Sosyal Medya Pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya platformları üzerinden yapılan, tüketicilerin ilgilendikleri marka, ürün ya da hizmete erişmelerine olanak sağlayan tüm pazarlama stratejileridir.

Sosyal Medya Pazarlaması neden tercih edilmelidir?

Geleneksel pazarlamada hedef kitleye tam ulaşmak mümkün değildir. Fakat sosyal medya pazarlaması, daha az bütçe ile doğru hedef kitleye ve daha fazla kişiye ulaşım olanağı sunar.

Aynı zamanda çift taraflı etkileşimin sağlanması ve kısa sürede gerçekleşmesi de tercih edilme sebeplerinden biridir. Örneğin; bir ürün ya da hizmette sıkıntı yaşanması durumunda tüketicinin şikayetini, işletmenin sosyal medya hesaplarından iletmesi ve bu şikâyeti kısa sürede çözebiliyor olması zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Bir marka ya da işletmenin sosyal medya pazarlaması yaparken izlemesi gereken adımlar;

  • Hedef Belirleyin

Markanızın sosyal medya pazarlamada nasıl bir duruş sergilemek istediği, hedef kitleniz, ulaşmak istediğiniz demografik bilgiler gibi tüm hedeflerinizin doğru belirlenmesi gerekmektedir.

  • Sosyal Medya Kanallarınızı Belirleyin

Belirlediğiniz hedefe göre sosyal medya platformlarınızı seçmelisiniz.

  • İçerik Stratejileri Oluşturun

Markanıza ait içerikler oluşturun ve kendi hikayenizi anlatın, fark yaratın. Bu stratejiler sizin diğer markalardan farklılaşmanızı sağlar.

  • Sosyal Medya Bütçenizi Belirleyin

Marka bilinirliğinizi artırmak, yeni kitle oluşturmak ve sadakat sağlamak istiyorsanız bütçe ayırmanız gerekir.

  • Planlamanızı Yapın

Haftalık ve aylık planlar oluşturun. Görsel, içerik ve paylaşım saatini hazırlamalısınız. Ayrıca özel günler için hazırlayacağınız içerikler de katkı sağlayacaktır.

  • Rakiplerinizi Analiz ve Takip Edin

Rakiplerinizin sosyal medya paylaşımlarını takip edin ve onlardan farklı olmayı hedefleyin.

sosyal medya pazarlaması nedir

Sosyal Medya Pazarlama Faaliyetleri

Facebook İçerik Pazarlama

Facebook üzerinde bulunan pazarlama yöntemleri, reklamlar, sayfalar, gruplar ve uygulamalardan oluşmaktadır. Facebook uygulama geliştirme yapısı özelliği ile işletmeler kendi stratejileri doğrultusunda pazarlama geliştirirler. Facebook kullanmanın işletmeler için avantajları oldukça fazladır.

Müşterilere hayran sayfaları oluşturabilir, kullanıcılar firmaların paylaşımlarını kendi profilinde paylaşarak marka değerini artırıp müşteri kazanabilirler. Aynı zamanda viral reklamlar için de oldukça uygun bir platformdur. Facebook’ta yapılan reklam maliyeti geleneksel pazarlamaya göre oldukça düşüktür. Maliyetin düşük olması markalar için avantajdır. Hoşuna gitmeyen ya da değiştirilmesi gereken yerler istek doğrultusunda değiştirilebilir ve kaldırılabilir. Facebook, kullanıcılara ulaşmanız için önemli bir kanaldır. Yaptığınız reklamlar ana sayfa da ve kenarda reklam panosunda direkt olarak müşterinin karşısına çıkmaktadır.

Twitter İçerik Pazarlama

Twitter’da kullanıcı profili genellikle tanınan insanlar tarafından oluşur. Twitter üzerinden markalar sponsorlu reklam kullanırlar. Sponsorlu reklamlar karşımıza tweet akışı olarak çıkar.

Günümüzde istenilen hedef kitleye ulaşılmış fakat Facebook kadar tercih edilmemektedir. Twitter doğru bir strateji ile kullanılırsa birçok müşteriye ulaşılabilir; çünkü oldukça fazla kullanıcıya sahiptir. Markanızı ne kadar doğru bir şekilde tanımlarsanız müşteri trafiğiniz de o yönde artar. Örneğin; yazdığınız tweet üzerine makale hakkındaki düşüncelerinizi belirtebilir ve sorular sorarak ya da alıntı yaparak ilgi çekebilirsiniz. Twitter üzerinde çok fazla ilgi gören sayfaları takip etmelisiniz.

