Youtube, video platformu olmasının aksine ayrıca dünyanın en büyük ikinci arama motorudur.

Youtube SEO, Youtube videolarınızın daha üst sıralarda çıkması ve arama sonuçlarında daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan optimizasyon yöntemleridir.

Nasıl Optimize Edilir?

Kaliteli ve Özgün İçerik

Öncelikle içeriğiniz kaliteli olmalıdır. YouTube’da özgün olmazsanız telif problemi yaşarsınız. İzleyici kitlenizi ekrana kilitleyip videonuzu izletmeniz gerekiyor. Bu durumda YouTube, videonuzun izlendiğini görecektir. İzlenme ile beraber izlenme süresi de artar ve ciddi oranda size katkısı olacaktır.

Doğru Kategori Seçimi

Videonuzun doğru kategoriye yüklenmesi çok önemli. Bir video yüklerken seçtiğiniz kategori eğer yanlışsa, izleyici kitlenizde kafa karışıklığı oluşabilir. Dolayısıyla videonuzu yüklerken doğru kategoriyi seçmeye özen gösterin.

Ön İzleme (Küçük Resim) Görselini Seçin

youtube seo nedirAlt Yazıları İhmal Etmeyin

Alt yazılar, arama motorları tarafından taranabilirdir. Bu yüzden etkinleştirdiğinizde, güzel bir SEO değeri elde edebilirsiniz.

Videonuz dünyanın çeşitli yerlerinde ve farklı dillerde, insanlar tarafından izlenebilir. İlk olarak işitme engelli kullanıcılar için kendi dilinizde alt yazı oluşturabilirsiniz. Daha sonra yabancı dilde alt yazı yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Alt yazılar hem videonuzun hem de mesajınızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacak aynı zamanda görsel iletişimi güçlendirecektir. Alt yazı açmak ve kapatmak kullanıcının kendi tercihine bağlı, bu yüzden alt yazı yüklemeye dikkat etmelisiniz.

Anahtar Kelimeler Oluşturun

Youtube’un arama önerisi özelliğini kullanmak oldukça önemlidir. Youtube’a bir kelime ya da kelime grubu yazabilirsiniz. Anahtar kelime optimizasyonu YouTube SEO’nun önemli noktasıdır. Bu nedenle bir videonun çok sayıda görüntülemesi varsa, popüler bir anahtar kelime tarafından optimize edilmelidir. Seçtiğiniz video anahtar kelimeleriniz belirli miktarda arama almalıdır. Anahtar kelimelerin aylık arama hacmini kontrol etmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabilirsiniz.

Youtube için anahtar kelimeler, Google veya Yandex gibi arama motorlarında görünen anahtar kelimelerden biraz farklıdır. Örneğin, genellikle “nasıl yapılır” ile başlayan Youtube anahtar kelimelerini görürsünüz.

Kitleye Hitap Etme

Videolarınızın Youtube arama sonuçları listesinde sıralanmasını istiyorsanız, kullanıcıları izlemeye devam ettirmeniz gerekir. Kitlenizi elde tutmanız, sıralamanız için çok önemli bir faktördür. Videonuz kullanıcıları tutarsa, YouTube arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleşir. Kullanıcıların reklamları tıklamaları için platformda kalması istenir.

İzlenme süresi, YouTube sıralaması için oldukça önemli. İnsanlar videolarınızı izlemek için çok zaman harcıyorlarsa, oluşturduğunuz videoları beğeniyor demektir. Bu sebeple işe, insanları meşgul eden kaliteli bir video oluşturarak başlayın.

Ayrıca birbiriyle alakalı videolarınız varsa bu videolar için oynatma listeleri oluşturun. Kullanıcılar videolarınızı beğendiğinde devam videosunu veya alakalı videoyu da izlemek isteyecektir. Oynatma listelerindeki videoların otomatik başlaması, kullanıcıları kanalda tutmak için güzel bir fırsattır.

Video Başlığınızı Optimize Edin

Odak anahtar kelimenizi başlığınızda kullanmalısınız. Aynı zamanda ilgi çekici başlıklar oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Videonuzun başlığı en az 5 kelime uzunluğunda olmalı. Blog gönderisinde olduğu gibi, başlığınızın başına anahtar kelimenizi koyarak uzun bir video başlığı yazın.

Video Açıklamanızı Optimize Edin

Videonuzun açıklaması oldukça önemlidir. Video açıklamanız Youtube ve Google’ın videonuzun içeriğini anlamalarına yardımcı olur. Videonuzun yüksek konumda sıralanması ve önerilen videolar kenar çubuğunda daha sık gösterilmesi için video açıklamanızın ne kadar önemli olduğunu gösterir. Anahtar kelimelerinizi optimize etmek için dikkat etmeniz gerekenler;

  • Anahtar kelimenizi ilk 25 kelimeye ekleyin.
  • Açıklamayı en az 300 kelime yapın.
  • Anahtar kelimenizi ve türevlerini birkaç kez kullanın.

