Google Ads, işletmenizin ürün veya hizmetlerini arayan kullanıcılara daha kolay ulaşabilmenizi sağlayan Google reklamcılık servisidir. Detaylı istatistik özellikleri, uygun hedef kitleye erişim, tıklama başına maliyet ve diğer birçok özelliği ile işletmenizi tüm dünyaya tanıtma olanakları sayesinde milyonlarca kullanıcı tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Google Ads ile Reklam Vermek

Google Ads reklamları; küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelere hizmet vermektedir. Bu sisteme dahil olduğunuzda, hedef kitlenizin yapabileceği arama sorgularını, sayfa ziyaretinde bulanabileceği web sitelerini, kategori ve konuları belirleyerek spesifik olarak hedefler ve reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

İstediğiniz anahtar kelime kalıplarıyla Google aramalarında reklamlarınız gösterilir. Aynı zamanda Google ile anlaşmalı web sitelerinde reklamlarınızı görsel olarak gösterebilir, hatta sayfa ziyaretinde bulunan kullanıcıları Google remarketing yöntemi kullanarak daha uygun maliyetler ile hedefleme yapabilirsiniz. Bu sizi bilen değil, sizi bilmeyen kullanıcıları da potansiyel müşteri portföyünüze eklemenizi sağlar.

Bu makalemizde sizlere Google Ads üzerinde reklam vermeye başlamadan önce bilmeniz gereken reklam hedefleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Google Ads reklam vermeden önce dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bütçenizi en iyi şekilde belirlemek
 • Hedef kitleye uygun anahtar kelime çalışmasını detaylı araştırmak
 • Açılan sayfaların kontrollerini iyi yapmak (sayfanın satış odaklı veya kullanıcı çekmeye yönelik olması)
 • Sitenize uygun reklam hedeflerini seçmek (satış, potansiyel müşteriler vb.)
 • Arama terimleri raporlarından yararlanmak (google analystic ve search console raporlarını incelemek)
 • Sonuçları iyi analiz etmek ve buna göre optimizasyonlar yapmak
 • Websitenizin hızı ve responsive ayarlarının düzgün olması

Google Ads Kampanya Türleri

Google Ads panelimize giriş yaptıktan sonra reklam oluştururken ilk yapılması gereken kampanya ayarlarınızı oluşturmaktadır. Kampanya ayarlarınızı oluşturmaya başladığınızda kampanya hedefleri ve kampanya türü seçmeniz istenir.

Kampanyanızın kampanya hedefini, müşterilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemlere bağlı olarak belirleyebilirsiniz. Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş veya Video gibi bir kampanya türü seçebilirsiniz. Böylece, kampanyanızın ana reklam hedefine ulaşmanıza yardımcı olabilecek özelliklere ve ayarlara yönelik öneriler görürsünüz. Seçtiğiniz hedef ne olursa olsun, tüm kampanya ayarlarını ve özelliklerini kullanabilir, istediğiniz zaman hedefinizi değiştirebilir veya hedef kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Google Reklam Hedefleri 

Hedef kullanarak, Google Ads kampanyası oluştururken kampanyanızın başarılı olmasına yardımcı olmak için tasarlanan belirli özellikler konusunda size rehberlik ederek karar verme sürecinizi kolaylaştırır. Kampanya oluştururken bir hedef seçebilirsiniz. Seçtiğiniz hedef; Satış veya Web sitesi trafiği gibi kampanyanızdan elde etmek istediğiniz sonuca uygun olmalıdır. Bir hedef seçtikten sonra işletmeniz için en çok önemli olan sonuçları elde etmenize yardımcı olacak alakalı, önerilen özellikleri ve ayarları görürsünüz.

Hedefler nasıl çalışır?

Bir kampanya oluştururken kampanyanızın işletmeniz için elde etmesini istediğiniz temel sonuca karşılık gelen bir hedef seçin.

Örneğin; kullanıcıların reklamlarınızı görüntüledikten sonra web sitenizi ziyaret etmelerini istiyorsanız “Web sitesi trafiği hedefini seçebilirsiniz. Kampanyanızı oluştururken bu hedefi seçtikten sonra web sitenize ziyaret oluşturabilecek önerilen özellikleri ve ayarları görürsünüz.

Kampanya hedeflerini seçtikten sonra, yayınlamak istediğiniz kampanya türünü seçerek müşterilerin reklamlarınızı nerede göreceğini ve kullanabileceğiniz ayarları ve seçenekleri belirleyebilirsiniz. Kampanya türünü belirledikten sonra, reklamlarınızın görünmesini istediğiniz reklam ağlarını seçersiniz.

