Web tasarımı, internete yönelik içeriğin planlanması, kavramsallaştırılması ve düzenlenmesi sürecidir. Modern web tasarımı, işlevselliği içerecek şekilde işlerin nasıl göründüğünün ötesine geçer. Web tasarımı, web uygulamaları, mobil uygulamalar ve kullanıcı arayüz tasarımı gibi diğer kullanımları içerdiği için web siteleriyle sınırlı değildir. Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, birçok farklı beceri ve disiplini kapsar.

Bir web tasarımcı tasarımını yapacağı web sitesinin görünümü, düzeni ve içeriği üzerinde çalışır. Web tasarımı kullanılan yazı tipi, renkler ve görüntülerle ilgilidir. Başarılı bir web tasarımına sahip sitenin kullanımı kolaydır. Web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur ve estetik algısı yüksektir. Web sayfası, kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek ve hiçbir yabancı bilgi görünmeyecek şekilde basitliğe odaklanarak tasarlanmalıdır.

Akıllı telefonları hayatımızın hemen her anında görmek mümkündür. Sosyal medya yönetim araçları gibi pek çok farklı uygulama bize günlük yaşantımızda yardımcı olur ve hayatımızı kolaylaştırır. Bir tasarımcının işi, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan, deneyimi keyifli ve tatmin edici hale getiren kullanıcı arayüzü oluşturmaktır. Etkili kullanıcı arayüzü oluşturmak için tasarımcıların mobil uygulamalarının özelliklerini ayrıntılı olarak bilmeleri, bileşenlerini ve işlevlerini öğrenmeleri gerekir. Günümüzde herhangi bir uygulama için standart bir arayüz belirlemek zordur. Çünkü mobil endüstrisi hızlı bir şekilde gelişir ve uygulamalar da buna paralel olarak değişir.

Kullanıcı arayüzü tasarımı sadece düğmeleri düzenlemek, renk seçmek ve menülerle ilgili değildir. Kullanıcı ile uygulama arasındaki etkileşim ile ilgilidir. Bu, kullanıcı arayüzü tasarımının bir ürünün nasıl göründüğü değil, nasıl çalıştığıyla ilgili olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda iş için doğru araçları seçmekle de ilgilidir.

İlk izlenim, kullanıcının bir mobil uygulama hakkındaki görüşünü etkileyen kilit noktalardan biridir. Web sitesi tasarımı başarılı olan bir markanın, kullanıcılar arasında popüler olma şansı daha fazladır. Buna bağlı olarak açılış ekranları, diğer mobil uygulama ekranları kadar dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Açılış ekranları bir ürünün adını, logosunu veya sloganını gösterirler. Tasarımlar, açılış ekranının farklı cihazlarda iyi görünmesini sağlamak için genellikle ekranın ortasındaki öğeleri odaklar. Açılış ekranlarının kullanıcıları rahatsız etmemesi adına, 4-8 saniyeden fazla gösterilmemesi önerilir. Ayrıca, zamanı kısıtlı olan kullanıcıların uygulamanın ne zaman başlatılacağını bilmesi için yükleme yüzdesini göstermek daha iyi olabilir.

UX ve UI nedir?

UX, bir tasarımın özellikleri, teknolojik yeterliliği, içerik ve müşteri deneyimi üzerinde durur. UI kavramı ise bir tasarımın dış görünüşünü yani arayüz özelliklerini ifade eder. UX ve UI, isimlerini İngilizcedeki User Experience ve User Interface kelimelerinin baş harflerinden almaktadır.

Günümüzde UX ve UI kavramlarının etken role sahip olması UX nedir, UI nedir gibi sorularını da beraberinde getirmiştir. Bu durumun nedeni bir tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı odaklı olmasının da günümüzde çok önemli bir noktaya gelmiş olmasıdır.

Kullanıcı deneyimi tasarımı nedir?

UX, bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağı ile ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını tasarlayan kişiye User Experience Designer diğer adıyla kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.

Kullanıcı arayüz tasarımı nedir?

UI, kullanıcı arayüz tasarımı demektir. Örnek verecek olursak kullanmış olduğunuz telefonun ekranındaki her şey bir arayüz tasarımıdır. İkonların yerleri, renkleri ve boyutları tasarımcının verdiği kararlar sonucu somutlaştırılır. Arayüz tasarımı web sitelerindeki tüm grafik elemanlardan oluşan görsel tasarımdır.

Başarılı web site mobil arayüz tasarımı nasıl oluşturulur?

mobil arayüz tasarımı nedir

Web site mobil arayüz tasarımı için, iyi bir kullanıcı arayüzünü neyin oluşturduğunu anlamak önemlidir.

Netlik: Arayüz; görsel öğeler için dil, akış, hiyerarşi ve metaforlar aracılığıyla her şeyi netleştirerek belirsizliği önler. Kullanıcıların bunları kullanırken daha az hata yapmalarını sağlar.

