Freelance platformlar; belirli bir alanda uzmanlaşmış olan kişilerin tek bir çatı yani site altında toplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de herhangi bir firmaya bağlı kalmaksızın iş yönetmeniz mümkün. Serbest şekilde çalışan kişiler internet üzerinden hizmet verenler ve hizmet arayanları buluşturmakla görevli olan freelance siteleri sayesinde kolaylıkla iş bulabilmekteler. Türkiye’de kendi ülkemizin web siteleri ya da yabancı web siteleri aracılığı ile dünyanın her yerinde sizlere ihtiyaç duyan insanlara evinizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Oturduğunuz yerden pek çok farklı projede çalışma imkânı elde edebilirsiniz. Tüm bu projelerde yer almak ve platformu kullanmak için öncelikle freelance’nin ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmek gerekiyor.

Freelance siteleri sayesinde işverenler ile buluşma sağlayabilir ve projelerde yer alabilirsiniz. Türkiye sizler için freelance siteleri üzerinden uzmanlaşma olanağını tanımaktadır. Freelance para kazanma isteği olan kişileri amacına ulaştırmaktadır. Sahip olduğunuz yeteneklere ve uzmanlık alanlarınıza göre serbest zamanlı olan işlerde bulunabilirsiniz. Kısacası bu siteler işverenlerle doğrudan buluşmanız için aktif rol oynamaktadır. Freelance çalışma siteleri birbirinden farklı sistemler ile hizmet sunmaktadır. Bazı sitelerde sadece uzman ve işveren buluşması sağlanırken bazılarında ise para ödemeleri havuzda bir süre bekletilir, iş onaylandıktan sonra ödeme gerçekleştirilir.

Türkiye kökenli olan çok sayıda platformun üyesi olarak büyük projelere ev sahipliği yapabilirsiniz ya da yer alabilirsiniz. Bu sayede önemli kurumlarda çalışma imkânı elde ederek referanslarınızı kuvvetli hale getirebilirsiniz. Serbest zamanlı çalışmalarınız sayesinde iş ararken ya da ödeme alma aşamasında hiçbir problemle karşı karşıya kalmazsınız. Yaygın olarak bilinmese de ülkemizde pek çok yerli hizmet veren, gelişmiş ya da gelişmekte olan freelance siteleri vardır.

Fiverr Üzerinden İş İmkanı

fiverrFiverrdan iş bulmak sanıldığından çok daha kolaydır. Bu site 2010 yılında Micha Kaufman tarafından serbest hizmet yapmak amacı ile kurulmuştur. Çevrim içi Pazar anlayışıyla tanımlamak mümkündür. Site 200 ülkeden 3 milyondan fazla hizmet sunarak enler arasına girmiştir. Fiverr nedir diyenler için cazip ve işe yarar teklifler bütünü demek mümkündür. Siteyi kullanarak dünyanın dört bir tarafından hizmet alabileceğiniz gibi yine aynı şekilde dünyanın dört bir tarafına hizmet pazarlayabilirsiniz. Site içerisinde ki ilk hizmetler kişilerin kendi dillerinde gerçekleştirdikleri doğum günü kutlama videolarıdır. Kutlama videoları amacıyla çoğalmaya başlamıştır. Doğum günü kutlamalarının yanı sıra başarı dilekleri, yeni iş tebrikleri, özel günler ile ilgili videolar da yerini almıştır. Site satıcılar ve tedarikçiler arasında köprü görevi görerek ortak anlaşmaları sağlamaktadır. Siteyi küresel Pazar olarak nitelendirmekte doğru olacaktır. İhtiyaç duyulan yeteneklere cazip fiyatlarla ulaşmaya çalışan satıcılar, dil seçeneği de belirleyebilmektedir.

Site işleyişinin kökeninde insan becerileri ve insan yetenekleri üzerine kazanç elde edilmesi yer alır. İnanların yeteneklerini açığa çıkarmak adına içerikler düzenlenmiştir. Grafik tasarım, müzik, video, animasyon, fotoğrafçılık, makale yazımı gibi daha pek çok Pazar alanı mevcuttur. Sitede elde edilen 5 dolarlık kazancın 1 doları siteye aittir, geriye kalan 4 dolar ise satıcının kazancıdır. Sitede yer edinmek isteyenlerin ne yapmak istediklerini önceden tasarlaması gerekir. Yurt dışına hizmet ve mal sunabilen sistemde pek çok kazanç yöntemi bulunmaktadır.

