Logo Nedir?

Genel anlamı ile logo, ulusal ve uluslararası markaları tanımlamamıza yardımcı olan metin ve resimlerden oluşan sembollerdir. Bir logo çalışması, simgelerin dışında birçok önemli etkeni içinde barındırır. Logo, organizasyonları simgeleyen bir tasarımdır. Markalar tarafından; reklam malzemesi, antetli kâğıt, dergi, broşür, kartvizit, katalog ve işaretler için, logo olarak da adlandırılan, markaların kolayca tanınabileceği bir amblem olarak kullanılan tasarımdır. Logo, çoğunlukla markanın tanınması amacıyla, benzersiz bir şekilde tasarlanmış bir şirket adı, ticari marka, kısaltma vb.nin grafik tasarım temsilidir. Hedef kitlenizin kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve neye değer verdiğinizi anlamalarına yardımcı olur. Logo, ne olduğu ve bundan nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğinizin tanımıdır.

Logonun Kısa Tarihi

Logolar binlerce yıldır varlığını sürdüren simgelerdir. Tarihteki ilk logo örnekleri için bir çözüm üreticisi belirtmek oldukça zordur. Ancak elde edilen bilgilere göre, 1266 yılında Henry III hükümdarlığı altında İngiltere Parlamentosu, bütün fırıncıların satın aldıkları ekmekleri ayırtmak için bir işaret kullanmıştır. Bunun İngiltere’nin ilk yasama eylemi olduğuna inanılıyor.

Logo ne yapar?

Logolar birçok amaca hizmet eder. Logo, bir işletmeyi tanımlayan metin ve görüntülerden oluşan bir semboldür. İyi bir logo, bir şirketin ne yaptığını ve markanın neye değer verdiğini gösterir. Logo tasarımı, bir şirket için mükemmel bir görsel marka yaratmaktır. Bağlı tip bir logo genellikle bir sloganla birlikte bir sembol veya brandmark ve logo yazısından oluşur. Bir logonun belki de en temel işlevi, işletmenize sizi diğer işletmelerden ayıran benzersiz bir işaret vermektir. Logo, işletmenizle ilgili temel bilgileri tanımlar.

Logo marka bilinirliğini artırır mı?

Günümüzde, en popüler ve başarılı şirketler “daha ​​basit daha iyidir” demeye devam ediyor. Özellikle de bugün her şey çok hızlı hareket ederken müşterilerinizi etkilemek için daha az zamanınız var. Bu yüzden çok şık bir şekilde yapılmalı, farklı fikirlere açık olmalı, böylece gözün yakalanması ve beynin logo tasarımınızı ezberlemesi daha kolay. Logo tasarımları bir işletme ile güçlü görsel ilişkiler kurabilir. Bu ilişkilendirme, müşterilerin markanızı akıllarında tutmasına yardımcı olur. Logo adıyla veya adsız olarak anında tanınan  Starbucks veya Adidas gibi dünya markalarını düşünün. Logonun marka kimliğinin merkezi bir parçası olması şaşırtıcı değildir.

Logonun unsurları nelerdir?

Pek çok unsur, logo oluşturmak için birlikte çalışır.

Renkler

Bir logo; siyah beyaz, tek renkli veya çok renkli olabilir. Çok renkli logo tasarımları genellikle birbirine benzer, yani aynı renk tonu veya tamamlayıcı, uzak veya karşıt renkleri anlamına gelen paletlere sahiptir.

Matbaacılık

Bir forma gelince, bir logo genellikle bir tür tipografik eleman içerecektir. Bu, monogram tarzı tek bir harften, işletmenin kısaltmasına veya tam başlığına kadar değişebilir.

Görüntüler

Bazen tipografiye semboller veya simgeler eşlik eder. Bunlar temsili olabilir veya soyut geometrik öğelerden oluşabilir. Bazı durumlarda logo tasarımları, çizgi çalışması veya görsel noktalama işaretleri gibi küçük yıldızlar veya noktalı çizgiler gibi dekoratif öğeleri de içerir. Bu da belirli, bağımsız bir görüntü oluşturmaz.

