Güzel ve doğru bir web sitesi, potansiyel müşterilere ulaşmayı kolaylaştırarak markanızın büyümesine yardımcı olabilecek en güçlü araçtır. Ancak web sitenizin dış güzelliği kadar iç güzelliğe de sahip olması gerekir. Bu da web sitesinin, markanın hedef kitlesinin alışkanlıklarına göre yapılması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, sorunlara kolay ve hızlı çözüm bulan bir yapıda olmalıdır. Bir cazibe merkezi gibi çalışmalı ve duyguları tetiklemelidir.

Sıraladığımız başlıca 7 web site stratejisi ile her şeyin dijitalleştiği dünyamızda markanıza uygun bir site oluşturmanıza yardımcı olabiliriz.

1- Web sitenizin arama motoru optimizasyonunu iyileştirmeye yardımcı olması için anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar kullanın

Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak 7 Web Site StratejisiWeb sitenizin tüm içeriklerinin arama motorları için optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir. Bunu yapmanın yolu, anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar kullanmaktır. Başlıklarınıza ve açıklamalarınıza ilgili anahtar kelimeler ekleyerek, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak okunmayı zorlaştıracak şekilde çok anahtar kelime ile başlıkları ve açıklamaları kalabalık hale getirmemek gerekir.

Dikkatle seçilmiş birkaç anahtar kelime eklemek, kullanıcıların web sitenizi ne kadar kolay bulabileceği konusunda büyük bir fark yaratabilir. Bu nedenle, sitenizin SEO’sunu geliştirmek istiyorsanız, başlıklarınızın ve açıklamalarınızın anahtar kelime açısından zengin olması gerektiğini unutmayın.

Web sitenizin SEO’sunu iyileştirmenin başka bir yolu da yeni ve orijinal içerikler oluşturmaktır. Arama motorları yeni içerikleri çok sever. Sitenize düzenli olarak yeni sayfalar veya blog gönderileri ekleyerek web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirebilirsiniz.

Tabii ki, yeni içerik oluşturmak her zaman kolay değildir. Ancak, markanızla ilgili hedef kitlenizin dikkatini çekecek yeni sayfalar veya gönderiler için fikirler bulabilirseniz, web sitenizin arama sonuçlarında iyi bir sıralamada yer almaya devam etmesini sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Bilgilendirici ve ilgi çekici bir web sitesine sahip olmanın bir sonucu olarak, markanızdan satın almak isteyen daha fazla potansiyel müşteriniz olacaktır.

2- Web sitenizde harekete geçirici mesajlar (call to action) kullanın.

Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak 7 Web Site StratejisiWeb sitenizin net bir amacı olmalı ve her sayfada ziyaretçiye daha sonra ne yapmasını istediğini söyleyen bir harekete geçirici mesaj (call to action) bulunmalıdır. Ziyaretçilerin iletişim bilgilerini alma fırsatı verecek olan “abone ol” gibi harekete geçirici mesajlar ekleyerek web sitenizi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

İyi bir harekete geçirici mesaj kişiselleştirilmiş ve bilgilendirici olmalıdır; özelleştirilmiş bir fiyat teklifi sunarken müşteri ihtiyaçları hakkında gerekli verileri toplamanıza yardımcı olur.

Harekete geçirici mesajı (call to action) kişiselleştirerek satışı tamamlamanıza yardımcı olacak bir teklif bile oluşturabilirsiniz. Müşteri ihtiyaçları hakkında değer sağlayacak veri toplayabilirsiniz.

Harekete geçirici mesajlar (call to action) da aynı zamanda ilgi çekici hale dönüşebilir. Markanız için biraz çaba sarf ederek daha fazla abone, kullanıcı veya müşteri kazanmanıza yardımcı olacak güçlü bir harekete geçirici mesaj oluşturabilirsiniz.

Ancak içerik yazma ve etkili harekete geç mesajı (call to action) oluşturmak kolay değildir. Bu nedenle, size doğru ve etkili metin yazarlığı hizmeti verebilecek Gurukafa Creative ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

3 -Web siteniz duyarlı (responsive) ve mobil dostu olmalı

Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak 7 Web Site StratejisiMicrosoft tarafından yapılan bir araştırmaya göre; insanların %74’ü ürünleri incelemek ve satın almak için telefonlarını kullanıyor. Üstelik sadece günlük alışverişler değil lüks bir tatil planından, pahalı tekne satın alınmasına kadar birçok işlemi insanlar telefon ile yapıyor.

