Video düzenleme çalışmaları, en genel anlamı ile bir film oluşturmak için çekilen video klipleri, görüntüleri ve sesleri bir araya getirme işlemidir. Video kliplerinizi, video düzenleme programlarına sahip bir bilgisayarda ya da mobil cihazlarınıza indirebileceğiniz uygulamalar ile kolaylıkla görüntüleyebilir, kesebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Video düzenleme çalışmaları bazen post prodüksiyon olarak da adlandırılır. Film yapımı genellikle üç aşamaya ayrılır: yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası. Yapım öncesi, senaryonun yazıldığı, ekibin kurulduğu ve çekimlerin planlandığı başlangıç ​​aşamasıdır. Prodüksiyon videonun çekilmesini içerir. Son olarak post prodüksiyon video düzenleme, ses düzenleme ve özel efektlerin gerçekleştiği yerdir.

Antalya reklam ajanslarından bir tanesi olan GuruKafa olarak, bugün yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz, güçlü kompozisyona sahip filmler oluşturabileceğiniz birbirinden başarılı video düzenleme programlarını sizler ile paylaşacağız.

En çok kullanılan video düzenleme programları nelerdir?

Adobe Premier Pro

Adobe Premier ProAdobe Premiere Pro, Mac OS veya Windows bilgisayarlarda video düzenleme hizmetleri için yaygın olarak kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. Premiere Pro, videoları, reklamları ve diğer film, televizyon ve çevrim içi videoları düzenlemek için kullanılır. Kapsamlı bir video düzenleme yazılımı uygulamasıdır ve Adobe Creative Cloud uygulama grubunun bir parçası olarak da mevcuttur. Premiere Pro genellikle yaratıcı projelerde After Effects ve Photoshop ile birlikte kullanılmaktadır.

Premiere Pro, yayın kalitesi yüksek tanımlı video üretmek için gerekli tüm yaygın video düzenleme görevleri için kullanılabilir. Video, ses ve grafikleri içe aktarmak için kullanılabilir ve dağıtım için gerekli ortama ve formata aktarılabilen; yeni, düzenlenmiş video sürümleri oluşturmak için kullanılır. Premiere Pro kullanarak videolar oluştururken, çeşitli video ve fotoğrafları birlikte düzenleyebilirsiniz. Videolara başlıklar ekleyebilir ve diğer efektlerle birlikte filtreler de uygulayabilirsiniz.

Premiere Pro, video prodüksiyon firmaları, haber istasyonları, pazarlama uzmanları ve tasarım firmaları tarafından kullanılmaktadır. Prodüksiyon yöneticileri, video editörleri, pazarlama yöneticileri ve multimedya tasarımcıları gibi rollerde çalışan bireylerin tümü video içeriği oluşturmak ve düzenlemek için Premiere Pro’yu kullanır. Premiere Pro, yazılım geliştirme şirketi Adobe Systems tarafından geliştirilmiştir.

Final Cut Pro X

Final Cut Pro XApple’ın profesyonel seviye video düzenleme yazılımı Final Cut Pro X, hem video düzenleme projeleri için iMovie’nin sunduğundan daha fazla güç isteyen tüketicileri hem de sinema ve televizyon için içerik oluşturan profesyonelleri hedefliyor. Bu iki faktörü birbirine entegre ederek dikkate değer bir iş çıkarmaktadır. Final Cut Pro X, profesyonel video düzenleme yazılımı için her zaman tercih edilen birkaç video düzenleme programlardan biri olmuştur.

Artıları

 • Manyetik, izsiz zaman çizelgesi.
 • Kütüphaneler, derecelendirmeler, etiketleme, yüzler için otomatik analiz, sahneler gibi üstün organizasyon araçları.
 • 360 derece görüntü ve HDR desteği.
 • Çoklu kamera desteği.
 • Hızlı performans.
 • iPad Sidecar ve MacBook Touch Bar desteği.

Eksileri

 • Geleneksel olmayan zaman çizelgesi düzenlemesi
 • 360 derece video için sabitleme veya hareket izlemesi olmaması.
 • İçe aktarma iletişim kutusunda arama yok.

DaVinci Resolve 16

DaVinci Resolve 16

DaVinci Resolve, profesyonel editörlerin gişe rekorları kıran filmlerini, televizyon şovlarını ve reklamları kesmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi içermektedir. Hem çevrim dışı hem de çevrim içi düzenleme için mükemmeldir. Yüksek performanslı oynatma motoru, düzenlemeyi ve kırpmayı son derece hızlandırmaktadır.

Evrensel bir zaman çizelgesi, güçlü tabanlı tasarım, klip kilitleme, yerleşik sohbet, zaman çizelgesi karşılaştırma araçları ve daha fazlasına sahip DaVinci Resolve Studio, farklı sanatçıların aynı projede aynı anda birlikte çalışmasına olanak tanıyan dünyanın tek post prodüksiyon programıdır.

250’den fazla yerleşik araçla Fusion VFX’in gelişmiş 3D birleştirme motoru ve düğüm tabanlı iş akışı; efektleri ve araçları bir akış şeması tarzında hızlı bir şekilde birbirine bağlamanızı sağlayarak kolaylaştırmaktadır.