 • Satış

Sizinle halihazırda iletişim kurmuş olan veya satın alma kararı vermeye yakın olan müşterilerle etkileşim kurmak için bu hedeflemeyi seçebilirsiniz. Bu hedefleme genellikle e-ticaret siteleri olan işletmeler için kullanılmaktadır.

 • Potansiyel müşteriler

Kitle hedefleme, uzantılar ve siteler, videolar ve Google ile iş ortağı olan uygulamalara göz attıkları sırada kullanıcılara gösterilen reklamlar gibi dönüşüm sürecine yönelik hedefleme yöntemidir. Müşterilerinizi harekete geçmeye teşvik ederek potansiyel müşteriler ve dönüşümler elde etmek için kullanılır.

 • Web sitesi trafiği

Web sitenizi doğru kullanıcıların ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Tüm websiteleri için kullanılabilir bir hedefleme modelidir.

 • Ürün ve marka üzerinde düşünme

Kullanıcıları ürünlerinizi veya hizmetlerinizi keşfetmeye teşvik etmek için bu modeli kullanabilirsiniz. Sunduğunuz ürün ve hizmeti hedef kitlenize tanıtmak ve bilgilendirmek için kullanılmaktadır.

 • Marka bilinirliği ve erişim

Ürün veya hizmetlerinizin bilinirliğini arttırmak için bu hedeflemeyi seçebilirsiniz. Yeni bir ürünü kullanıma sunarken veya işinizi yeni bir alana yayarken, sunduğunuz ürün veya hizmeti müşterilerinize tanıtabilirsiniz.

 • Uygulama tanıtımı

Mobil uygulama platformlarında bulunan uygulamalarımızı bu hedefleme ile Google Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Google Play, diğer uygulamalar ve YouTube’da reklam gösteren otomatik bir kampanyayla uygulamanızın daha fazla tanınmasını sağlayabilirsiniz.

 • Hedef Kılavuz Olmadan Reklam Oluşturma

Bu hedefleme yöntemi ise sizlere bahsettiğimiz mevcut kampanya türlerini seçmeyerek hedeflerle ilgili öneriler almadan yapılandırmanız için mevcuttur. Dilerseniz kampanyaları otomatik olarak değilde bu özellik ile kendiniz yapılandırabilirsiniz.

Kampanya türü, müşterilerin reklamlarınızı nerede görebileceğini belirler. Ancak reklamlarınızı hedefleyerek bunu daha spesifik hale getirebilirsiniz. Şimdi reklamları hedefleme bölümüne bakalım.

Reklamları Hedefleme

Reklam hedefleme, başarılı bir reklam kampanyasının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kusursuz bir reklam tasarlamış olabilirsiniz, ancak hedefinize daha iyi ulaşmak için bu reklamı doğru zamanda doğru kişilere göstermeniz gerekir. Google Ads, reklamlarınızı hedeflemek için farklı yollar sunar.

google-ads-kampanyalar

Kitle hedefleme

Demografi: Reklamlarınızı sunduğunuz ürün ve hizmetlerin belirli konum, yaş, cinsiyet ve cihaz türü özelliklerine sahip kullanıcılar için ne kadar uygun olduğunu temel alarak hedefleyebilirsiniz.

Yakın ilgi alanı: TV kampanyaları yürüten reklamverenler, kampanyalarının kapsamını internete genişletebilir ve Google Arama Ağı veya Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanarak bir kitleye ulaşabilir.

Pazardaki kitle: Sizinkilere benzer ürün ve hizmetleri arayan kullanıcılara reklam gösterin. Bu kullanıcılar bir ürün satın almak istiyor veya daha önce ürün satın almış ve hâlâ reklamlarınızla etkileşime girecek kadar konuyla ilgileniyor olabilir.

Özel amaç: “Özel amaç kitlelerini” kullanarak, sitenizle etkileşimde bulunma ve satın alma işlemi gerçekleştirme ihtimali en yüksek olan kullanıcılarla alakalı kelimeleri ve kelime öbeklerini seçin. Özel amaç kitleleri, anahtar kelimelere ek olarak, kitlenizin ilgi alanlarıyla alakalı web sitelerine, uygulamalara veya YouTube içeriğine ait URL’ler eklemenize olanak tanır.

Benzer kitleler: Yeniden pazarlama listelerinizdeki kullanıcılarla alakalı ilgi alanlarına sahip kullanıcıları hedefleyerek kitlenizi genişletin. Bu kullanıcılar, ürün veya hizmetlerinizi doğrudan aramıyor olsa da alakalı ilgi alanları, reklamlarınızla etkileşimde bulunmalarını sağlayabilir.