Bu eğilimin, web sitenize optimize edilmesi çok önemlidir. Müşterileriniz sizi telefonlarında kolayca bulamazsa, o hizmeti başka bir yerde ararlar.

Günümüz mobil dünyasında, web sitenizin küçük ekranlar için tasarlandığından emin olmak her zamankinden daha önemli. “Kullanıcı dostu” demek, web sitesinin cep telefonları, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere farklı ekranlarda çalışabilir şekilde tasarlanması demektir!

Web sitenizin akıllı telefonlar ve tabletler dahil tüm cihazlarda harika görünmesini sağlamak için basit web tasarım stratejileri kullanabilirsiniz. Yazı tipi boyutlarının küçük ekranlarda kolayca okunabilecek kadar büyük olmasına dikkat edin. Web sitenizin görüntülendiği ekranın boyutuna otomatik olarak uyum sağlaması için dengeli ve duyarlı bir tasarım kullanın. Tasarımın dikey şekilde de nasıl göründüğünü kaçırmayın. Görselleri minimal kullanın ve hızlı yüklenenleri tercih edin. Bu basit stratejileri takip ederek, web sitenizin herkes için erişilebilir ve kullanıcı dostu olmasını sağlayabilirsiniz.

4 – Web sitenizde etkili görseller ve özgün videolar kullanın

Gördüğümüz şeyleri okuduklarımızdan daha iyi hatırlama eğilimindeyiz. Net, keskin ve estetik açıdan hoş fotoğraflar ve videolar eklemek, ziyaretçilerin ilgisini çekmenize ve onları sitenizde daha uzun süre tutmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan düşük kaliteli veya bulanık görüntüler insanları hızla uzaklaştırabilir.

Web siteniz için kullanacağınız fotoğraf ve videoların mümkün olan en yüksek kalite çözünürlük olmaları çok önemlidir. Görüntüleri yüksek çözünürlüklü ayarlamak ve web sayfanız için uygun boyutta olmalarını sağlamalısınız. Aynı zamanda stok fotoğraf veya görsel kullanmak yerine markanızı doğru bir şekilde temsil eden orijinal ve özgün içeriğe sahip olmanız daha etkili olacaktır.

Yapılan belli araştırmalara göre; “kullanıcıların video içeren sayfalarda ortalama 2 dakika 51 saniye, video içermeyen sayfalarda ise yalnızca 36 saniye etkileşimde bulunduğu tespit edildi. Başka bir deyişle, web sitenizde video bulundurmak etkileşim oranlarını önemli ölçüde artırabilir.

Bunu düşündüğünüzde aslında şaşırtıcı değil; hepimiz doğal olarak harekete ve sese ilgi duyuyoruz, bu nedenle videolar dikkatimizi çekmede çok daha etkili. Animasyon veya film gibi hareketli içerikler iyi kurgulanırsa web sitenizin dönüşüm oranını artırmanın son derece faydalı bir yolu olabilir.

Web sitenize videolar eklemek, ziyaretçilerin ilgisini çekmenin ve onları sitenizde daha uzun süre tutmanın harika bir yoludur. Ancak öncelikle, videolarınızın yüksek kalitede olduğundan ve web için yeterince optimize edildiğinden emin olmak gerekir.

Web siteniz için videoyu optimize etmeye yönelik bazı temel ipuçları verebiliriz.

  • Tüm tarayıcılarla uyumlu bir dosya biçimi kullanın (.mp4 gibi)
  • Video dosyalarını sıkıştırarak dosya boyutlarını küçük tutun.
  • Açıklayıcı ve anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar kullanın.

5 – Web sitenize müşteri deneyimleri ve kullanıcı yorumları (testimonial) ekleyin

Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak 7 Web Site StratejisiMutlu müşterilerden gelen yorumlar, potansiyel yeni müşterilerle güven ve güvenilirlik oluşturmanın harika bir yoludur. Herhangi bir referansınız yoksa, mevcut müşterilerinize ulaşarak web sitenizde kullanabileceğiniz bir müşteri deneyimleri ve kullanıcı yorumları paneli ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir referans karşılığında bir indirim veya teşvik sunabilirsiniz, çünkü müşteri deneyimleri ve kullanıcı yorumları bugünlerde daha önemli olamaz.

Nielsen* tarafından yapılan bir araştırmaya göre, “Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin %92’si, ağızdan ağıza iletişim (word of mouth) sayılan yakınlarından gelen tavsiyelere, diğer tüm reklam modellerinin üzerinde güvendiklerini söylüyor”.

