Dijital dünyada var olmak günümüzde oldukça önemliyken işletme ve markaların da iş süreçlerini bu olgudan uzak sürdürmesi neredeyse imkânsız hale geldi. Peki, dijital dünyada işletmemizi nasıl ve ne şekilde temsil ederiz? Bunun birçok cevabı var fakat en önemlisi web sitesi diyebiliriz. İyi kurgulanmış bir web sitesi size birçok fayda sağlar. En başta dijital dünyadaki itibarınızı temsil eder. Düzenli içerik ürettiğiniz taktirde internetteki milyonlarca web sitesi arasından Google tarafından öne çıkarılırsınız. Kullanıcılar tarafından bakıldığında ise öne çıkan web siteleri güven verir ve siteniz ziyaret edilir. Bu noktada unutmamamız gereken faktör dijital dünyanın ne kadar rekabetçi olduğudur. Diğer web sitelerinden sıyrılmak ve sitenizin performansını geliştirmek için web site trafiğinizi artırmaya yönelik çalışmalar yapmalısınız. Yapacağınız bu çalışmalarda ilk iş başarılı bir SEO süreci yönetmek olacaktır. Bunun için SEO belirleme inceliklerine iyi hâkim olmalı ve güncel gelişmeleri takip etmelisiniz. Şimdi gelelim geleneksel SEO’yu geride bırakan Holistik SEO yönteminin ne olduğuna.

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO’ya geçmeden önce klasik SEO’ya kısaca değinelim. SEO bildiğiniz üzere arama motoru optimizasyonu demek yani belirlediğiniz anahtar kelimelere göre web sitenizi optimize eden ve arama motorlarında öne çıkarmayı sağlayan bir teknik. Peki, Holistik SEO nedir? Holistik kelime anlamı itibariyle bütününün parçalarının uyumlu ve sistematik bir şekilde bir arada hareket etmesi anlamına gelir. Holistik yani bütünsel SEO, arama motoru optimizasyonlarının içerdiği öğelerin birbiriyle bağlı olduğunu vurgulayan bir tekniktir. Klasik SEO çalışmalarından daha yenilikçi ve bütünsel anlamda yürütülen SEO faaliyetidir. Site içi ve site dışı yürütülen tüm SEO çalışmaları kullanıcı odaklıdır ve kullanıcı deneyimi üst düzeyde tutulur. Bu durum Holistik SEO’nun en önemli özelliklerindendir. SEO çalışmalarının daha doğal bir akışta yapılmasını önemser.

holistik seo nedirHolistik SEO ve Klasik SEO Çalışmalarının Farkı Nedir?

Holistik SEO, SEO’nun bir parçası olsa da ondan daha geniş bir alanı kapsar. Klasik SEO çalışmalarından oldukça farklı teknikler kullanan Holistik SEO’nun Klasik SEO’dan farklarına bakalım:

Klasik SEO Yaklaşımı

 • SEO’nun önemli bir parçası olan backlinkleri arama motoru odaklı oluşturur.
 • Anahtar kelimeleri arama motoru odaklı belirler.
 • Anahtar kelime belirlerken bir veya iki kelimeden oluşan sözcüklerle yüksek arama hacmi getirisi oluşturmaya çalışır.
 • Site trafiğini, kullanıcıların dikkatini değil arama botlarının dikkatini çekmeye çalışarak artırır.

Holistik SEO Yaklaşımı

 • Klasik SEO’nun tam tersi backlink inşaasını kullanıcı odaklı oluşturmayı amaçlar.
 • Anahtar kelimeleri belirlerken kullanıcı beklentilerini göz önünde tutar.
 • Anahtar kelime belirlerken iki kelimeden uzun kuyruklu (long-tail) anahtar kelimeler kullanarak kullanıcıların aradıkları bilgiyi sunmayı amaçlar.
 • Siteye gelen ziyaretçilere daha iyi deneyim sunmak adına güncel ve ilgi çekici içerikler hazırlar.

