İçerik sitelerinin ve online işletmelerin sürdürülebilirliği için oldukça önemli olan arama motoru görünürlüğü, içeriklerin doğru şekilde hazırlanması ile doğrudan ilgilidir. Google ve Yandex gibi bazı arama motorları, kullanıcıların aramaları ile alakalı ve kaliteli içerikleri üst sıralarda gösterebilmek için çeşitli algoritmalar kullanırlar. Kullanıcıların aramalarına en uygun, kaliteli ve ilgi çeken içerikleri üst sıralarda göstermeyi sağlayan bu algoritmaların yaptıkları verilerden biri long tail kelimelerdir.

Long Tail Nedir?

Long tail, Türkçe’de uzun kuyruk anlamına gelmektedir. Long tail, çok fazla satılan ürünlerin daha az satılmasındansa daha az satılan ürünlerin çok fazla satılmasını ifade eder. Long tail ilk olarak 2004 yılında Chris Anderson’ın yayınladığı Wires dergisindeki The Long Tail makalesi ile ortaya çıkmıştır.

Long tail anahtar kelimeler, en az üç ve en fazla beş kelime içermektedir. Long tail anahtar kelimeler, web sitesi arama terimlerini daraltmak istendiğinizde ve kullanıcı oldukça spesifik bir şey aradığında kullanılır. Normal anahtar kelimeler gibi long tail anahtar kelimeler de web sayfalarının ve içerik yöneticisinin arama motoru ve arama motoru sonuç sayfalarında ne aramak istendiğini tanımlar. Bu anahtar kelimeler spesifiktir. Web sitesi için daha az trafik çekmesine rağmen daha kaliteli trafik çekme eğilimi gösterir. Bu da normal anahtar kelimelerden daha fazla dönüşüm sağlamaktadır. Long tail anahtar kelimeler, içerik yöneticileri ve ziyaretçiler tarafından farklı şekillerde kullanılabilir.

Örneğin; masa kelimesinin aylık ortalama arama sayısı 90.000 civarındadır. Ancak bu kullanıcıların aradıkları belirli bir ürün yoktur, genel olarak bu anahtar kelimeyi kullanırlar. Ahşap masa kelime grubunun ise aylık ortalama arama sayısı 90 ile 9000 aralığındadır. Bu kullanıcılar ise istediği ürün doğrultusunda arama yapan ve satın alma ihtimali daha yüksek olan kullanıcılardır.

long tail nedir

Long Tail Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir? Nasıl Bulunur?

Long tail anahtar kelimeler kullanıldığında, esas anahtar kelimeye göre daha az potansiyel trafik hedefler. Long tail anahtar kelimeleri kullanmak, arama motoru sonuç sayfalarında tıklama başına ödeme reklamları için; bu anahtar kelimelere teklif vermek isteyen kişilerin sayısı az olduğundan tıklama başına ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda daha ucuz olabilir.

Ziyaretçiler, aradıklarını daraltmak ve daha spesifik sonuçlar elde etmek için long tail anahtar kelimeleri kullanır. Ziyaretçiler, “siyah spor ayakkabı” aradığı zaman, “spor ayakkabı”, “siyah spor” ya da “siyah ayakkabı” gibi ifadeler kullanarak tüm aramayı filtrelemeye çalışmak yerine tüm ifadeyi aramak daha mantıklıdır.  “Siyah spor ayakkabı” araması ile alakasız anahtar kelime yerleşimi yapılmaması gerekir.