Yeniden pazarlama: Reklamlarınız, web siteniz veya uygulamanızla daha önce etkileşimde bulunan kullanıcıları hedefleyerek reklamlarınızı daha sık görmelerini sağlayın. Bu kullanıcılar, daha önce sitenizi ziyaret ettikleri veya reklamınızı tıkladıkları sürece, dönüşümün herhangi bir aşamasında olabilir. Hatta bir satın alma işlemini tamamlamak için geri gelebilirler.

İçerik hedefleme

Konular: Bir reklamda tek seferde belirli konulardaki birden çok sayfayı hedefleyebilirsiniz. Konu hedefleme, Görüntülü Reklam Ağı’ndaki birçok sayfaya ulaşmanıza olanak tanır. Google Ads; metin, dil, bağlantı yapısı ve sayfa yapısı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak web içeriğini analiz eder. Daha sonra her bir web sayfasının temel temalarını belirler ve konu seçimleriniz temelinde reklamları hedefler.

Yerleşim: Görüntülü Reklam Ağı’nda müşterilerinizin ziyaret ettiği web sitelerini hedefleyebilirsiniz. Bu hedefleme türünü seçerseniz Google Ads, alakalı siteler ararken yalnızca seçtiğiniz sitelere (yönetilen yerleşimler) bakılır. İçeriğe dayalı hedeflemeden (otomatik yerleşimler) farklı olarak, yerleşim hedeflemede anahtar kelimeler gerekli değildir. Yerleşim, bir web sitesinin tamamı ya da bir sitenin alt kümesi olabilir.

İçerikle ilgili anahtar kelimeler: Aynı terimleri kullanarak arama yapan kullanıcıları hedeflemek için ürün veya hizmetinizle alakalı kelimeleri seçebilirsiniz. Manuel olarak belirli demografilere veya belli hedeflere ulaşmak için bir dizi anahtar kelimeyi uyarlayabilirsiniz. Örneğin, anahtar kelimelerinizi sezonluk ilgi alanlarını yansıtacak veya bir indirimden en iyi şekilde yararlanacak biçimde değiştirebilirsiniz.

Arama Ağı için Görüntülü Reklam Ağı genişletmesi: Google Ads’in otomatik teklif ve akıllı hedeflemeyi bir arada kullanarak sizin için kullanıcılar bulmasına izin verebilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı genişletmesi hem Arama Ağı hem de Görüntülü/Video Reklam Ağı kampanyalarında, en iyi sonuçlar için yüksek performanslı anları hedefleyebilir.

google-ads-reklam-verme-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Cihaz hedefleme

Bilgisayarlar: İçerikleri, en az 7 inç ekran boyutuna sahip masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarında görüntüleyen kullanıcıları hedefler.

Mobil: Akıllı telefon kullanıcılarını hedefler.

Tabletler: Telefon içermesi gerekmeyen mobil cihazların kullanıcılarını hedefler.

TV ekranları: Akıllı TV’lerde, oyun konsollarında ve Chromecast gibi TV’ye bağlanan cihazlarda TV içeriği görüntüleyen kullanıcıları hedefler. TV ekranı hedefleme sadece video kampanyalarında kullanılabilir.


Bu makalemizde Google Ads reklamlara başlangıç olarak reklam kampanyası oluştururken ilk olarak bilmemiz gereken konulardan biri olan: Google Hedeflemeler, konusunu sizlere anlattık. Google Google Hedeflemeler ile spesifik olarak müşterilerinizi hedefledikten sonra diğer makalemizde anlatacağımız “Google Ads ile Kampanya Türleri” üzerinden kampanyalarınızı oluşturabileceksiniz.

Google reklamlarında tek yapmanız gereken şey iyi kontrol ve bu kontrollere bağlı olarak optimizasyonları iyi yapmak olacaktır.Bu yöntemler kampanyanızın daha başarılı olması ve daha az ücretle daha fazla müşteriye ulaşma potansiyeli yaratmanız için bilinmesini önerdiğimiz yöntemlerdir.

Google Ads (Google ücretli reklamcılık) ile siz de sorunsuz olarak kampanyalar oluşturabilecek ve yayınlayabileceksiniz. Diğer makalemiz olan “Google Ads ile Reklam Türleri ” makalemize göz gezdirmeyi unutmayın.

Biz, profesyonel Google Ads çalışmaları sağlayarak tüm dünya üzerinde global olarak erişilebilecek Google reklam hizmeti veriyoruz.

Google Ads hizmetlerinde Gurukafa ile çalışarak firmanıza çok daha fazla dönüş sağlanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Profesyonel olarak hizmetimizi alarak, Google Remarketing çalışmaları, detaylı istatistik raporlamaları, tıklama başına maliyeti en düşük seviyede tutacak doubleclick çözümlerimiz ile sertifikalı Google Ads uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.