SEM Nedir?

SEM (Search Engine Marketing), arama motoru pazarlamasıdır. Çoğu kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılamak için arama motorlarını kullanmaktadır. Genellikle aramalar sonucu ilk sıralarda çıkan web siteler tercih edilir. Bu sebeple web sitelerin ilk sayfalarda görüntülenmesi, sayfalarına alacakları trafik açısından son derece önemlidir. Web sitenin güncel içerikler paylaşması, link gönderimleri, güvenilir yapısı da bunu etkiler. Rakip sitelerin üst sıralarında yer alabilmek için anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşarak, arama motorlarında ilk sırada yer almasını sağlar.

SEM hem ücretli arama hem de arama motoru optimizasyonunun kullanımını içerir. Dijital pazarlama sürecinde organik ve ücretli trafik elde etmeye odaklanarak, web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını etkin bir şekilde en üst düzeye çıkarır. Reklamlara tıklayan müşterilerin satın alma olasılıklarının yüzde 50 daha yüksek olduğu düşünülürse, satış hacminin artmasına neden olabilir. Arama motoru pazarlamasında, yalnızca ziyaretçilerle sonuçlanan gösterimler için ödeme yaparsınız. Bu da işletmelerin para harcamasını ve yatırım getirilerini artırmasını etkili bir şekilde yapar.

SEM analizi yapmak, reklam maliyetleri ve ne derece etkin olduğu, karlılık gibi verilerin öğrenilmesini sağlar. Daha düşük maliyetlerle hedef kitlenize ulaşmanızı sağlarken aynı zamanda marka bilinirliğinizi ve trafiğinizi artırır.

Sitelerin geçerliliklerini devam ettirmesi, çok daha iyi bir şekilde satış yapılabilmesi için e-ticaret sitelerinin SEM kullanımı bir çeşit zorunluluktur.

En çok kullanılan SEM aracı olarak Google Ads’i örnek verebiliriz. Google reklamları, potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Coğrafi konuma göre reklam çalışması yapabilirsiniz.

sem nedir

SEM nasıl yapılır?

SEM çalışmaları arama motorlarının reklam panelleri üzerinden yapılır. Anahtar kelimeler, hedef kitleler, web site hedeflemeleri, remarketing gibi çalışmalarla müşterilere ulaşılır.

SEM, arama motorlarına ücretli reklam verilerek web sitelerinin görünür olmasını sağlar. Bu nedenle reklam için hazırlanan içeriklerin ve metinlerin en doğru şekilde seçilmesi gerekir. Reklam içeriklerinin oluşturulmasında hedef kitle belirlenmeli ve uygun anahtar kelimeler seçilmelidir. Rakip web sitelerinin kullandığı reklam metinlerini incelemek ve detaylı bir rakip analizi yapmak önemlidir. Reklam içeriklerinin dikkat çekici olması gerekir. Reklam görseli seçiminde web sitesine ait ürün ya da hizmetlerden yararlanılmalıdır. En son aşama olarak reklam kampanyası oluşturulur ve reklam kampanyasına harcanacak bütçeye karar verilir.

Oluşturduğunuz bu reklamlar sayesinde istenilen yaş grubu, cinsiyet ya da meslek gruplarına hitap edebilirsiniz.

SEM, Google Adwords üzerinden pazarlama yapmaktadır. Google Adwords iki seçim sunar; birisi tıklama başına ücrettir. PPC (Tıklama başına ödeme), aramayı yapanlar sitenize tıkladığında ücret sizden otomatik olarak kesilmektedir. Diğeri ise gösterim başına ücrettir. Google sayfasında göründüğü anda bütçeden gerekli tutar kesilir. TBM (Tıklama başına maliyet) Google Ads reklamlarınızın tıklanma başına ne kadar harcadığını gösteren para birimi cinsinden değerdir.

En çok kullanılan arama motoru Google’da, çıkmasını istediğimiz reklam kampanyaları genel olarak Google Ads kullanılarak oluşturulmaktadır. İnternet üzerinden hedef müşteri kitlenize ulaşmak istiyorsanız Google Ads ile reklam kampanyaları oluşturmak size fayda sağlayacaktır.