Long tail anahtar kelimeler ile doğru bir şekilde çalışmak için, bir içerik yöneticisinin hangi long tail anahtar kelimelerinin kullanımının doğru olduğunu ya da büyük arama motorlarında arandığını bilmesi gerekir. Dolayısıyla kelimelerin arama hacimlerini araştırmaları gerekir. Bu kelimeler ile anahtar kelimeye link vererek güçlendirmiş olurlar. Araştırma yaparak long tail anahtar kelimelerinin işe yarayıp yaramayacağını bilebilirsiniz. Ayrıca küçük yatırımlar içerik kampanyasının başarıya ulaşmasını sağlayabilir. Belli bir long tail anahtar kelimeye dikkat çekerek daha yavaş; ancak daha popüler hale gelebilir ve teklif fiyatını artırabilme olasılığı da olabilir. Kısacası doğru bir anahtar kelime stratejisi ile daha yüksek dönüşüm oranları yakalayabilirsiniz.

keyword researchWeb Sitelerinde Long Tail Nasıl Kullanılır?

 Long tail kelimelerin kullanımı oldukça kolaydır. Kullanıcıların yeni bir cep telefonu aradığını düşünürsek ilk olarak aranan anahtar kelime muhtemelen cep telefonu olur. Ancak cep telefonu arayan kullanıcılar daha spesifik bir arama gerçekleştirirler. Android cep telefonu gibi bir daraltma ile aramaları yaparlarsa ve siz de web sitenizde bu anahtar kelimeyi kullanmışsanız kullanıcıların web sitenize ulaşması daha kolay olur. Long tail uygulanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Hedef Kitleye Ulaşma

Web sitenizde uygulayacağınız long tail çalışmalarınızda doğru anahtar kelimenin seçimi ile ilgili sayfanın içeriğini yansıtan ve o sitedeki bilgileri arayan kişileri siteye yönlendirecek şekilde planlama yapılmalı.

Düşük Rekabet

Popüler anahtar kelimelere yönelik talep çok fazladır. Dolayısıyla bu anahtar kelimede rekabet de çok fazladır. Rekabeti fazla olan anahtar kelime ile ilgili arama yapıldığında üst sıralarda çıkan web siteleri kullanıcılara daima doğru bilgiyi vermeyebilir. Ancak long tail anahtar kelimelerde, içeriğinize uygun olur.

Düşük Aylık Anahtar Kelime Aramaları

Google Ads Keyword Planner üzerinden yapılan anahtar kelime çalışmalarında long tail anahtar kelimeleri için daha iyi sonuçlar gösterilmemektedir. Ancak bu kelimeler SEO için bir sorun oluşturmaz.

Yüksek Oturum Süresi

Web sitenizin performansını artırmada büyük bir rol oynar.

long tail seo nedirLong Tail, SEO İçin Önemli Midir?

Siteniz üzerinde yapacağınız SEO çalışmalarında daha önce long tail kelimeler kullanmadıysanız, anahtar kelimelerinizi belirleyerek kullanmaya başlamanızı öneririz. Yapılan araştırmalar sonucunda kelime gruplarından gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranının, diğer ziyaretçi gruplarından daha yüksek dönüşüm oranına sahip olduğu görülmektedir.

Long tail kelimelerin SEO açısından oldukça önemli olmasının sebeplerinden biri ise; dönüşüm oranı daha yüksek olmasına rağmen bu kelimelerdeki rekabet diğer kelimelere kıyasla çok daha düşüktür. Online rekabeti yüksek olan markalar, long tail keywordlerle çalışarak doğru hedef kitleye ulaşabilir ve dönüşüm oranını hızlı şekilde yükseltebilir.

Özellikle son dönemde oldukça bilinen arama motorları tarafından da daha ağırlıklı şekilde kullanılan doğal anahtar kelime yerleştirme, uzun anahtar kelimeler sayesinde oldukça kolaydır. İçeriğinizde kullandığınız keyword’ün tek bir kelimeden oluşması, yazı içerisinde doğal bir şekilde serpiştirilmesini engelleyebilir. Ancak uzun anahtar kelimelerin kullanımı içeriklerinizin daha doğal görünmesini ve ziyaretçilerinize kaliteli bir içerik sunmanızı sağlayacaktır.

Bu konuda merak ettiklerinizi sosyal medya mecralarımız üzerinden bizlere iletebilirsiniz.