Dünya Markalarının Logo Hikayeleri

Starbucks

starbucks-logo-history

2016 yılında 21,3 milyar dolardan fazla gelir getiren Starbucks kadar büyük ve başarılı bir zincirin, aralarında neredeyse hiç iş deneyimi olmayan üç adam tarafından kurulduğunu çok az insan tahmin ediyordur. Bu üç adam 1971’de Seattle Washington’daki ilk Starbucks mağazasını açmak için bir araya geldi. İlk Starbucks’ın Seattle’da kapılarını açmasından kısa bir süre sonra kurucular iyi bir logo ihtiyaçları olacağını biliyorlardı. Denizcilik kahvesinin tarihini ve Seattle’ın denize yakın bağlantısını yakalamak isteyenler, eski deniz kitaplarını kullanarak nihayet 16. kuyruklu bir sirenin 16. yüzyıldan kalma bir İskandinav gravürüne rastladılar. Starbucks logosu ilk yorumunu tasarlamak için kullanacakları görüntü buydu. Yıllar geçtikçe logo şirketle birlikte gelişti ancak temel öğeleri aynı kaldı. İki kuyruklu siren her zaman merkez alanda yerini alıyor.

Coca-Cola

Coca-Cola-logo-history

Bazıları kırmızı rengin, şirketin Noel Baba’nın ünlü kırmızı-beyaz takımını giymesini ve bir kola şişesi tutmasını sağlayan ilk reklamlarından birinden geldiğini iddia ediyor. Ancak Coca-Cola Company’ye göre, ünlü logosu markanın en başına kadar uzanıyor. Ünlü şirket logolarında gizlenen ilginç mesajlar sizi şaşırtabilir. Coco-Cola logosu, zamanının bir ticari markasıdır, ancak nesiller boyunca moda olarak kalmıştır. İçeceğin markalaştırılması için bir diğer ayırt edici özellik, kırmızı bir daireye yerleştirilmesidir. Bu tasarım, restoranlarda ve mağazalarda kolay bir dekorasyon ve reklam için yapılmıştır. Gölge ve şekil sıkışmış- gerisi tarih. Coca-Cola arşivcisi Ted Ryan. “Bir mağazada kırmızı bir disk simgesi görüyorsunuz ve orada lezzetli, buz gibi soğuk Coca-Cola alabileceğinizi biliyorsunuz,” dedi.

Bu içeceğin meşhur tonunu Pantone renk kayıtlarında bulamazsınız; aslında üç farklı kırmızı tonunun birleşimidir. Coca-Cola logosunun tipografisi ise resmi bir yazı tipidir. 1800’lerin sonundan beri “Spencerian” marka ile ilişkilendirildi. Peki ikonik yazının arkasındaki kişi kim? İki C’nin reklamcılıkta çekici görüneceğini önerdikten sonra, yaratıcı değildi, ancak muhasebecisi Frank M Robinson.

Versace

antalya-logo-tsarım

İlk logosu 1980 yılında “Avant Garde light” yazılarının temel olarak kullanıldığı ve “G” ve “c” gibi çeşitli harflerin üzerinde durduğu şekilde tasarlanmıştır. Sıkıştırmak birkaç harfin okunabilirliği için bir dezavantaj olmasına rağmen, rafine ve kişiseldi. 1990’da marka değişti ve çok daha keskin ve karakteristik “Radyant araç” yazısı kabul edildi. Usta tasarımcının birinci sınıf moda giyiminin klasik tarzının altını çiziyormuş gibi Yunan sınırına sahip bir daire ile çevrili stilize Medusa figürü sadece özel bağlamlarda kullanıldı.

Dünya markalarına ait logo tasarımlarını incelediğimiz bu yazımız ile logonun markalar için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gördük. Başarılı reklam hizmetleri ve markalama çalışmaları ile tanınan GuruKafa, Antalya reklam ajansı kategorisinin ilk sıralarında yer alarak, sizlere marka hikayenizle hedef kitlenizi yakalayabileceğiniz fırsatlar sunuyor.