Performans pazarlama, dijital ortamlarda yürütülen tüm tanıtım ve reklam çalışmalarını kapsayan pazarlama stratejileri bütünüdür. Aslında en yalın haliyle söyleyecek olursak, oldukça aşina olduğumuz ve dijital hayatımızın her anında karşımıza çıkan reklamların, performans pazarlama olduğunu söyleyebiliriz. Google arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağları, çeşitli web siteleri, Youtube, Facebook gibi mecralar performans pazarlama yaparken kullanıcıya ulaşabileceğimiz alanlardır. Geleneksel yöntemlere kıyasla ölçümlenebilir olması ve somut sonuçlar elde edilmesi performans pazarlamayı firmalar için oldukça değerli kılıyor. Teknolojik hayatın getirileri her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da en üst noktada. Her mecrada farklı strateji değerlendirmesi yaparak kullanıcıların neye ne zaman ulaşabileceklerine karar vermek ve bu doğrultuda sonuçlar elde etmek reklamverenler için direkt olarak hedef kitleye ulaşabilirlik açısından büyük avantaj sağlıyor. Peki, nasıl yapılır performans pazarlama?  Yöntemleri nelerdir?

Performans Pazarlama Nasıl Yapılır?

Reklamverenler, müşterilere ulaşırken daha iyi sonuçlar elde etmek için performans pazarlama kullanır. Her gün Instagram akışında veya hikayelerde karşımıza çıkan reklamlar, Google arama ağında veya Youtube’da karşılaştığımız tanıtımların hepsi performans pazarlamaya dahildir. Kolay ölçümlenebilir ve kolay hedeflenebilir olduğundan dolayı oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Marka bilinirliğinizi artırmak için performans pazarlama kanallarını kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin: Instagram’da görsel ağırlıklı bir içerik planı hazırlayarak, Youtube’da etkili videolar hazırlayarak, Twitter’da metin odaklı içerikler planlayarak. Fark edildiği üzere her mecranın farklı bir dinamiği var. Firmanızın ihtiyaçları doğrultusunda hedef kitleye ulaşabileceğiniz bir kampanya planlamanız gerekir. Oluşturduğunuz kampanyayı hangi dijital ortamlarda yayınlayacağınıza karar verdikten sonra örnek iyi kampanyaları inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz. Genelde Google Ads, Facebook Ads ve Linkedin Ads ağırlıklı olarak kullanılıyor. Ölçümlemelerinizi bu platformlar üzerinden kolayca takip edebilir, analizler yapıp kampanyanızda düzenlemelere gidebilirsiniz.

performans pazarlaması avantajlarıPerformans Pazarlama Kanalları

SEO (Arama motoru optimizasyonu): Markaların online varlığını sürdürmesi için birincil önceliktir. SEO, Google başta olmak üzere arama ağlarında ön sıralarda çıkmanızı sağlayan bir araçtır. Performans pazarlama yaparken markaların web siteleri için SEO çalışması yapmaları oldukça önem arz eder.

SEM (Arama motoru pazarlaması): SEO ile benzerlik gösteren bu yöntem, Google Ads ve Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanılarak ücret karşılığında arama motorlarına reklam verme sürecini kapsar.

Sosyal Ağ Reklamları: Facebook ve Linkedin gibi hedef kitle tanımlanmasının kolayca yapılabildiği sosyal platformlar üzerinden yürütülen kampanyaları kapsar.

Kullanıcı Deneyimi: Bir kullanıcının ürünü veya hizmeti satın aldıktan sonraki dönüşümlerini ve davranışlarını analiz etme fırsatı sunar. Bu doğrultuda stratejiler belirlenir.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı): Ürününüzü veya hizmetinizi tanıtması için Influencer, blogger, vlogger gibi aracı kişilerle satış ortaklığı gerçekleştirilebilir. Karşılıklı bir kazanma durumu söz konusu olan bu yöntem de markaların bilinirliğini artırmada çok etkilidir.

Yeniden Pazarlama (Remarketing): Sitenizi daha önce ziyaret eden insanları çerezler aracılığıyla takip edebilir ve bir kullanıcı haline gelmesi için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Programlı satın alma (Real Time Biding): Gerçek zamanlı açık artırma olarak da tanımlayabileceğimiz bir mekanizma. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre ve doğru zamanlama ile reklam tanıtımı yapan bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Siz belli bir konuda araştırma yaparken o konuyla ilintili en yüksek ücreti ödemiş olan markanın tanıtımı önünüze çıkar. Bilgisayarımızda bulunan çerezler tarafından kolayca takip edilebiliyor.

