Günümüzde Google, Yahoo ve Yandex gibi arama motorları arama sonuçlarına göre web sitelerini belirli SEO kriterleri doğrultusunda ön sıralara çıkarıyor. Peki, sizce de birbirine benzeyen yüzlerce aynı site varken yani online rekabet günden güne büyürken content marketing (içerik pazarlaması) stratejilerini değerlendirmenin ve SEO’ya yatırım yapmanın tam zamanı değil mi? Hangi kriterler doğrultusunda arama sonuç listelerinde en üstte yer almak mümkün? Bunları incelemek gerekiyor; çünkü aramalarda görünebilmek için web sitenizin bu gereksinimleri karşılaması şart. 2022 yılı için belirlenen SEO kriterleri ve ipuçlarını gelin beraber öğrenelim. Öncesinde Google SEO kriterlerinden kısaca bahsedelim.

Google SEO Kriterleri

Öncelikle SEO hakkında bilgi sahibi değilseniz, arama sonuç listelerinde üst sıralara çıkmanız hayli imkânsız. Google, tüm bu arama sonuçlarını belirlediği SEO kriterleri doğrultusunda diğer siteler arasından öne çıkarıyor. Siz de bu listede üst sıralarda yer almak istiyorsanız öncelikli olarak bu SEO kriterleri hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Birçok sıralama kriteri olsa da en önemli olanlarından bahsetmeye başlayabiliriz.

2022 seo kriterleri ve ipuçları

  • Alan adı

Diğer adıyla domain, web sitelerin internetteki adresleridir. SEO açısından bakıldığında alan adlarının kısa, anlaşılır ve kolay olması önemli. Alan adı itibarı sayfa itibarını (puanını) artırır, dolayısıyla görünürlüğünüz de artar. Alan adı itibarı başka sayfaların sitenizi nasıl gördüğü ile ilintilidir. Bu noktada aldığınız backlinkler çok büyük önem taşır. Backlinklerin organik ve kaliteli olması alan adı itibarınızı yükseltir.

  • SSL (Secure Sockets Layer)

Kullanıcıya ait tarayıcı ve web sunucusu arasında iletilen verileri şifrelendiren bir teknolojidir. Bu nedenden dolayı veriler üçüncü bir kişi tarafından okunamaz. SSL ile korunan web siteleri Google tarafından arama sonuçlarında öncelikli hale gelir.

  • Mobil Uyumluluk

Arama sonuç listelerini etkileyen bir diğer faktör ise sitenin mobil uyumlu olup olmadığıdır. Google aramalarının büyük bir çoğunluğunun mobil üzerinden yapıldığını düşünecek olursak web sitenizi uyumlu hale getirmek için acele etmelisiniz.

  • Site Hızı

Google sayfa hızının önemli bir sıralama faktörü olduğunu vurgular. Yavaş web siteleri kullanıcı kaybetmenin yanında Google tarafından da pek sevilmez. Sitenizin hız testinden 80 üzeri bir puanı olduğundan emin olun. Hız testi için PageSpeed Insight’ı kullanabilirsiniz. 80 altındaki siteler yavaş sayılmaktadır.

  • İç Linkler

Dahili bağlantı olarak adlandırdığımız iç linkler site içerisindeki sayfalarda verilen linklerdir. Web siteniz için oluşturduğunuz her sayfadan alakalı diğer içeriklere link vermelisiniz. Bu sayede kullanıcılar sitenizde daha fazla gezinir ve sayfa içerisinde konu hakkında daha fazla bilgi almış olur. Bunun yanında eski içeriklerinize link vererek içeriklerinizin güncel kalmasını da başarabilirsiniz.

seo kriterleri nelerdir2022 SEO Kriterleri Nelerdir?

Site Yapısı

Google, sunacağınız web sitesinde eskiye oranla daha az kod, daha fazla metin istiyor diyebiliriz. Bir web sitesinde kodlar çok fazla yer kaplıyor ise Google okunabilecek alanı az bulur ve dolayısı ile web sitesini değerlendiremeyebilir. 2022 yılı için daha sade ve koddan uzak (javascript ve css kastedilmektedir.) web sitelerine daha fazla öncelik tanıyacak.

Backlink

Google arama sonucu listelerinde yukarılara gelebilmeniz için gerekli olan zorunlu kriterdir. 2022 yılında bu kriter daha önemli hale gelecek ve her bilinen siteyi yararlı backlink olarak saymayacak. Bu noktada vereceğiniz backlinkler konusunda daha dikkatli ve özenli olmalısınız.

Google Page Insight Raporu

Google daha önce dikkate aldığı SEO kriterlerinde biraz değişikliğe gitmiş görünüyor. Google bir süredir Mobil ve Masaüstü notu en az 50 olduğunda ortalama bir web sitesine sahip olduğunuzu göstermekteydi. 50 puana ulaşmak için yapılması gereken javascript ve css küçültmeleri daha fazla önem kazanmış görünüyor.

Sade Anlatım

2022 yılı içerisinde sade anlatımın önem kazandığını söyleyebiliriz. Sade anlatımdan kasıt gereksiz ve devrik cümle yapılarından kaçınmaktır. Google robotlarının metinleri daha kolay anlayabilmesi web sitenizin kısa sürede yukarılara gelmesini sağlar.

Rekabet

Mevcut web siteleri ile sürekli bir rekabet halinde olma durumu değişmeyecek. Her zaman olduğu gibi tüm kriterleri yerine dahi getirseniz rakibinizin bu kriterleri size oranla ne kadar zamandır yürüttüğü ve size oranla ne kadar daha doğru yaptığını inceler. Google 2022 yılı içerisinde rekabete uzun süredir devam eden siteleri daha da dikkate alacak görünüyor.