DaVinci Resolve’un renk araçları, diğer sistemlerde bulamayacağınız sonuçlar elde etmek için renk değiştirme olanakları tanımaktadır.

3D Kamera izleyici efektine sahip bir perspektif

Adobe After Effects

Adobe After EffectsAdobe After Effects, animasyon, görsel efektler ve hareketli görüntü birleştirme için kullanılan bir 2.5D animasyon yazılımıdır. After Effects, film, TV ve web video çalışması oluşturmada kullanılır.

Adobe After Effects’te yerleşik 18 simülasyon efekti vardır. Bu simülasyon efektleri yağmur damlası gibi pek çok şey yaratmak için kullanılabilir. Tüm bu efektler tamamen özelleştirilebilmektedir. Bunları diğer efektlerle eşleştirdiğinizde, işlevlerini daha da ileriye götürebilirsiniz. Video çekimlerinizi tekrardan izlemenizi kolaylaştıran bir 3D Kamera İzleyici efekti içeren bir perspektif kategorisi de vardır.

After Effects şablonları, çoğu video düzenleyicisinin After Effects’i kullanmasının büyük bir nedenidir. Bu programı kullanarak video düzenleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak son dönemdeki video editörleri istedikleri veya ihtiyaç duydukları tasarımları oluşturmak için gerekli uzmanlığa sahip olmayabilmektedir. Bunun için, dünyanın dört bir yanındaki video editörleri After Effects proje dosyalarını, kullanıcıların şaşırtıcı sonuçlar elde etmek için çekimlerini sürükleyip bırakabilecekleri şekilde ayarladılar.

iMovie

iMovie

*Mac için kullanılabilir.

Çoğu yerel Mac uygulaması gibi, bu video düzenleme uygulamasının kullanımı da çok sezgiseldir. Sürükle ve bırak ara yüzüne sahiptir. Mac kullanıcıları, video düzenlemenin temellerini öğrenmek için iMovie’yi oyun alanı olarak kullanabilmektedir. Öğrenme hızınız geliştikten sonra, bu listedeki alternatif video düzenleme yazılımının ihtiyaçlarınıza daha uygun olabileceğini görebilirsiniz.

Dahil olan özellikler:

 • Önceden yapılmış geçişler kütüphanesi
 • Video kırpma
 • Ses düzenleme
 • Bölünmüş ekran
 • 4K çözünürlük desteği

Artıları: Öğrenmesi oldukça basit ve kolaydır.

Eksileri: Gelişmiş kullanıcılara, sahip olduğu özellikler biraz sınırlı gelebilmektedir. Diğer taraftan içe aktarma-oluşturma süreleri de yavaştır.

Lightworks

Lightworks*Windows, Mac ve Linux’ta kullanılabilir.

Lightworks; Windows, Mac ve Linux’ta kullanılabilen bir başka harika ücretsiz video düzenleme programları yazılımından biridir. Kullanışlı ve yaratıcı pek çok özelliğe sahiptir. Ücretsiz sürümü çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bu video düzenleyici ücretsiz sürümde aşağıdakileri içerir:

 • Yüksek hassasiyetli video kırpma.
 • Çoklu kamera desteği.
 • YouTube için 720p’ye dışa aktarım.
 • Çok çeşitli video formatları destekleme.

Çoğu özellik ücretsiz sürümünde yer alırken, YouTube ve Vimeo için 4K video desteği yalnızca yazılımın ücretli sürümüne dahil edilmiştir. Lightworks, Blender ile karşılaştırıldığında çalışmayı daha hızlı hale getirebilecek birçok harika video eğiticisine sahiptir. Video düzenleme programı ücretsiz olan sürümün, ihtiyacınız olanı bulmak adına “özellik” karşılaştırmasına göz atın.

Artıları: Gelişmiş özelliklere sahip güçlü bir video düzenleyicidir.

Eksileri: 4K video desteği yalnızca ücretli sürümde yer almaktadır.

Yeni başlayanlar için kolay ara yüz

Avidemux

Avidemux

*Windows, Mac ve Linux’ta kullanılabilir.

Avidemux, ara yüz kullanımı oldukça kolaydır. Bu nedenle yeni başlayanlar için en iyi video düzenleme uygulamalarından biri olacaktır. Bu program aşağıdaki  temel görevleri gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır.

 • Basit kesim
 • Kodlama
 • Süzme

Artıları: Çok basit bir yazılıma sahiptir ve bunun için teknik dokümanları okumaya gerek yoktur. Video düzenleme konusunda tamamen yeniyseniz, burası başlamak için iyi bir yer olabilir.

Eksileri: Diğer video editörleri kadar ayrıntılı özelliklere sahip değildir.

Antalya reklam ajanslarından GuruKafa olarak bugün sizlere hikayesi olan ‘an’lar yaratmanız adına, video düzenleme uygulamaları hakkında edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi aktardık. Video çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak adına bizimle sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.