Youtube SEO için optimize edilmiş bu açıklama, Google’a ve Youtube’a spam olmadan videonuzun hangi konu ile ilgili olduğunu söylemeye yardımcı olacaktır.

Etiketlerinizi Optimize Edin

Youtube SEO’nun en önemli özelliklerinden biri etiketlemedir. Etiketler, videolarınızın daha fazla görüntülenmesine yardımcı olacak, alakalı anahtar kelimeler girmenizi sağlayacaktır. Sadece konuyla alakalı etiketler kullanmalısınız. Youtube ve Google’ın videonuzun ne hakkında olduğunu öğrenmesine yardımcı olacak etiketler ekleyin. 10’dan fazla etiket eklememeye özen gösterin.

Videonuzun etiketleri bir kullanıcının izlediği bir videoyla eşleştiğinde, önerilen videolar bölümünde gösterilme şansınız artar. Bu nedenle etiketlerinizi optimize etmelisiniz.

YouTube üst sıralara çıkmakVideo Dosya İsmini Düzenleyin

Bu işlem video dosyanızı, başlığınızı veya hedef anahtar kelimenizi yansıtacak şekilde yeniden adlandırmaktır. Videonuzu adlandırır ve hedef anahtar kelimenizi kullanırsanız, Youtube’a videonuzun hangi konuyla alakalı olduğunu söylemiş olursunuz.

Eğer videonuz çok fazla yorum alırsa, Youtube videonuzun popüler olduğunu algılar. Google gibi, Youtube da popüler içeriğe öncelik vermektedir. Yorumlar, Youtube’un insanların en çok neyi beğendiğine karar vermek için kullandığı özelliklerden biridir.

Video içeriğinizde yorum alacak içerikler üretmeniz işe yarayacaktır. Ve aldığınız yorumları cevaplayabilirsiniz.

Kullanıcıları Abone Olmaya Teşvik Edin

Abone olmak Youtube’da çok önemlidir. Abone sayısı Youtube’un algoritmalarının videoları sıralamak için kullandığı faktörlerden biridir. Bir videoyu beğenmek veya yorum yapmak bir defalık bir işlemdir; ancak abone olunması kullanıcıların içeriğinizi düzenli olarak göreceği anlamına gelir.

Birçok Youtuber, kullanıcılardan aynı anda hem videoyu beğenmelerini hem yorum yapmalarını hem de abone olmalarını ister. Ancak en önemlisi, abonelikleri teşvik etmeye odaklanmanızdır.

Youtube görünürlüğünü ve SEO’yu en üst düzeye çıkarmak için videolarınızı Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi her sosyal medya kanalından paylaşmanız gerekir. Özellikle yapmanız gereken ilk şeylerden biri videonuzu Facebook’ta paylaşmaktır. Ayrıca ilgi çekici bir açıklama eklerseniz Facebook ile çok iyi trafik elde edebilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram ya da haber sitelerinde Youtube video linkinin paylaşılması, index alma hızınızı artırır.

Sosyal paylaşımda bulunduğunuzda, kanalınıza backlink sağlarsınız ve etkileşim sağlamış olursunuz. Bu nedenle gelen trafik ile hem videolarınızın izlenme sayısı artar hem de sosyal medya kanalınızda etkileşim elde edersiniz.

Ek Optimizasyon Çalışmaları

YouTube Kartları

İzleyicilere başka bir video ya da oynatma listesini izlemek, başka bir YouTube kanalı keşfetmek, anketi cevaplamak, bağlantı ziyaret etmek, bağış yapmak gibi kullanmak istediğiniz kartın türünü seçin ve daha sonra görünmesini istediğiniz zamanı seçin.

İzleyici, seçtiğiniz karta göre anketi videonun köşesinde görebilir ya da önerilen videoyu izlemeyi seçebilir.

Bitiş Ekranı

YouTube kartlara benzerdir. Amacı izleyicileri kanalınızda daha fazla tutmanızı sağlar.

Gurukafa reklam ajansı, profesyonel SEO hizmetiyle ihtiyaç ve isteklerinize çözüm sunar. SEO danışmanı öncelikle var olan durumu incelemeli, analiz etmelidir. Daha sonra elde edilen veriler doğrultusunda web sitesini geliştirmeye yönelik çalışmalar planlamalıdır. SEO danışmanının var olan durumu iyi analiz etmesi, zamanı iyi değerlendirmesi, her zaman dikkatli olması ve güncel kalması önemlidir. Eğer SEO çalışmalarında zaman aşımı olursa, çalışmalar zamanında gerçekleştirilemezse web sitesinde gerileme olur. Bu nedenle her zaman başarılı ve deneyimli bir SEO danışmanı ile hareket etmek daha güvenilirdir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.