Ücretli arama motoru reklamları hakkında diğer kullanabileceğiniz yerler;

 • Google Ads
 • Bing Ads
 • Yahoo Ads
 • Yandex Ads

Arama motoru pazarlamasında mevcut müşterinin ilgisini artırabilirsiniz. Örneğin; sepetindekiler, stoklara geri gelenler, satın alma sırasında vazgeçenler gibi. Yeni müşteri hedefleriniz için de SEM çok önemlidir. Yüksek bir maliyete gerek duymadan doğru çalışma ile harcadığınız maliyetten fazlasıyla kar elde edebilirsiniz.

SEM, SEO’ya göre daha kısa sürede sonuç verir. Fakat ikisini de uygularsanız daha verimli sonuç alabilirsiniz.

sem seo farkı

SEM AVANTAJLARI

 • Markanıza ait fırsat ya da kampanyaların etkin bir şekilde duyurulması için SEM oldukça önemlidir.
 • Organik sayfalarda verdiğiniz reklamlarla arama motorlarında ilk sıraya yerleşmenize olanak verir.
 • Minimum reklam bütçesi ile en yüksek verimi almanızı sağlar.
 • Ürün ve hizmetinizi hedef kitlenize ulaştırmanızı kolaylaştırır.
 • Web sitenize kullanıcı çekmenizi sağlar.
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hareketlerine göre kendinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda fikir edinmenizi sağlar.
 • Ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilere ulaştırmanızı sağlar ve artırır.
 • Site trafiği, ziyaretçi sayısı gibi SEM analizleri ile pazarlama stratejileri geliştirilebilir.

SEM VE SEO Farkı

SEM, SEO’yu kapsayan bir tekniktir.

SEM de SEO gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için uygulanan bir stratejidir. Fakat SEO arama motorlarında daha iyi bir sıralama yakalamak amacıyla yapılan bir strateji iken; SEM, daha fazla arama motoru ziyaretçisi sağlamak amacıyla farklı stratejiler içerir.

Peki SEO nedir kısaca özetleyelim.

SEO (Arama motoru optimizasyonu), internet sitelerinin arama motorlarında daha iyi konumda yer alması için yapılan çalışmalardır. Sitenizin performansını artırabilir ve hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olarak iki farklı alanda incelenir.

 • SEM kullanıcı sonucunu her tıkladığında ücret ödersiniz; fakat SEO ücretsizdir ve kullanıcı organik bir arama sonucu tıkladığında hiçbir ödeme yapmazsınız.
 • SEM etkisini hemen alır; fakat SEO zamanla gösterir.
 • SEO, SEM’den daha yüksek bir tıklama oranına sahiptir.
 • SEO’da anahtar kelimelerle yapılan çalışmalar ile organik trafiği sağlamak mümkündür. SEM’de ise arama motorlarında hedeflenen kitle reklamlar ile siteye çekilebilir.
 • SEM çalışmaları ile anahtar kelimeleriniz hızlı bir sürede arama motorunda ilk sıralarda görünmektedir. SEO yaklaşık 4-6 ay arası sonuç vermektedir.
 • SEM, SEO’ya göre daha maliyetli bir çalışmadır. SEM düzenli bir bütçe ayarlamasına gerek duyar, SEO belirlenen bir bütçe üzerinde yapılan bir çalışmadır.
 • SEO’da yapılan çalışmalar SEM reklamlarına göre daha fazla tıklama almaktadır. Kullanıcılar SEO yapan ve organik sonuçlarda ilk sıralamalarda yer alan siteleri daha güvenilir bulur.
 • SEO çalışmalarında kullanıcı odaklı içerikler üretilirken; SEM’de daha çok ticari hedefler üzerine içerikler üretilir.

sem avantajları nelerdir

SEO ve SEM farkını şu şekilde örneklendirebiliriz; e-ticaret sitesiniz var ve “online alışveriş” anahtar kelimesinde ilk sayfada çıkmak istiyorsunuz. SEO çalışması yaparak web sitenizi ilk sayfaya çıkartabilirsiniz. Başka bir önekle yeni bir kampanya çıkardınız ve hızlı geri dönüşüm almak istiyorsunuz. Belli bir bütçe ile SEM çalışmaları yapılarak arama motoru reklam alanlarında markanızın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Gurukafa Reklam Ajansı olarak profesyonel olarak SEO / SEM hizmetleri sağlamaktayız. Eğer siz de ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçin! Bütçenize ve markanıza en uygun teklifi size sunalım.