Az ve öz: Web site arayüz tasarımını oluşturmak kolaydır. Ancak kullanacağınız özellikleri abartılı tasarımlar ile birlikte kullanmak, ekranda aynı anda çok fazla şeyin olduğu karışık bir arayüz tasarımına neden olur. Yanlış sosyal medya çalışmalarında da olduğu gibi ekranda çok fazla şey varsa, aradığınızı bulmak zordur ve bu nedenle arayüzün kullanımı kolay olmaz. Başarılı bir arayüz oluşturmanın asıl zorluğu, onu aynı zamanda hem sade hem de net hale getirmektir.

Geri bildirim: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıyı takip etmelisiniz. Kullanıcının ulaşmak istediğine başarıyla ulaştığını tespit etmelisiniz.

Tutarlılık: Arayüzünüz ve uygulamanız birbiri ile tutarlı olmalıdır. Çünkü kullanıcılar arayüzün belirli bölümlerinin nasıl çalıştığını öğrendikten sonra, bilgiyi yeni alanlara ve özelliklere uygulayabilirler.

Minimal: Web site mobil arayüzünü minimal tasarlamak, size olumlu kullanıcı geri bildirimleri sağlayacaktır. Unutmayın tasarımın yanında önemli olan ara yüzünüzün işlevselliğidir.

Verimlilik: Başarılı bir arayüz, kısa yollar ve iyi tasarım yoluyla kullanıcıyı daha üretken hale getirmelidir. Sonuçta, bu teknolojinin temel faydalarından biridir. İyi bir web site mobil tasarımı daha az zaman ve çaba harcayarak yapmak istediklerinizi yerine getirmeyi sağlar.

Tüm bu özellikleri içeren bir kullanıcı arayüzü tasarlamak zordur. Çünkü bir özellik üzerinde çalışmak çoğu zaman diğerlerini etkiler. Ne kadar çok arabirim öğesi eklerseniz, kullanıcılarınız o kadar çok zorlanacaktır. Kullanıcıya yeterli yardım ve destek sağlanmaması bazı işlevleri belirsiz hale getirebilir.

Web site mobil arayüz görsel tasarımının yapı taşları nelerdir?

arayüz tasarımı örnekleri

Görsel arayüz tasarımı, kullanıcıların elektronik cihazların ekranında göreceği şekilde, arayüzün fiziksel temsilini tasarlama sürecidir. Görsel arayüz tasarımının amacı, uygulamanın ne yaptığını ve nasıl çalıştığını en iyi temsil eden uygun görselleri hazırlamaktır. Bir web sitesinin mobil arayüzünü yaratmak, görsel arayüz tasarımının temel amacı değil, sadece bir bileşenidir. Asıl amaç iletişimdir.

Görsel arayüz tasarımının ana yapı taşları şunlardır:

  • Yerleşim ve konumlandırma
  • Düzen, arabiriminizdeki tüm görsel öğelere yapı sağlar. Ayrıca, öğeler arasındaki hiyerarşiyi ve ilişkileri tanımlar.

Renk

Renk, mobil tasarımlar için olmazsa olmazdır. Arka planla yeterince kontrast oluşturması koşuluyla renk dikkat çekebilmektedir. (Örneğin; beyaz zemin üzerine parlak sarı bir uyarı kutusu). Renk anlamı ifade edebilir. Örneğin, kırmızı genellikle tehlikeyi veya durmayı (trafik ışıklarında olduğu gibi) sembolize eder ve bu nedenle en iyi hata mesajlarını göstermek için kullanılabilmektedir. Yeşil genellikle başarı veya devam etmek anlamına gelir ve bu nedenle bu tür içerikler için kullanılmalıdır.

Renk kullanırken birkaç şeyi aklınızda bulundurun. İlk olarak, farklı kültürler farklı şeyleri renklerle ilişkilendirecektir. Bu nedenle renk seçiminizle iletişim kurmak istediğiniz kullanıcıların geri dönüşlerini önemseyin. İkincisi, renk körlüğünü unutmayın. Öğeleri renklerle farklılaştırırken daha fazla dikkat edin. Bir kullanıcı renk körü ise, çoğu zaman kırmızı ve yeşil olan belirli renkleri ayırt edemeyebilir. Bu nedenle şekil ve doku gibi diğer göstergeleri de kullanmanız gerekebilir.

Kontrast

Bir şeyin etrafındaki unsurlarla ilişkili olarak ne kadar açık veya koyu olduğu bir arayüzün kullanılabilirliği üzerinde etkili olacaktır. Buradaki anahtar kontrasttır. Beyaz bir arka plan üzerinde siyah metin daha yüksek bir kontrast içerir. Belirli öğelerin kontrastını ayarlamak, kullanıcının önemli ve önemsiz öğeler arasında ayrım yapmasını sağlar.

Antalya reklam ajansı GuruKafa olarak web site mobil arayüz tasarımı konusunda sizleri bilgilendirdik. Web site mobil arayüz tasarımınızı yenilemek ve kullanıcı etkileşiminizi yükseltmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Alın!