Güven zamanla oluşur; müşteri ve marka arasındaki ilişkiden etkilenir, beslenir. Müşteriler bir markayı tanıdıklarını ve güvenebileceklerini hissettiklerinde, onlarla iş yapma olasılıkları daha yüksektir.

Ağızdan ağıza pazarlamayı teşvik etmek adına ürün veya hizmetinizin; yüksek kalitede olması ve iyi bir müşteri deneyimi sağlaması çok önemlidir. Güçlü ürün veya hizmet, güçlü ilişkiler getirir. İnsanları markanız hakkında konuşturmak için yeni ve yenilikçi yöntemler ile yaratıcı pazarlama yaklaşımları denenmelidir.

* Nielsen Holding A.Ş. bir Amerikan bilgi, veri ve pazar ölçüm firmasıdır. Nielsen 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya çapında yaklaşık 44.000 kişiyi istihdam ediyor.

https://global.nielsen.com

6 – Veriye dayalı tasarım kullanın

Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak 7 Web Site StratejisiWeb sitenizin gerçekten etkili olmasını istiyorsanız, tasarım kararlarınızı kişisel tercihlere veya görüşlere değil verilere dayandırmanız gerekir.

Web sitenizin hangi alanlarının iyi performans gösterdiğini ve hangi alanların biraz iyileştirme yapabileceğini öğrenmek için Google Analytics hesabınızdaki verileri kullanın.

Web analitiği modern web tasarımının çok önemli bir yönüdür.

Günümüzde, herhangi bir web sitesinin ısı haritasını sunan en popüler yazılımdır. Daha fazla dönüşüm ve kullanıcı optimizasyonu için sitenizdeki hassas alanları görüntülemenize olanak tanır!

Bir web sitesinin ısı haritası, kullanıcıların web sitenizde nerelere tıkladıklarını, ne kadar aşağı kaydırdıklarını ve web sitesi tasarımınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek diğer önemli bilgileri size gösterir.

Belirli öğeleri web sitenizde nereye yerleştireceğiniz ve içeriğinizi nasıl yapılandıracağınız konusunda bilinçli kararlar vermek için Google Analytics hesabınızdaki verileri kullanın.

Ardından, tasarımınızda buna göre değişiklikler yapın. Örneğin, kullanıcıların daha ileri gitmeden ana sayfanızdan çıktığını görürseniz, ana sayfanızı daha ilgi çekici hale getirmek için çalışmanız gerektiğini bilirsiniz.

Bu web tasarım stratejilerini uygulamak, web sitenizin daha fazla ziyaretçi çekmesine ve daha fazla potansiyel müşteriyi dönüştürmesine yardımcı olacaktır.

Web sitenizi tasarlama veya optimize etme konusunda yardım istiyorsanız, Gurukafa Creative ile iletişime geçin, böylece istediğiniz zaman olası düzeltmeler ve değişiklikler hakkında destek alabilirsiniz.

 

7 – Web site menünüzü sadeleştirin

Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak 7 Web Site StratejisiWeb sitenizin gezinme menüsü üzerinde çalışıyorsanız, işleri basit tutmak çok önemlidir. Karmaşık bir gezinme menüsü, ziyaretçilerin kafasını karıştırabilir ve aradıklarını bulmalarını zorlaştırabilir.

Bunun yerine, anlaşılması ve kullanımı kolay bir menü oluşturmaya odaklanın. Bunu yapmanın mükemmel bir yolu, ziyaretçilerin hızla tanımlayabileceği terimler ve etiketler kullanmaktır. Ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulabilmeleri için benzer öğeleri de gruplandırmalısınız.

Gezinme menünüzü basit tutarak, onu daha kullanıcı dostu hale getirecek ve ziyaretçilerin sitenizde olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamaya yardımcı olacaksınız.

Web sitenizi tasarlarken, genel estetiği de dikkate almak önemlidir.

Sitenizin görsel tasarımı çekici ve göze hoş gelmelidir. Ayrıca markanızın görsel kimliği ile de tutarlı olmalıdır.

Şunu lütfen gözden kaçırmayın! İyi bir web sitesi markanızı genişletir. İyi tasarlanmış bir gezinme menüsü ve uyumlu bir görsel tasarıma ek olarak, web sitenizin kullanımı da kolay olmalıdır. Ziyaretçiler aradıklarını hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmelidir.

Web sitenizi yenilemek ve geliştirmek için yardım arıyorsanız, uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Gelin, kullanımı ve gezinmesi kolay bir web site geliştirmenize, satışlarınızı ve müşteri memnuniyetinizi artırmanıza yardımcı olacak yöntemler ile markanıza birlikte yön verelim.