Instagram İçerik Pazarlama

Günümüzde Facebook yerine Instagram daha çok tercih ediliyor. Bunun nedeni Facebook’un doğal pazarlamada düşüş yaşarken, Instagram’ın yükselişte olmasıdır. Etkili bir pazarlama yapmak için görseli iyi seçmeniz gerekmektedir. Görselin markalaşma adına profesyonel bir şekilde oluşturulması gerekir. Oluşturduğunuz görseli dikkatli seçmeli ve ilgi çekici olmasına özen göstermelisiniz. Gönderilerde kullanıcılar ile etkileşim içinde olduğunuzu unutmayın. Samimi ve iletişim halinde olmanız kullanıcılarla aranızdaki bağlantıyı güçlendirir. Aynı zamanda etiketleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Etiketler, Instagram için anahtar kelimelerdir. Paylaştığınız gönderilerin altında doğru etiketleri kullanmalısınız. Zamanlama da oldukça önemlidir. Instagramın yoğunluğunun en çok olduğu zaman, gönderi paylaşmanız size oldukça avantaj sağlar.

YouTube İçerik Pazarlama

Günümüzde video izlenme oranı oldukça artmıştır. Bunun için en çok kullanılan platformlardan biri YouTube’dur. Youtube dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından biridir. 2,5 milyardan fazla video bulundurmaktadır. Youtube pazarlaması ise rakipleriniz karşısında sizi öne çıkarmak için etkili bir yöntemdir. Video içerikleri yükselişe geçmiştir.

Daha çok video izlendiği için sosyal medya platformlarını yeni video özellikleri yaratmaya itmiştir. Platformlar video içerikler için yeni özellikler geliştirdikçe, kullanıcıların videoya olan ilgisi de artıyor.

Takip etmeniz gereken kanallardan biri istatistiklerdir. Gönderilerinizin ne kadar etkili olduğunu ve zayıf olduğunuz alanları görmeniz için bu verileri okumanız ve anlamanız gerekir. Rakip analizleri ve istatistik takibi yapmalısınız.

sosyal medya pazarlamasi stratejileriSosyal Medya Pazarlamasının Avantajları

Sosyal medya pazarlamasının en önemli avantajlarından biri ulaşılabilir olmasıdır. Markaların hedef kitlelerinin birçoğu sosyal medya kullanmaktadır ve bu uygulamalar ücretsizdir. Dolayısıyla ulaşılabilirlik mükemmel bir cazibe noktasına dönüşmektedir. Marka bilinirliğini artıran çalışmalar yaparak, etkili bir pazarlama yöntemi ile satış artışı yakalayabilir, yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha düşük maliyetlidir.

Sosyal Medya Metrikleri

Sosyal medya pazarlamasında metrikler oldukça önemlidir. Markanızın pazarlama performansını yükseltecek bazı uygulamalar;

  1. Social Share of Voice – Hubspot

Markanız hakkında konuşulanları “Social Share of Voice” kullanarak araştırabilirsiniz. Hubspot ile araştırmayı tamamlayabilirsiniz. Ne düşündüklerini bilirseniz ne konuda iyileştirmeniz ya da ön plana çıkarmanız gerektiğini de bilirsiniz.

  1. Audience Growth Rate (Hootsuite)

Hootsuite, takipçi değerinizi ve değişimlerinizi ölçer. İçeriklerinizin etkisini görebilirsiniz. Bu nedenle takipçi değişimi ve büyümenizi hesaplamaya yardımcı olur.

  1. Click Trough Rate (CTR)

Paylaşımlarınızın tıklama alması oldukça önemlidir. Yaptığınız paylaşımlardan ne kadar tıklama aldığınızı görebilirsiniz. Tıklama alma oranını yükseltmek için call to action butonları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Pazarlamaya Başlayın

Markanız için gerekli platformlara karar verin, içerik pazarlaması geliştirin ve nasıl organik büyüyeceğinizi planlayın. Doğru zamanda doğru paylaşımlar yaparak etkileşim verilerinizi yükseltebilir ya da dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasında profesyonel destek alarak işletmenizi daha üst sıralara taşımak ve kaliteli bir sosyal medya hesabı elde etmek istiyorsanız; Antalya Reklam Ajansı Gurukafa olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.