Özellikle pandemi sürecinde evden çalışma kültürü şekillenmeye başlayınca freelance çalışma modeli oldukça popüler hale gelmeye başladı. Freelance çalışma modeli hâlihazırda var olan bir şey olsa da bu birkaç yılda gitgide ilerleme kaydetti ve çok tercih edildi. Dolayısıyla bu iş modelini destekleyecek birçok platform gelişti. Upwork de bu sitelerden biri. Milyonlarca freelancer ve işverene ev sahipliği yapıyor. Güvenilirlik ve komisyon ücretinden diğer sitelere oranla az kesinti yaptığı için de oldukça tercih edilen bir platform.

Bu yazımızda size Upwork uygulamasının detaylı olarak ne işe yaradığından ve Upwork üzerinden nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Upwork Nedir?

Upwork dünyanın en büyük freelancer platformdur. Müşteriler (işletme sahipleri, girişimciler vb.) bir işi yapmak için yardıma ihtiyaç duyduklarında Upwork’te iş ilanı verirler. Aynı zamanda siz de müşteriye bir teklif göndererek üzerinde çalışmak istediğiniz işlere teklif verebilirsiniz. Çoğu freelancer sitesinde olduğu gibi kendinize iş bulmak tamamen sizin elinizde. Upwork’te seçim yapabileceğiniz yüzlerce iş vardır. Bunlar; Web, Mobil ve Yazılım Geliştirme, Tasarım ve Yaratıcı, Yönetici Desteği, BT ve Ağ Oluşturma, Yazma, Müşteri Hizmetleri, Satış ve Pazarlama, Çeviri ve daha pek çok farklı kategorideki işlerdir. Upwork’e üye olduktan sonra yeteneklerinizi ve becerilerinizi anlatan bir profil oluşturun. Oluşturacağınız profil iş alma noktasında çok önemlidir. Portfolyonuz müşterinin teklif verdiği iş ilanı ile uyuşuyorsa öne çıkma olasılığınız yüksektir. Upwork’te projeler/işler saatlik ve sabit fiyatlı olarak ikiye ayrılır.

Saatlik Projeler: Saatlik projeler Upwork masaüstü uygulamasında yerleşik olan çalışma günlüğünüze kaydedilir. Bu işlev açıkken uygulama bir proje üzerindeki ilerlemenizi kayıt altına alır. Yaptığınız hemen hemen her işlemi takip eder ve kaydeder. Ayrıca, Çalışma Günlüğünü istediğiniz zaman açıp kapatabilir ve bunun yerine işi manuel olarak günlüğe kaydedebilirsiniz. Aracı kullanmak, “saatlik koruma” adlı bir Upwork hizmetine hak kazanmanıza yardımcı olur. Bu hizmet, bir müşteri reddetse bile, tamamladığınızı kanıtlayabileceğiniz iş için size ödeme yapılmasını sağlar.

Sabit Fiyatlı Projeler: Sabit fiyatlı projeler için ödeme daha basittir. Anlaşma yaptığınız kişi veya kurum, sözleşme yaparken işin karşılığında alacağınız ücreti belirtir. Ek olarak müşteri kilometre taşları belirleyebilir. İş iptal olduğu taktirde yapmış olduğunuz noktaya kadar yine belirli bir ücret alabilirsiniz.

upwork nedir Upwork’de Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

  • Sağlam bir profil oluşturun.

Profiliniz, potansiyel işverenler için özgeçmiş görevi görür. Yapmak istediğiniz iş türlerini, yetenekli olduğunuz belirli alanları ve uzmanlık düzeyinizi doldurun. Upwork, profilinizi doğruladıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

  • İşverenlerle bağlantı kurun.

Bağlantılarınıza yapabileceğiniz işlerle alakalı veya müşterilerin ilanlarına teklifler gönderin. Teklif, bir tanıtım mektubunu, istediğiniz ücreti ve müşterinin ilana dâhil ettiği soruların cevaplarını ve ek olarak benzer bir çalışma örneğini içerebilir.

  • Çalışmaya başlayın.

Upwork iş başına aldığınız kazançtan belli bir oranda komisyon ücreti alır. Ücret yapısı zaman içinde bir müşteriyle faturalandırdığınız toplam tutarı temel alır. Bu nedenle bir müşteriyle ne kadar çok çalışırsanız alınan komisyon ücreti o kadar küçük olur.

  • Ödeme alın.

Upwork kullanan freelancerlar PayPal ve banka havalesi yoluyla güvenli ödemeler alabilir. Saatlik projeler haftalık olarak faturalandırılır. Fatura dönemi bittikten sonra 10 gün içinde müşteri işi inceler ve ödeme alırsınız. Bir proje tamamlanmadan iptal edilirse saatlik koruma ve kilometre taşları devreye girer ve yaptığınız iş kadar yine bir miktar ödeme alırsınız.

upwork nedirAvantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Upwork kullanmanın avantajlarına değinecek olursak; bu ve bunun gibi sitelerde esnek çalışma saatleri freelancerlar için oldukça cazip. Upwork’te ne zaman çalışmaya uygun olduğunuzu tercih etme seçeneğiniz mevcut. Aynı zamanda Upwork’ü kullanan şirketler, listeledikleri projeler ve işler hakkında en kısa sürede yardım almak ve başlamak istiyor. Bu sayede hızlı bir iş sirkülasyonuna sahip olabilir ve daha çok gelir elde edebilirsiniz. Bir diğer önemli artısı ise kolay bir ödeme süreci sunmasıdır.

Bu gibi avantajların yanında değineceğimiz eksi yönleri de yok değil. Örneğin Upwork’ün aldığı hizmet ücretleri, bu çoğu kişinin hoşlanmayacağı bir durum olabilir; ancak daha önce de belirttiğimiz gibi zaman içinde müşteri ilişkisi başına faturalandırma yaptığı için ne kadar çok iş yaparsanız Upwork’ün alacağı ücret daha az olur. Bir diğer eksi yönü ise her platformda olduğu gibi burada da rekabet var. Yapacağınız işe belirlediğiniz ücret diğer freelancerlar ile kıyaslandığında yüksekse sizin tercih edilememe sebebiniz olabilir. İlk defa bu siteyi kullanacaklar yaptığı iş başına daha az bir ücret belirlerse daha yararlı olur. Müşteri kazandıktan sonra tabii ki iş başına belirlediğiniz ücreti artırabilirsiniz.

Sonuç olarak kendinize uygun bir iş bulabilir, zamanında ve kaliteli bir şekilde işi tamamlayıp olumlu geri bildirim puanları ile de hesabınızı büyütebilirsiniz.

Bol kazançlar!