Upwork Nedir ve Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

upworkÖnceden oDesk şeklinde bilinen site, ihtiyaca göre freelance çalışılabilen ya da projenin asıl sahibi olarak kaydolup ücretsiz şekilde proje oluşturulabilen web sitesidir. Upworkten iş bulmak sadece profil oluşturarak gerçekleşir. Proje sahibi olmak isteyenler profil oluşturduktan sonra site içi ilerlemeler de ortaya çıkıyor. Siteye proje gönderimi yapmak tamamen ücretsizdir, projelere teklif verme aşamasında ise tarafınıza iletilen aylık teklif kredisini kullanabiliyorsunuz. Söz konusu platformun en güzel yanlarından birisi de proje sahibi ya da freelancer olarak iki ayrı hesap açmaya gerek kalmıyor. Profil oluşturulur oluşturulmaz hesap iki farklı şekilde tanımlama yapıyor, ekstra bir çabaya gerek kalmıyor.

Upwork nedir diyenler için en hızlı iş bulma platformlarından birisi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Hem iş ilanı sürecini hem de işe alım sürecini en kolay hale getirmektedir. Başvuru sahiplerince iş tanımlarına uyum sağlayan, uygun kişiyi bulmak en hızlı hale getiriliyor. Ödeme süreci ve işe alım süreci diğer serbest çalışan sitelerine nazaran daha açık ve nettir.

Freelance için UzmanKirala

uzmankiralaİnternetten para kazanmak isteyenlerin yani freelance çalışanların buluştuğu sitler arasında uzmankirala da yer almaktadır. Uzmankirala sitesini kullanarak güvenli şekilde havuz hesabı kullanıp hayata geçirilen projelerde yaklaşık olarak %91’lik başarı oranı elde ediliyor. Dikkatlerin odağı haline gelen başarı oranı siteyi bilişim sektöründe oldukça önemli yetenek ve insan kaynaklarından birisi haline getiriyor. Projeler uzmankirala sitesine gönderilerek serbest çalışan uzmanlarından gelecek teklifler değerlendirmeye alınır. Değerlendirmeye alınan teklifler tercih edilir ve proje uygun, güvenli, ekonomik olarak hayata geçirilir. Siteye yapılan üyelikler tamamen ücretsiz şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bionluk Nedir ve Nasıl Çalışır?

bionlukBionluk tamamen kişisel becerilerle hayata geçirilen işler karşılığında para kazanmayı mümkün kılan sistemdir. Sitenin çalışma şeklini şu şekilde anlatmak doğru olacaktır; kullanıcı yeteneği olan konuyla ilgili projeleri sayfada paylaşır. Sitede gezinen alıcılar ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeleri tespit ederek gerekli iletişimi kurmaktadır. İletişim ile ihtiyaç duyulan siparişler verilir. Gerçekleştirilen işin başarısı ve kalitesi müşteriyi memnun bırakacak düzeydeyse olumlu yorumlar iletilir ve bu sayede alınacak olan iş sayıları da artış gösterir. Her birey site üzerinden kendisine uygun fiyatlarla pek çok hizmeti alabilmektedir. Yeteneği olduğunu düşünen herkes para kazanmak için siteyi ziyaret edebilir ve ilk adımı atarak oturduğu yerden para kazanabilir.

Sadeceon ile Farklı Tasarımlar

sadeceonİnternet üzerinden tasarım yapmak ve para kazanmak isteyenlerin buluştuğu sadeceon platformu her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Site üzerinde yer alan her şey 10 liradan başlayarak satılıyor. Bu durum da sitenin sloganını oluşturuyor Diğer alışveriş sitelerine nazaran bu sitenin farklı yönleri vardır, belirli alanda uzman hale gelen kişilere iş yaptırmak mümkündür. Yani site tam anlamıyla alışveriş sitesi şeklinde tanımlanamaz. Sadeceon sitesinde belirli konuda uzmanlaşmış olan insanla kendi belirlemiş oldukları ücretlerle iş yapmaktadırlar. Yapılan işlere kendi belirledikleri teslimat gününü şart koşarlar. İşi bitirmeden para almak söz konusu olamaz bu nedenle sitenin güvenilir olduğu açıkça söylenebilir.

Eleman.net Platformu

elemannetFreelance tasarım platformları arasında yer alan eleman.net tüm kurumsal ve bireysel üyelerinin güvenlik, gizlilik ve üye bilgilerini koruyan interaktif platformdur. Eleman.net platformu işveren olarak nitelendirilmemelidir, sadece işveren ile aday arasında aracılık yapmaktadır. Aktif şekilde iş arayan üyeler ile eleman arayan işverenler arasında ki bağlantıyı güvenilir şekilde sağlamaktadır. Eleman arayanların tek bir platformda birleşmesini ve iş arayanların da kolaylıkla iş verenlere ulaşmasını sağlayan platform gelişmektedir. Sürekli olarak yenilikler gerçekleştiren platforma karşı duyulan ilgi de fazladır.

Tasarımcılar için en iyi Freelance platformları belirtilenlerle sınırlı değildir, belirtilen platformlar yoğun talep alanların başında gelmektedir. Yeni platformlar da kurularak kişilerin uzmanlıklarını geliştirmeleri kolay hale getirilmektedir.