Tasarım yaparken birçok farklı yerden ilham alırız. Bazen fikirler bir anda aklımıza gelse bile çoğunlukla bir ilham kaynağına ihtiyaç duyarız. Bir şeyler tasarlamak yaratıcılık gerektiren bir süreç dolayısıyla daha önce başkaları tarafından yapılmış farklı tasarım örneklerini incelemek oldukça yararlı olabiliyor. Bu yazımızda tasarım anlamında ilham verecek siteleri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Dribbble

Dünyanın en yaratıcı tasarımlarını Dribbble ile keşfedebilirsiniz. Bu site birçok tasarımcının kendi sanat eserlerini sergilediği bir topluluktur. Animasyon, illüstrasyon, ürün tasarımı, tipografi ve web tasarımı gibi farklı birçok kategorideki tasarımlara ulaşmanız mümkün. Davetli bir üyelik sistemi kullanan Dribbble üyelere, diğer tasarımcıları davet etmesi için davet edebilme özelliği sunar. Bu özellik sitede yer alan sanat eserlerinin kalitesini yüksek tutmayı amaçlar. Sadece tasarım programı kullanabilen değil yetenekli ve ilham veren tasarımcıların işlerini görebileceğiniz en kaliteli sitelerden biridir. Kısacası tasarım topluluğunun kalbidir ve dünya çapındaki tasarımcılarla bağlantı kurabileceğiniz en iyi kaynaktır.

https://dribbble.com/  bağlantıyı tıklayarak siteyi inceleyebilirsiniz.

ilham alabileceğiniz 6 tasarım sitesiBehance

Profesyonel çalışmalarınızı sergileyebildiğiniz ve tasarımcılarla bağlantı kurabileceğiniz ikinci bir tasarım sitesi ise Behance. Yalnızca tasarımcılar için değil fotoğrafçılar için de ilham kaynağı olduğu söylenebilir.  Behance’i Dribbble’dan ayıran şey, herkesin siteye katılabilmesi ve sitede paylaşım yapabilmesidir. Bu nedenle Behance Dribbble’a kıyasla daha büyük bir sanat eseri çeşitliliği sağlar. Bu da tasarım ilhamını bulmayı çok daha kolay hale getirir. Bir diğer özelliği ise canlı yayın açabiliyor olmak. Tasarımcıların yaratıcı projeleri hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz.

https://www.behance.net/

Baubauhaus

Dünyanın ilk modern tasarım okulunun adını taşıyan bu sitede, görsel tasarım, tipografi, fotoğraf, moda ve sanat gibi alanlardaki yaratıcılardan inanılmaz tasarımlar bulabilirsiniz. Bu tasarımlar şüphesiz size görsel olarak ilham verecektir.

http://www.baubauhaus.com/

ilham alabileceğiniz 6 tasarım sitesiAbduzeedo

Abdz.do olarak kısaltılan Abduzeedo’nun, diğer sitelerden farklı olarak tasarım blogu olduğunu söyleyebiliriz. Abduzeedo’da tasarımcılar mimarlık, fotoğrafçılık, tasarım ve UX gibi kategorilerde deneyimlerini, bilgi ve birikimlerini paylaşmaktadır. Bu kategorilerdeki makaleler ilham kaynağınız olabilir ve tasarım anlamında yeni perspektifler kazandırabilir. Aynı zamanda sitede “günlük ilham” kategorisi altında birçok tasarım derleniyor. Günlük olarak değişen bu kategori ilginç ve yaratıcı çalışmalar bulmanız için harika bir alternatif.

https://abduzeedo.com/

Design Inspiration

Adından da anlaşılacağı üzere tasarım anlamında size ilham olacak başka bir site, Design Inspiration. Pinterest ile benzerlik gösteren bir tasarım sitesidir. Dilediğiniz temalara odaklanmanız için size kategoriler sunar. Hoşunuza giden içerikleri kaydetmenize olanak sağlar ve akışınızı size göre şekillendirir.

https://www.designspiration.com/explore/

Pinterest

Pinterest, ilhamımızı ararken olmazsa olmaz ve herkesin en az bir kere ziyaret ettiği bir sitedir. Aklınıza gelebilecek her konuda içerik bulabileceğiniz uçsuz bucaksız bir site. Dilediğiniz konu hakkında arama yaparak milyonlarca içeriğe ulaşabilirsiniz. Sevdiğiniz ve ilham aldığınız pinlere istediğiniz zaman ulaşabilmek için panolara kaydedebilirsiniz. Ayrıca kişileri veya markaları takip edebilir ve paylaştıkları pinleri görebilirsiniz. Design Inspiration’da olduğu gibi Pinterest’te de içerik akışınızı belirlediğiniz ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz.

https://tr.pinterest.com/

Tasarım konusunda ufkunuzu genişletecek birbirinden harika 6 tasarım sitesine sizin için kısaca değindik. Bu siteler, yeni içerikler keşfetmenize, tasarım trendlerine ayak uydurmanıza ve yaratıcılığınıza katkı sağlayacaktır. Bu yüzden dünya çapındaki en iyi tasarımları ve tasarımcıları keşfetmek için linkleri ziyaret etmeyi unutmayın