Affiliate marketing, Türkçede satış ortaklığı anlamına gelen CPA yani ‘Cost Per Action’ olarak da ifade edilir. Network sahipleriyle markalar arasındaki bu iş birliğinde, ‘Affiliate Marketing’ adı verilen bir sistem ortaya çıkmıştır.

İnternetten ve sosyal medya üzerinden para kazanmaya başlamak, reklam yapmak artık tüm kullanıcılar ve markalar için çok tercih edilmektedir.

Affiliate marketing 2 farklı açıdan yapılır;

Marka açısından affiliate marketing

Eğer sektörde rekabet gücünüz varsa ve çevrenizde ürün ya da hizmetinizin reklamını yapabilecek kadar kitleye (influencer,blogger vb.) sahipseniz affiliate marketing ile kazanç elde edebilirsiniz.

Kullanıcılar açısından affiliate marketing

Size ait olmayan ürünlerin reklamlarını yaparak bu ürünlerin satışını sağlayabilmeniz mümkün. Böylece yaptığınız her satıştan komisyon alabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Aracı siteler, firmalar ve satış ortakları için alt yapıyı hazırlarken bu sisteme de dahil olurlar.

Aracı Sitelerin Rolleri Nelerdir?

Aracı siteler, satış ortaklarının satışlarını gerçekleştirebilmeleri için reklam linkleri oluştururlar. Bu linkler sayesinde satış kolaylığı sağlanmaktadır.

Affiliate marketing için aracılık sağlayan sitelere ücretsiz üye olabilirsiniz. Ödemeler, satış ortaklarına aracı siteler üzerinden gerçekleştirilir. Bu da sistemin sürdürülebilir ve şeffaf olmasını sağlar.

Satış Ortakları, Youtube, blog, sosyal medya platformları gibi reklam kanallarını kullanırlar. Öncelikle aracı siteye üye olup orada iş ortaklığı yapmak istedikleri şirketleri ve ürünleri belirlemelidirler. En önemli nokta, ürünle ilgili sorumluluğun satış ortaklarına ait olmamasıdır.

 

affiliate marketingAffiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya

Facebook, Instagram ve daha birçok sosyal mecralar üzerinden affiliate marketing yapabilirsiniz. Bunun için hedef kitleye uygun bir sayfaya ihtiyacınız var. Bu sayfayı büyüttükten ve sizi aktif takip eden takipçileriniz olduktan sonra, reklam linklerinin yer aldığı paylaşımlar yapabilirsiniz.

Blog

Blogunuzun hedef kitlenize yönelik olması önemlidir.  Blogunuzda ilk yer vereceğiniz konularda müşteri gibi düşünmeniz gerekir. Takipçileriniz gibi düşünerek, yapılan aramalarda öne çıkabilirsiniz. Blogunuzda yayınladığınız yazıların içerisine reklam linkleri koyarak, satış ortaklığı yaptığınız ürüne yönlendirebilirsiniz.

Tabi yalnızca tıklayıp siteleri ziyaret etmeleri yeterli değildir. O ürünleri satın almaları da gerekir.

İnternet reklamları

Google Ads gibi platformlar kullanarak hedef kitleye daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat bu tarz programlarda reklam vermek için para ödemeniz gerekir. Dolayısıyla bu platformları kullanırken iyi bir optimizasyon yapmanız, zarara uğramanızı önleyecektir.

Reklamını yapacağınız ürünün kalitesine dikkat etmelisiniz. Bu, verdiğiniz reklamlara olan güveni belirleyecektir. Ürünün kalitesini komisyon oranınıza göre daha üst sırada tutmanız önemlidir. Bunun için markalı ürünlerin uzun vadede sağlayacağı getiri daha fazladır.

Türkiye’de Affiliate Marketing

Affocean, Türkiye’deki önde gelen birçok online alışveriş siteleri ile CPS (satış ortaklığı) anlaşmalarına sahiptir. Markanızı Affocean sitesine girerek, platforma hızlıca kayıt olabilir markanızı büyütebilir ve gelir yaratabilirsiniz.

Affocean, Trendyol ve N11 gibi markalarla çalışmaktadır.

Kullanılan bazı yaygın ödeme yöntemlerinden kısaca bahsedecek olursak:

  • CPS (Satış Başı Maliyet), satış başına sabit bir ücret alınır. Sattığınız ürün ya da hizmetten yüzde verilir.
  • CPL (Müşteri Yaratma Maliyeti), onaylanmış her müşteri için ödeme alırsınız.
  • CPC (Tıklama Başı Maliyet), reklam tıklamalarıyla siteye getirdiğiniz trafik için ödeme alırsınız.
  • CPA (Eylem Başı Maliyet), kullanıcılar için yapılan reklamlardaki form ya da anketlerin tamamlanması sonucu ödeme alırsınız.

affiliate marketing nedirOrtaklık Ağları

1. Amazon Associates, sitenizde reklamlar görüntüleyerek bir satış ortaklığı programı sunar. Amazon Associates satış ortaklığı ile ilgili daha çok bilgi almak için sitemizdeki yazıyı okuyabilirsiniz.

2. Hostinger satış ortaklığı, yeni müşterilere reklam yapabilecek üyeleri için birçok teklife sahiptir.

3. Commission Junction, satış ortaklığı odaklı bir reklamcılık şirketidir.

Neden Affiliate Marketing?

Dünyada en hızlı büyüyen ve en iyi pazarlama tekniklerinden biri olan affiliate marketing yapmanın avantajlarına göz atalım.

Uygun maliyetlidir

Online pazarlama yapmak ucuzdur ve üretim maliyetleri yoktur.

Global Pazara Hakimiyet

Online pazarlama tekniği dünyanın her noktasındaki insanlara kolaylıkla ulaşma fırsatı sunmaktadır.

Ücret yoktur

Affiliate programlara katılmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yalnızca bazı firmalar bir seferlik düşük ücret talep edebilirler.

Ürün sorumluluğu yoktur

Tüketici şikayetleriyle ilgilenmezsiniz.

Pasif gelir ve evden çalışma avantajı

Çoğu zaman günde 1-2 saat çalışmanız yeterli olacaktır. Evinizden rahat bir şekilde, dilediğiniz kadar çalışabilme avantajı sağlar.