Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada, herhangi bir işletme için web sitesine sahip olmak bir zorunluluktur. Ancak web sitenizin Google’da fark edilmesini sağlamak her zaman kolay değildir. Bu yazımızda, web sitenizi Google tarafından önerilen bazı basit adımları uygulayarak aramalarda üst sıralara çıkarmanın yollarını inceliyoruz. Böylece ziyaretçi çekmeye ve işinizi büyütmeye başlayabilirsiniz.

Milyonlarca insan her gün Google üzerinden arama gerçekleştiriyor. Google’ın kullanıcı odaklı olan ve ziyaretçilerin sitede çok vakit geçirdiği web sitelerine daha fazla önem verdiği biliniyor. Bu durumda web sitelerinin birbirleriyle rekabet içerisinde olmadığı bir dünya düşünülemez. Rakiplerinizden farklılaşmak ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız Google’ın size sunmuş olduğu araçları ve hizmetleri mutlaka incelemeli ve kullanmalısınız. Gelin, web sitenizin Google’da daha görünür olmasına yardımcı olacak uygulamaları adım adım inceleyelim.

  • Google Arama Konsolu ile sitenizi kaydedin.

Google Arama Konsolu, Google tarafından size sunulan ücretsiz bir web yöneticisi aracıdır. Site haritanızı Google Arama Konsoluna kaydederseniz Google’a web sitenizin var olduğunu bildirmiş olursunuz. Bu da web sitenizin görünürlüğünü artırmanız için yapmanız gereken ilk adımlardan biri. Yalnızca bununla da kalmaz web siteniz için birçok yarar sağlar. Google Arama Konsolu hakkında daha kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririz.

  • Google’ın sayfalarınızı taramasını kolaylaştırın.

Google webi sürekli olarak tarar, dizinine yeni sayfalar ekler ve mevcut sayfaların profilini günceller. Google’ın web sitenizi gözden geçirmesini ve öğrenmesi gerekenleri kaydetmesini ne kadar kolay hale getirirseniz sizi dizinine o kadar hızlı ekleyebilir ve aramalarda öne çıkarabilir. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde; sitenizin sayfalarının meta başlığına, URL’sine meta açıklamasına ve resim etiketlerine hedeflediğiniz konuyla alakalı anahtar kelimeler eklemek. Aynı zamanda teknik bir SEO denetimi yapmak da yararlı olacaktır.

  • Doğru anahtar kelime belirleyin.

Google aramalarda anahtar kelime ile en ilgili siteleri fark eder. Sitenizin tüm sayfalarının konuyu açıkça hedeflediğinden emin olun. Yüksek hacimli ve alakalı anahtar kelimeler bulmak için derinlemesine anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bulduğunuz bu anahtar kelimeleri sayfanıza ve meta etiketlerinize dâhil edin. Unutmayın konu ne kadar spesifik ve hedefli olursa, sitenizin Google’ın arama sonuçlarında ilk sayfalarda gösterilmesi o kadar yüksek olur.

google arama sonuçları

  • Blog sayfası oluşturun.

Blog yazıları bir web sitenin organik erişimini artırmanın en iyi yoludur. Her blog yazısı Google’da aranan anahtar kelimelere ulaşmak açısından bir fırsattır. Ancak kimsenin okumayacağı ve araştırmayacağı bir konu hakkında blog yazıları yazmanın pek bir getirisi olmayacaktır. Google tavsiye ve bilgi veren blogları, kullanıcıların ilgilenebileceklerini öngördüğünden ilk sayfalarda gösterebilir. Bu nedenle yazdığınız bloglar Google’da bilgi arayan kişiler tarafından fark edildiğinde web sitenize oldukça katkı sağlayacaktır.

  • Sitenizin yükleme hızını artırın.

Google, siteleri sıralarken yükleme hızını da göz önünde bulundurur. Bu nedenle web sitenizin mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden emin olun. Sitenize yüklemiş olduğunuz görsellerin yeterli çözünürlükte ve en küçük boyutta olmasını sağlayın. Sitenizin mobil uyumlu olması ve mobil cihazlarda hızlı yüklenmesi de önemli bir faktördür. Akıllı telefon kullanıcıları için kullanıcı deneyiminin mümkün olduğunca iyi olduğundan emin olun. Google’ın mobil sitelerin dağınık olmamasını tercih etme eğiliminde olduğunu ve genellikle dağınık ve kullanımı zor olan web sitelerini cezalandıracağını da unutmamalısınız. Bu, sitenizde herhangi bir açılır pencerenin veya reklamın olması, kötü mobil kullanıcı deneyimine neden olduğu ve web sitenizin yüklenme süresini yavaşlattığı anlamına gelir. Sayfa hızı performansınızı mobil ve masaüstünde test etmek mi istiyorsunuz? Web sitenizdeki içeriği analiz etmek için PageSpeed ​​Insights’ı kullanabilirsiniz. Web sayfalarınızı daha hızlı hale getirmenize yardımcı olacak öneriler üretecektir.

  • Google My Business’a kaydolun.

Google My Business’a kaydolmak, işletmenizin Google’da daha görünür olmasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Özellikle konumunuzla eşleşiyorsa alakalı arama sonuçlarında görünebileceksiniz. Google My Business, işletmenizin nerede çalıştığını Google’a bildirmek için mükemmeldir. Bu, coğrafi konumlarında sizinki gibi bir işletme arayan kişiler için arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünme şansınızın daha yüksek olacağı anlamına gelir. Örneğin, bir balık restoranınız varsa ve bölgenizdeki biri Google Arama veya Haritalar’a ‘balık restoranları’ yazarsa, arama sonuçları sayfasında kendi işletme girişinizin beklenenden çok daha fazla çıktığını göreceksiniz. Google My Business, yerel SEO’nun büyük bir parçasıdır ve kendi bölgenizdeki müşterileri işletmenize çekmek istiyorsanız bu hizmete kaydolmanız çok önemlidir. Google My Business’a kaydolduktan sonra iletişim veya çalışma saatleri gibi bilgileri güncel tutmalısınız. Müşterilerin web sitenize girmeden önce Google My Business bilgilerinizi görme olasılıkları daha yüksektir.

Sizin için derlediğimiz bu ipuçlarını uygularsanız web sitenizin Google arama sonuçları listesinde ön sıralara çıktığını görebilirsiniz.