Performans Pazarlama Nasıl Ölçülür?

Performans pazarlamada ölçümleme, sonuçları iyi analiz etmek adına önemlidir. Rakip firmaların ürün veya hizmetine kıyasla ne noktadasınız? Toplam kullanıcı oranı giden müşteriye kıyasla ne durumda? Yeni gelen müşterilerin oranı ne durumda? Sitenizi ziyaret eden kişilerin dönüşüm süreçleri nasıl işliyor? Bu gibi sorulara detaylı cevap vermek size hedefleme yaparken yardımcı olacaktır.

Bilinmesi Gereken Kavramlar

CPC (Cost per click) Tıklama başına maliyet, yayınladığınız kampanyanızın gösterildiği kişilerin tıklaması sonucu tıklama başına ödenen maliyet. Reklamınız gösterilebilir ama tıklanmadığı sürece bütçeniz eksilmiyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ilgilenmeyen kişilerin hedef kitlenizin içinde yer almaması. Aksi taktirde bir sonuç elde edemezsiniz.

CPS (Cost per sales) Satış başına maliyet, tıklama yerine satış gerçekleştiğinde reklam bütçenizin azalması anlamına gelir. Affiliate marketing ve Influencer marketing modellerinde karşılaşılan bir kavram.

CPA (Cost per Acquisition) Eylem başına maliyet, kullanıcıların abone olmak, üyelik, form doldurma gibi belirlenen eylemleri gerçekleştirmesi sonucunda bütçenizden harcanan maliyettir.

CPV (Cost per view) Görüntüleme başına düşen maliyet, bu hedefleme seçeneği ise videolarınızın 30 saniyeden fazla izlenme durumunda ödeyeceğiniz maliyet. 30 saniyeden fazla izleyenlerin ilgili olduğunu düşünürsek başarılı bir yöntem olarak söyleyebiliriz.

performans pazarlama nedirPerformans Pazarlama Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Performans pazarlama birçok özelliği bakımından işletmeniz için oldukça avantaj sağlar. Bu özelliklere değinecek olursak: kullanıcılarla doğru zamanda ve doğru ortamda temasa geçer. İhtiyaçlarınız doğrultusunda stratejik hedeflemeler yapabilir ve kampanya sonunda istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Ölçümlenebilir olması en önemli özelliğidir. Kampanya sonucunda yaptığınız analizlere ve değerlendirmelere göre iyileştirmeler yapabilir online varlığınızı güçlendirebilirsiniz. Tüm bu özellikler bütçenizin de daha etkin kullanılmasını sağlar ve belirlediğiniz bütçeye göre maksimum verim elde edebilirsiniz.

Peki, performans pazarlama yaparken nelere dikkat edilmeli?

Son yıllarda en çok uygulanan pazarlama yöntemlerinden olan performans pazarlama yaparken, kısa vadeli değil uzun vadeli hedefler koymak ve uzun vadede müşteri sadakati oluşturmak oldukça önemlidir. Günlük gelip giden müşteriler işletmeniz için pek artı sağlamaz önemli olan uzun yıllar size sadık kalabilecek bir müşteri tabanı oluşturmaktır. Bunu yaparken müşteriyi de çok sıkmamaya özen göstermelisiniz. Verimi artırmak için doğru KPI’ları ve doğru metrikleri seçmeniz gerek aksi taktirde iyi belirlenmiş hedefleriniz olmadığı sürece yapacağınız kampanyadan istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Kullanıcılara sunacağınız içeriklerin özenli, iyi hazırlanmış ve ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Hedeflemeler ve stratejileriniz iyi olsa da içeriklerinizin kaliteli olmaması dönüşümler açısından pek yararlı olmayabilir. Performans pazarlamada her şey birbiriyle ilintilidir. Her alana gerekli özeni göstermeli ve dikkatle takip etmelisiniz.

 

[vc_row][vc_column][vc_message]Performans pazarlamanın işletmeler açısından öneminden bahsettik. Bir işletme olarak siz de online varlığınızı güçlendirmek istiyorsanız performans pazarlama, içerik pazarlama ve sosyal medya gibi farklı hizmetler için deneyimli ve profesyonel bir ekipten oluşan Antalya reklam ajansı GuruKafa’yı tercih edebilirsiniz.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]