film çekim tekniklerini 10 başlıkta sizler için topladık.

1.Uzak Çekim (Panaromik Çekim)

Uzak plan çekim, sahnenin ya da mekânın çok uzaktan görünümüdür. Bu çekim tekniğinde önemli olan manzaradır. Sahnedeki oyuncular ve diğer detaylar küçük görünürler. Genelde film sahnelerinde, bulunduğu ortam ve zaman bilgisi uzak çekim tekniğiyle gösterilir. Uzak plan, bir atmosfer oluşumuna, geniş ölçekli bir alanı göstermenize veya birçok kareyi tek karede göstermenizi sağlar. Örneğin, bir kavga sahnesinin tasarımında sıklıkla bu teknik kullanılır. Yakın plandan uzak plana geçildiğinde izleyicide ilgi çekmesini sağlar.

2.Genel Çekim 

Orta genel çekim, uzak çekim gibi mekân önceliği taşımakta ve olayların mekânla ilişkilerini uzak plana göre daha yakından göstermek için kullanılan bir çekim tekniğidir. Olayın geçtiği tüm mekânların aksine bir kısmı bu çekim tekniği ile gösterilmektedir. Örneğin, denizde bir teknenin çekimi orta uzak planla yapılmaktadır. İlk tekniğe göre oyuncular daha bellidir. Genelde bir sahne başlamadan önce genel çekim tekniği ile mekân ve oyuncuların mekânla ilişkileri bu teknikle gösterilir.

kısa film çekimi nasıl yapılır

3.Boy Plan

 Boy plan, genel ve uzak çekimlerden sonra en geniş üçüncü tekniktir. Bu çekim tekniğinde oyuncu odaklı çekim tekniğini kullanıyoruz. Boy plan çekim tekniğinde, sahnedeki oyuncunun genel göründüğü çekim tekniği ile birlikte oyuncunun tüm vücut hareketleri, kıyafeti ve tüm bedeni görülür. Karakteri tanıtmak ya da karakterin hareketlerini tam bir şekilde göstermek için tercih edilir.

Bu çekim tekniğinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, üst ve alt boşluklardır. Oyuncunun kafa boşluğu yani kafasının üstünden üstteki film karesinin sınırına kadar olan bölüm 2 birim ise bastığı yer 1 birim olmalıdır.

4.Diz Plan

 Diz plan çekim tekniği, karakterin bastığı yerin görünmediği, dizinden başının üstüne kadar olan plandır. Diz plan çekim tekniğinin, daha çok kullanılmasının sebebi western filmleridir. Bu eski kovboy filmlerinde bel plan kullanıldığında kovboyun silahı görünmez dolayısıyla western film yönetmenleri oyuncunun boy plana göre daha yakın olduğu diz planı tercih etmişler.

Günümüzde ise silahı olan bir oyuncuyu göstermek istediğinizde bu planı tercih edebilirsiniz. Bu planı çekerken kafa boşluğunun bir standardı yoktur. Dolayısıyla kafa boşluğunu konuya göre belirlemek daha uygundur.

5.Bel Plan

 Bel plan çekim tekniği, genellikle vücut ölçüsünün yarısına denk gelen ve belin hemen altından başlayıp baş boşluğuna kadar olan bir ölçektir. Yakın sayılabilecek ölçeklerde arka veya ön planda bulunan nesneler kadraj içerisine doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Bel plan, oyuncunun ne yaptığını göstermek ve ne yaptığını takip edebilmek için kullanılan bir çekim tekniğidir. Ayrıca konuyla ilgili bir objeyi veya bir görseli koymak için sağ veya sol tarafında yeterli boşluk oluştuğu için anons veya sunum gibi çekimlerde bel plan tercih edilir.

Fakat yüz ve mimikler bu planda çok okunamadığı için seyirciyle duygusal bağ kurmak zorlaşır; dolayısıyla konuşma çekimleri için bel plan çekim tekniği uygun değildir. Genellikle gövdesel bir hareket olduğunda kullanılır.