Holistik SEO Nasıl Yapılır?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi Holistik SEO kullanıcı deneyimini ön planda tutarak bütünsel bir çalışma yapmaya özen gösteriyor. Peki, bunu nasıl, hangi teknik ve stratejileri kullanarak yapıyor? Holistik SEO’nun nasıl yapıldığı detaylarına göz atalım. Kullanıcı deneyimi ziyaretçilerin sitede geçirdiği  süreyi artırırken kullanıcı etkileşimi de doğal baclink oluşturmada etkilidir. Kullanıcı deneyimini artırmak için sitenize gelen ziyaretçi profillerini iyi incelemeli ve analiz etmelisiniz. Kullanıcı alışkanlıkları hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuz zaman, SEO çalışmaları yapmak sizin için kolaylaşacaktır. Ziyaretçilerinizle aranızda bir bağ oluşturmak oldukça yararlı olacaktır. Bunu yaparken yalnızca web sitesine odaklanarak değil aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızda da oldukça güncel ve ilgi çekici olmalısınız. Facebook, Twitter, Instagram vb. gibi mecralarda aktif olmak kullanıcılarınızla aranızda olan bağın güçlenmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra backlink almak SEO çalışmaları için önemli bir yer kaplar. Bu backlink çalışmalarının doğal olmasına ve backlink verilecek sitedeki içeriklerin kaliteli olmasına dikkat edin. Organik backlink almak için alakalı web sitelerine öncelik vermeye özen gösterin. Eğer alakasız web sitelerine backlink alırsanız web sitenizin arama motorunda üst sıralara çıkma olasılığı oldukça düşük olacaktır.

holistik seo nedir nasıl yapılırNeden Holistik SEO Yapmalısınız?

Holistik SEO web sitenize uzun vadede güzel başarılar getirecektir. Kullanıcı odaklı çalışarak web sitesi trafiğinizi yükseltebilir, arama motorlarında üst sıralara çıkabilir ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Klasik SEO’da olduğu gibi yalnızca arama motoru odaklı olmamak potansiyel müşterilerinizin ve hedef kitlenizin dönüşüme dahil olmasını sağlayacaktır. Holistik SEO ile uzun vadede kalıcı getiriler elde edebilirsiniz.

Holistik SEO Yapmak İçin 5 Neden

 • Doğal backlink almanın önünü açar.
 • Kullanıcılarla birebir etkileşim sağlar.
 • SEO çalışmalarını sosyal medya ile ortak yürütmek marka değerini yükseltir.
 • Sitenize giriş yapacak kullanıcılar gerçek kullanıcılardan ya da hedef kitlenizden oluşur.
 • Geleneksel yöntemlere kıyasla bütçenizin tam anlamıyla karşılığını alırsınız.

Holistik SEO Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Nokta

 • Anahtar Kelimeler: Herkesin kullandığı kelimelere odaklanarak değil, long-tail, aranma hacmi düşük ama sizi doğrudan hedef kitlenize ulaştıracak kelimelere odaklanmak.
 • Sosyal Medya ve Güncel İçerikler: Düzenli aralıklarla ilgi çekici ve güncel içerikler yayınlamanın kullanıcıyla olan bağınızı güçlendireceğinden bahsetmiştik. Bu nedenle site trafiğiniz ve sektörünüzle ilgili hedef kitlenizin ilgi alanına girebilecek içerikler SEO çalışmaları açısından oldukça önemli.
 • Organik Backlink Çalışmaları: Backlink çalışmaları olabildiğince doğal akışta olmalıdır. Tercih ettiğiniz sitelerin, sektörünüzle uyumlu ve alakalı olmasına dikkat edin.

 

Gurukafa reklam ajansı, profesyonel SEO hizmetiyle ihtiyaç ve isteklerinize çözüm sunar. Siz de bizimle iletişime geçerek SEO danışmanlığı konusunda desteğimizi alabilirsiniz. Gurukafa reklam ajansı, SEO çalışmaları konusunda stratejiler üretmekte ve değer yaratmaktadır.