Google Alerts Nedir?

Harika bir Google uygulamasıyla karşınızdayız, Google Alerts!

Kullanıcılar için bir arama motoru mantığında çalışan Google Alerts, araştırma yapmak istediğiniz konu hakkında size belirli aralıklarla mail göndererek o konu hakkında kolayca takip yapmanızı sağlar. Belirlediğiniz konu hakkında anahtar kelimeler girerek uyarı oluşturur ve bu uyarı sonucunda da aradığınız konu ile ilgili internet üzerindeki tüm web sitelerine ulaşabilirsiniz. Google Alerts bu içerikleri raporlayarak yine sizin belirlediğiniz zaman aralığına bağlı kalarak bildirimler gönderir. İster bireysel isterseniz de işletmeniz adına kullanabileceğiniz bir sistem sunar. Bireysel kullanıcıların çalışmalarına kolaylık sağlarken işletmeler için de rakip analizi yapma konusunda rahatlıkla kullanılabilir. Google Alerts, sizin yerinize araştırma yapar, zaman kazandırır ve rekabette daha başarılı taktikler geliştirmenize yardımcı olur. Derinlemesine ve etkin kullanıldığında işletmeleri başladığı noktadan çok daha ileriye taşır. Kişisel ve dijital bir asistan görevi görür.

İşletmeler İçin Önemi

Google Alerts gibi araçları aktif olarak kullanan web site sahipleri, diğerlerine göre bir adım önde diyebiliriz. Bu hizmeti kullanarak işletmeniz hakkında olumlu/olumsuz yorumları görebilir, rakipleriniz hakkında diğer web sitelerde neler yazıldığını takip edebilir, sektörünüzle alakalı son gelişmelerden haberdar olabilir ve sayfanız için ürettiğiniz içerikleri geliştirecek, ilham verecek yeni kanallar keşfedebilirsiniz. Tüm bunları yaparken bilgisayar başına oturup saatlerce arama yapmanıza gerek yok. Google Alerts üzerinden oluşturduğunuz komutla, araştırma yapmak istediğiniz konuyla alakalı olarak gelen mailleri takip etmeniz yeterli.

google alerts rakip takibiRakip Takibi Nasıl Yapılır?

Google Alerts kurulumu oldukça kolay bir araçtır. İşletmeler için en iyi stratejiyi belirlemelerinde birçok veri sağlar. Web site iyileştirmeleri için gerekli adımlar hakkında ip uçları verir. Sadece kendi web sayfanız için değil rakip işletmeler için de anahtar kelime takibi yaparak rakiplerinizin neler yaptığı hakkında güncel bilgiye sahip olabilirsiniz. Rakiplerinizin backlink sağladığı web sitelerini takip edebilir ve bu doğrultuda kendi sayfanıza ekleyeceğiniz backlinkleri gözden geçirebilirsiniz. Backlinklerde yapacağınız iyileştirmeler sitenizin verimini 2 katına çıkarır. Diğer sitelerde işletmeniz hakkında bahsedilirken link verilmeme durumu söz konusu olabilir. Bu gözden kaçmaması gereken bir nokta; çünkü backlinler SEO’ya büyük katkı sağlar ve web site trafiğiniz için güzel bir fırsattır. Sizden bahsedilen ama bağlantı verilmeyen sayfaları tespit edebilir ve bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Oluşturduğunuz uyarılar sonucunda rakiplerinizin stratejilerini de görebilir karşı strateji oluşturabilirsiniz. Aynı sektörde bulunan markalar rakip markanın ne yaptığını her zaman merak eder. Oldukça geniş bilgi birikimi sunan Google Alerts sayesinde dijital pazarlama taktiklerinizi geliştirebilir ve sektörde öne çıkabilirsiniz.

Google Alerts Kullanım Avantajları

Google Alerts kullanım avantajlarını bireysel ve işletme hesabı olarak iki ayrı konuda ele alabiliriz. İşletmeler açısından sahip oldukları web siteleri için anahtar kelime izlemek önemli bir nokta. Google Alerts, aradığınız anahtar kelimeyi bulduğu her kaynağın konumunu size iletecektir. Yalnızca bloglar, forumlar, haber siteleri değil aynı zamanda Youtube üzerinden de geniş çaplı bir arama sunar. Bu sonuçları google.com/alerts adresi üzerinden takip edebileceğiniz gibi e-posta kutunuzda da görebilirsiniz. Sürekli bu sonuçlar hakkında mail almak istemeyebilirsiniz. Bu yüzden uyarı oluştururken alacağınız mailin sıklık frekansını haftalık veya günlük olarak tercih edebileceğiniz güzel bir özelliği de bulunuyor.

google alerts kullanımıİşletmeler Açısından

Google Alerts, işletmeler için oldukça sık kullanılan bir araçtır. Rakip analizleri, sektörden güncel haberler, kullanıcı yorumları, blog yazıları vb. sizinle ilgili olabilecek her içeriği sizin için raporlayabilir. İşletmeniz adına yapılan yorumların yanıtsız kalmamasına özen göstermelisiniz. Gelen soru ve yorumlara cevap vermek itibarınıza katkı sağlar ve potansiyel kullanıcıyı çekme olasılığınız artar. Bu konu için de gerekli uyarılar oluşturabilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz. Google aramalarda üst sıralarda çıkmak işletmeler için oldukça değerlidir. Dijital pazarlama sektöründe “anahtar kelime” yani yapacağınız SEO çalışmasının bu noktada önemi büyüktür. Doğru anahtar kelimeleri belirlemede Google Alerts’ten yardım alabilir ve bu sayede daha güçlü anahtar kelime stratejileri oluşturabilirsiniz.

Bireysel Kullanım Açısından

Araştırma yaparken en güncel ve verimli kaynaklara kısa sürede ulaşmamızı sağlayan Google Alerts, “tez” gibi bireysel araştırma gerektiren durumlarda kurtarıcı bir araç. Zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra ilgi duyduğunuz alanları, gündemi veya trendleri takip etmek istiyorsanız da Google Alerts’i kullanabilirsiniz. Ayrıca bir blog yazarıysanız aynı içerikleri ürettiğiniz rakiplerinizi de takip edebilirsiniz.