6.Göğüs Plan

Göğüs plan çekim tekniği, göğsün biraz altından başlayan ve belli bir kafa boşluğu bırakılarak oluşturulan bir çekim tekniğidir. Sahnenin dramatik etkisinin biraz daha artırılması ve seyirciyi etkilemesi düşünüldüğünde bu plan sıkça tercih edilir. Özellikle bu plana geçildiğinde sahnedeki oyuncunun duygusu daha da ortaya çıkar.

Bu çekim tekniğinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri dirseklerin kadraj dışında olmasıdır. Eğer dirsekler kadraj içerisinde yarım görünürse, bir problem olduğu hissi seyirciye geçer. Bu nedenle planı çekerken dirsekleri kesmemeniz gerekir. Sürekli olan konuşmalarda ve TV çekimlerinde kullanıma en uygun ölçektir.

7.Omuz Plan

Omuz plan çekim tekniği, kolların vücutla birleştiği noktadan kafa boşluğuna kadardır. Bu planda karakter artık seyirciyle karşı karşıyadır. Dolayısıyla bu planda seyirci karakterle daha fazla bağ kurabilir.

Bu çekim tekniği, yoğun duyguyu yansıtmak için bel, diz ve boydan daha etkilidir. İnsanın yüzündeki ve gözlerindeki ifade daha belirgin duruma gelir. Ayrıca konuşmaya konsantrasyon sağlamak yönünden oldukça avantaj sağlamaktadır.

8.Baş Plan

Baş plan çekim tekniği, sadece insanın başının yer aldığı bir çekim tekniğidir. Karakterin boynu kadraj sınırları tarafından kesilir. İnsanın duygularını, hüznü ve sevinci en iyi yansıtan çekim tekniğidir. Bu çekim tekniğinde en dikkat edilmesi gereken unsur çenenin asla kesilmemesidir. Bazı amatör kısa filmciler kafa boşluğu bırakmak adına çeneyi kadraj dışı bırakabiliyor.

Konuşmalarda dramatik etki verilmek istediğinde bu plan kullanılabilir.

Baş plan genellikle televizyon ya da internette kullanılacak içeriklerde tercih edilir. Sinema perdesinde baş plan çok yakın ve büyük görüneceğinden, televizyon ve internet içeriklerine göre daha az kullanılır.

9.Yüz Plan

Yüz plan çekim tekniğinde ise karakterin gözleri hedef alınır. Burun, dudaklar ve çene kısmı görülebilir fakat kafa ve boyun bölgesi görünmez. Oyuncu herhangi bir mimik yapmadan tüm duyguyu gözleriyle verilebilir. Jest ve mimiklerin ön plana çıkarılması ile duygu yoğunluğunun aktarımında kolaylık sağlar. Dolayısıyla birçok sinema filminde bu plana yer verilir.

Eğer çekimleriniz sırasında seyirciyle oyuncuyu karşı karşıya bırakmak istiyorsanız bu planı tercih edebilirsiniz.

10.Detay (Ayrıntı) Çekim

Detay çekim tekniği bir bütünün parçasını göstermenize ve dikkat çekmek istediğiniz konuyu seyircinin gözüne sokmanızı sağlamaya yarayan bir çekim tekniğidir. Uzak çekimlerde seyircinin dikkatini tam olarak çekemeyeceğiniz detayları, bu çekim ölçeği ile belirginleştirebilirsiniz. İnsan yüzündeki belli organların çok yakın görüntüsünün çerçevelenmesi amaçlanır. Bu planda insan yüzü dışında eller ve diğer kullanılan nesneler yakın planda çekilir.

Özellikle kadraj dışında kalan ya da yeterince dikkat çekmediğini düşündüğünüz fakat filmin akışı için önemli olan objelerde bu teknik sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu plan aynı zamanda planlar arasında geçiş zorlaştığında, yönetmen tarafından da kullanılmaktadır.

Gurukafa reklam ajansı olarak kısa film çekim tekniklerini ve basit ipuçlarını sizler için bir araya getirdik. Video çekim hizmetleri hakkında ihtiyacınız olan tüm hizmetleri Gurukafa Antalya reklam ajansı olarak bünyemizde barındırıyoruz. Yaratıcı video çekimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.